Yhteiskunnasta syrjäytyneet

Sosiaalitoimiston virkailija

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kaskeala esittää uutta vaihtoehtoa asepalvelukselle/1135231362695?ref=rss

Amiraali Juhani Kaskeala väittää tuossa Helsingin Sanomien 27.10.2007 julkaistussa uutisessa, että "varusmiespalveluksen keskeyttäneiden ja yhteiskunnasta syrjäytyvien nuorten välillä on hälyttävän suuri yhteys."

Ihan vaan kysyisin, että onko aiheesta tehty koskaan mitään VIRALLISTA tutkimusta? Jos on tehty, pistäkääpä linkki siihen, että kaikki voivat sen lukea. Vai puhuuko amiraali Kaskeala pelkkää paskaa?

Eipä silti, Kaskeala tuo loistavasti ilmi suhtautumisensa siviilipalvelukseen seuraavassa lauseessa:

"Jos näille nuorille voitaisiin jo kutsuntojen yhteydessä tarjota vaihtoehtoinen, yhteiskunnallisesti arvostettu palveluksen muoto, jossa heidän olisi mahdollisuus osoittaa yhteiskuntakelpoisuutensa, säästyttäisiin monelta harmilta."

Jotenkin hieman ahdasmielinen ja jonnekin 1950-luvulle jämähtänyt maailmankatsomus tuo "intin keskeyttäminen=merkki mielenvikaisuudesta". Pohjois-Koreassa ja Venäjällä intistä "selviytymättömiin" suhtaudutaan tuolla tavalla, mutta että Suomessa...

9

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loogikkosi

      Ei se ole sitä, että yksilö olisi jo luopio ennen inttiä, ja olisi sekä sosiaalipummi että keskeyttäjä, vaan se on sitä, että intti tekee terveestä ihmisestä sairaan, joko isänmaallisen tai tahtomattaan syrjäytyvän.

      Ainoa todellinen tutkimus siis olisi tehtävä siitä, kuinka suurelta osin porukka on sairaita (isänmaallisia tai huonolla tavalla syrjäytyneitä) tai terveitä (muut) ennen inttiä ja sen jälkeen.

      Siis olisi selvitettävä intin vaikutukset terveelle ihmiselle (siis toisin sanoen intin haitalliset vaikutukset).

      "terve ihminen"

      ----> INTTI >>> "sairas" = ""isänmaallinen" OR ""syrjäytynyt""

    • kkkkkkkk

      "..mahdollisuus osoittaa yhteiskuntakelpoisuutensa".

      Olipa taas vitsi.

    • Fart Beard

      "Jos näille nuorille voitaisiin jo kutsuntojen yhteydessä tarjota vaihtoehtoinen, yhteiskunnallisesti arvostettu palveluksen muoto, jossa heidän olisi mahdollisuus osoittaa yhteiskuntakelpoisuutensa, säästyttäisiin monelta harmilta."

      Suomessa siviilipalveluksen valitsevia nuoria pidetään pääsääntöisesti vähän rassukoina, eli yleisesti siviilipalvelus ei ole kovinkaan arvostettu palveluksen muoto.

      Tästä syystä siviilipalveluksen uudistaminen olisi ajankohtaista, nuorille opetettaisiin kriisinajan hyödyllisiä taitoja (ea, saku, palo) ja he harjoittelisivat näitä taitoja koko siviilipalvelusaikansa. Tässä mallissa nämä siviilipuolen asevelvollisetkin voisivat tuntea tekevänsä työtä jolla on tarkoitus!

      Nyt nämä ikäluokkansa heikoimmat suorittavat siviilipalveluksensa kirjastoissa ja oppilaitoksissa suorittaen kaikkea (yhteiskunnan kannalta) yleishyödytöntä, joka on omiaan alentamaan jo muutenkin heikkoa itsetuntoa!

      • sivarieversti

        ...on sodan tullen suomalaisille kansanmurha!

