kala-allergia

Kannattaako lapselle antaa jotain kalaöljykapseleita, jos ei voi syödä kalaa? Poikamme on kalalle allerginen, on tullut mm. suolisto-oireita ja ihottumaa. Vauvaiässä oli myös maitoallergia, mutta se on mennyt ohi.

Luin jostain, että nuo kalaöljyvalmisteet voisivat auttaa levottomuuteen..? Poikamme on erittäin vilkasluonteinen ja lisäksi paha uhmavaihe päällä. Välillä tuntuu, että käy ihan ylikierroksilla, eikä osaa rauhoittua..
51841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko hän allerginen kaikille kaloille? Esim. sei voi sopia, vaikka lohi ei sovikaan. Tai jos kotimaiset järvikalat eivät sovi, voi tonnikala sopia. Jne.

Meidän pojulle ei sovi tonnikala eikä lohi, mutta ajattelin sein kokeilla vielä.

Jos ei kala-allergia ole paha (ei henkeä uhkaavaa reaktiota), voi kalaöljyä varovasti kokeilla.

Äänestä

””Kalaöljy suojaa aivoja. Se parantaa oppimista, estää dementiaa ja masennusta.””

Tarua. Näin mielellään ajatellaan, koska tiedetään, että kalasta saatavaa dokosaheksaeenihappoa (DHA) on runsaasti aivoissa. Tutkimus ei ole esitettyjä väitteitä kuitenkaan vahvistanut – ainakaan vielä.


Kalan rasva tekee hyvää nimenomaan sydämelle ja valtimoille.



Pitkäketjuisia kalan rasvahappoja (EPA ja DHA) on runsaasti kalojen rasvakudoksesta valmistetuissa kalaöljykapseleissa ja nestemäisissä kalaöljyissä (Möller, Lysi, Vitamar).


Ja kalalle allergisille (jos kalaöljykään ei sovi) hyviä kasvikunnan rasvahappoja (linolihappo ja alfalinoleenihappo) lähteitä ovat:

pellavansiemen
pellavansiemenöljy
rypsiöljy (kylmäpuristettu paras)
saksanpähkinä
saksanpähkinäöljy
seesaminsiemen
vehnänalkiot
vehnänalkioöljy
vehnäidut
palkokasvit
kurpitsansiemenet

Kasvikunnasta, lähinnä kasviöljyistä, saatavasta alfalinoleenihaposta ihmiselimistö pystyy periaatteessa valmistamaan kalan pitkäketjuiset rasvahapot, joista tärkeimmät ovat EPA ja DHA. Tämän vuoksi kalan syönti ei ole aivan välttämätöntä. Sen sijaan kasviöljyä, jossa on alfalinoleenihappoa, pitää saada päivittäin. Käytännössä elimistön sisäien valmistustie voi kuitenkin olla liian hidas, ja sen vuoksi suositellaan kahta kala-ateriaa viikossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2v 4 kk poika kirjoitti:

Kannattaako lapselle antaa jotain kalaöljykapseleita, jos ei voi syödä kalaa? Poikamme on kalalle allerginen, on tullut mm. suolisto-oireita ja ihottumaa. Vauvaiässä oli myös maitoallergia, mutta se on mennyt ohi.

Luin jostain, että nuo kalaöljyvalmisteet voisivat auttaa levottomuuteen..? Poikamme on erittäin vilkasluonteinen ja lisäksi paha uhmavaihe päällä. Välillä tuntuu, että käy ihan ylikierroksilla, eikä osaa rauhoittua..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu