Mitä Pohjoismaissa tehtyjä animaatioelokuvia olette nähneet? Mitä Pohjoismaisia animaatioita tulee edes mieleen? :D
Ainakin Pekka Töpöhäntä (Ruotsi) on näytetty useampaankin kertaan tv:stä. Leffalle on myös jatko-osa, Pekka Töpöhäntä Amerikassa.
Ruotsista kotoisin on myös Tuulihattu (Dunderklumpen) jossa piirroshahmot seikkailevat oikeissa maisemissa ja oikeiden näyttelijöiden joukossa.
Viidakkovekara Juuso (Tanska) on varmaan monille tuttu, Tanskasta ovat myös Apua olen kala sekä Ruma ankanpoikanen ja minä. Ja muistaako joku vielä huikeaa Oliver ja Oliva -lintuleffaa?
Myös Asterix ja Viikingit leffa näyttäisi olevan tanskalaisten tekosia.
Norjasta nukkeanimaatio Pilvikallion vauhtikisat sekä melko tuore 3D Free Jimmy.
Suomessa sen sijaan ei juuri olla pitkien elokuvien kanssa kunnostauduttu. Keisarin salaisuus, voi jes. Rölliin ja Joulupukkiin on haettu apua Pohjoismaiden ulkopuolelta, ja Muumi-leffoissa suomalaista voimaa ei juurikaan Tove Janssonin tarinoiden ulkopuolla taida olla.
Islannista ei tule mieleen yhtään mitään. :D
Pohjoismaiset animaatiot
2
801
Vastaukset
- LadyXXLL
Ainakin noista tuttuja ovat;
-Pekka Töpöhännät (löytyy dvdllä ;) )
-Viidakkovekara Juuso
-Oliver ja Olivia (tämän näin vain kerran, ja oli kyllä todella ihana!)
-Asterixit ja Obelixit
-Free Jimmy
Sitten muistan sellaisen kuin Rottis, joka taisi olla Ruotsissa tai Norjassa tehty ja alkup. nimi oli Råttis.. Kai. Joku sellainen. Rottia meni ja puhui "kuksimisesta" mikäli oikein muistan :D
Ja vielä Valhalla, jonka kait tekivät Tanskalaiset.- NoJopas
Niin tosiaan, Rottis on ruotsalainen, jonkin sortin valistusanimaatio kai.
Ihan hauska ja oli pakko kopioida videolta itellekin talteen. :D
- - - -
Ruotsissa näin myynnissä Oliver ja Olivia dvd:eitä, on niin suuri vääryys ettei meillä ole moista! Suomidubbi pitäisi siinä ehdottomasti olla, se on tosi hyvä. Miitta Sorvali ainakin oli äänenä, muita en ole kyllä tunnistanut. Laulutkin toimii hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181933
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271502En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931356- 631224
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1291113The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut111086Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223902- 151849
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57793Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20748