neuvot masentuneille. Lenkeilyä ja pätkätyöt oli Ahon vinkit psygologisiin ongelmie hoitoon.
"Liiton mukaan Ahon esittämät käsitykset masennuksesta ovat herättäneet voimakkaita reaktioita mielenterveyskuntoutujien keskuudessa.
- Erityisesti Ahon kehotukset harrastaa liikuntaa ja vaihtaa työpaikkaa ovat kuulostaneet masennuksesta kärsivien korvissa asiantuntemattomilta tai elitistisiltä, Mielenterveyden keskusliiton tiedotteessa todetaan.
Pätkätöillä ei masennusta voiteta".
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/04/639997
Ihme kitinää mielenterveyden keskusliitolta ! EK vahvistaa Ahon näkemykset ja toteaa ilmaisten pätkätöiden parantavan ihmismieltä. Kysykää vaikka porvarihallitukselta. TV Ketainen.
Mielenterveyden keskusliitto
5
210
Vastaukset
- se on
asiantuntija myöskin mielenterveysongelmissa.
Ei pitäisi tunkea nokkaansa joka paikkaan. - askoeho
Kerrankin palautetta ihmiselle joka ei tiedä mistä paasaa.
- Raakkuna
Asialla on jälleen kunnon Suomalainen. Ja olet oikeassa, onko siinä laitaa, että Mielenterveyden keskusliitto, joka on perustettu kansalaistemme hyvinvoinnin ja terveyden eteen työskentelemään. Ottaa tollasen asenteen, meidän kokenutta veteraani poliitikkoa kohtaan, joka yrittää joutoaikanaan, toimia Suomen kansan parhaaksi. meidän yhdessä tärkeässä, ja huomioon otettavassa, TEEMASSA, MASENNUS.
Aho on itsekkin ollut lievästi masentunut, uskoisin. Ja tietää että kunnon liikunta säännöllisesti, toteutettuna mielekkäällä tavalla, auttaa kummasti, asianomaista. Joka vaikertaa oloonsa kotona. Sillä onhan siihen tieteelliset perusteet, että endorfiini tuotanto saadaan liikkeelle, ihmisen hormoni toiminnan kautta. Ja siihen voidaan kaikkein parhaiten vaikuttaa, reippaan liikunnan avulla. Tämä on ehdottomasti yksi päätekijä, masennuksen hoidossa, jopa silloinkin, kun vastavoima painaa nuoren tai vanhan, sohvan pohjalle vaan valittamaan. ETTÄ ONKS TOSSA NYT MUKA MITÄÄN MIELTÄ LÄHTEE TYLSÄLLE PURU RADALLE, KUN MÄ OON JO TÄSSÄ JAMASSA, JA PILLERI PURKKI ON PÖYDÄN KULMALLA. Tälläsia perusteluja esittää, Mielenterveyden keskusliitto.
HALOO! ONKS SUOMEN KOHDALLA KAIKKI KUNNOSSA, KUN RAAKKUNAA HALUTAAN JO AMPUA, KUIN JOTAKIN VARISTA. SALUT- presidentiksi ja
kehoittaa kaikkia lähtemään Hardwardin yliopistoon pätkä hommiin. Sieltä on hyvä palata Sitran pää-jehuksi joka tienaa 500 000 € vuodessa. Kyllä siinä masennus lähtee, vaikka katkeruus rinnassa painaa.
- Raakkuna
presidentiksi ja kirjoitti:
kehoittaa kaikkia lähtemään Hardwardin yliopistoon pätkä hommiin. Sieltä on hyvä palata Sitran pää-jehuksi joka tienaa 500 000 € vuodessa. Kyllä siinä masennus lähtee, vaikka katkeruus rinnassa painaa.
Kyll´mä myönnän että pätkä hommat ei oo kunnon hommia todellakaan. Itseänikin se riepois aivan PERKELEESTI! Todella. Mutta eräille se parempi kuin ei mitään. Ja voiko niistä kieltäytyä, tänä aikana, kun keinot on niin vähissä ratkaista ongelmia. SALUT
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949