Kannattaako lapselle antaa jotain kalaöljykapseleita, jos ei voi syödä kalaa? Poikamme on kalalle allerginen, on tullut mm. suolisto-oireita ja ihottumaa. Vauvaiässä oli myös maitoallergia, mutta se on mennyt ohi.
Luin jostain, että nuo kalaöljyvalmisteet voisivat auttaa levottomuuteen..? Poikamme on erittäin vilkasluonteinen ja lisäksi paha uhmavaihe päällä. Välillä tuntuu, että käy ihan ylikierroksilla, eikä osaa rauhoittua..
kala-allergia
5
1794
Vastaukset
- Omega 3
http://www.iform.dk/Crosslink.jsp?p=bohp&d=234&a=362
Omega 3 saapi:
http://www.udosoil.fi/udon_oljy.html
pellavansiemen
pellavansiemenöljy
rypsiöljy (kylmäpuristettu paras)
saksanpähkinä
saksanpähkinäöljy
seesaminsiemen
vehnänalkiot
vehnänalkioöljy
vehnäidut
palkokasvit
kurpitsansiemenet
Ja sokeri pois ruokavaliosta.
Lapset ovat yksilöllisiä luonteeltaan. - pojun äiti
Onko hän allerginen kaikille kaloille? Esim. sei voi sopia, vaikka lohi ei sovikaan. Tai jos kotimaiset järvikalat eivät sovi, voi tonnikala sopia. Jne.
Meidän pojulle ei sovi tonnikala eikä lohi, mutta ajattelin sein kokeilla vielä.
Jos ei kala-allergia ole paha (ei henkeä uhkaavaa reaktiota), voi kalaöljyä varovasti kokeilla. - luomuversio paras
- varovasti sitten
””Kalaöljy suojaa aivoja. Se parantaa oppimista, estää dementiaa ja masennusta.””
Tarua. Näin mielellään ajatellaan, koska tiedetään, että kalasta saatavaa dokosaheksaeenihappoa (DHA) on runsaasti aivoissa. Tutkimus ei ole esitettyjä väitteitä kuitenkaan vahvistanut – ainakaan vielä.
Kalan rasva tekee hyvää nimenomaan sydämelle ja valtimoille.
Pitkäketjuisia kalan rasvahappoja (EPA ja DHA) on runsaasti kalojen rasvakudoksesta valmistetuissa kalaöljykapseleissa ja nestemäisissä kalaöljyissä (Möller, Lysi, Vitamar).
Ja kalalle allergisille (jos kalaöljykään ei sovi) hyviä kasvikunnan rasvahappoja (linolihappo ja alfalinoleenihappo) lähteitä ovat:
pellavansiemen
pellavansiemenöljy
rypsiöljy (kylmäpuristettu paras)
saksanpähkinä
saksanpähkinäöljy
seesaminsiemen
vehnänalkiot
vehnänalkioöljy
vehnäidut
palkokasvit
kurpitsansiemenet
Kasvikunnasta, lähinnä kasviöljyistä, saatavasta alfalinoleenihaposta ihmiselimistö pystyy periaatteessa valmistamaan kalan pitkäketjuiset rasvahapot, joista tärkeimmät ovat EPA ja DHA. Tämän vuoksi kalan syönti ei ole aivan välttämätöntä. Sen sijaan kasviöljyä, jossa on alfalinoleenihappoa, pitää saada päivittäin. Käytännössä elimistön sisäien valmistustie voi kuitenkin olla liian hidas, ja sen vuoksi suositellaan kahta kala-ateriaa viikossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki742829Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752358Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752208Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä102123Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51544Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101449- 831237
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81100- 691087
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191044