        "Tästä syystä siviilipalveluksen uudistaminen olisi ajankohtaista, nuorille opetettaisiin kriisinajan hyödyllisiä taitoja (ea, saku, palo) ja he harjoittelisivat näitä taitoja koko siviilipalvelusaikansa."

        Kutsuntojen lisäksi kertausharjoituksiet kun ovat reservissä, niin olisi ihan hyvä juttu!

        Entä mitenkö on ne suomalaisen reserviläisten kertausharjoitusten laita nykyaikana!?!? Kumminkin tälläistä turhaa asevelvollisuutta ylläpidetään "sivistysvaltiossa" ja "hyvinvointivaltiossa", nimeltä Suomi! Niihin kertausharjoituksiin ei ole varaa kuin arviolta 1/10 reserviläiselle nykyisin. Asevelvollisuus ei toimi, mutta kaikesta huolimatta riittäsi varaa sotimaan samalla joukolla!? Älkää naurattako!?

        Tämä ei helvetissäkään toimi!

        Eiköhän sitä asevelvollisuuttakin voitais hieman nykyaikaistaa esimerkiksi vapaaehtoisemmaksi kuin olla "ehdottomia" sen suhteen että kaikki suorittaisi varusmiespalveluksen. sanon kyllä, että turhanaikainen touhu, että "kaikki miehet lähtisivät joukolla jäätä särkemään".

        Naton kannalla olen ja pysyn "turvallisuutemme edistämiseksi". Ei ole siis mitään järkeä antaa nykyaikana ajatusten kulkea: "siitä jatkamme, mihin isoisämme/isämme homman jättivät". Turhaa uskoa minusta?

        Sitä monen järkevä isoisä toivoo, ettei sotaa maahan syttyisi! Omastaan mielestään varmaan sanoisi pojan pojallensa/tyttären pojallensa lisäksi, että kieltäydy aseista ja mene sivariin, äläkä ole noin saatanan hullu, mitä nyt olet. Ja kolmanneksi sanoisi: sota ei ole ihmisiä (=Suomen kansalaisia) varten vaan politikkoja varten.

        Minua pidettiin suvumme "järkevimpänä" miehenä valitessani sivarin. Isoisäni oli jatkosodassa kokenut sen pahan!

        Tyhmät tekevät (=sotivat), viisaat pääsee vähemmällä (=sivarit), sanoo vanha sananlasku!?


    • sairastuttaa

      Yhteiskunta tekee ihmisen sairaaksi. On flunssakierteitä ja muita kauheita tauteja. Yhteiskunnan ulkopuolella elämistä yhteiskunta kutsuu psykoottiseksi tai maaniseksi, se on yhteiskunnan antama nimitys niille, jotka pyrkivät elämään omaa elämää yhteiskunnan rajoituksista välittämättä.

      Jos siis joku lopettaa armeijatyyppisen pelleilyn, yhteiskunta leimaa mielenterveyspotilaaksi. Niin, että menisi ihmiseltä usko itseensä ja itsetunto.

      • Krusader

        "Jos siis joku lopettaa armeijatyyppisen pelleilyn, yhteiskunta leimaa mielenterveyspotilaaksi. Niin, että menisi ihmiseltä usko itseensä ja itsetunto."

        Ei silti pidä antautua sen sairauden tai leiman valtaan, vaan uskoa itseensä ja elää tervettä elämää kaikenmaailman diagnooseista ja leimoista huolimatta. Me elämme yhtä hyvin ellemme paremmin kuin "terveet" ja olemme henkisesti vielä terveempiä kuin nämä "yhteiskuntakelpoiset".


    • Krusader

      Ensin oli miehen velvollisuus sotia, marssia siellä "sotaväessä" ja hoitaa maanpuolustus. Nyt olisi miehillä uusi velvollisuus hoitaa siviili ja sosiaalipuolen hommat. Ihan kuin nuorilla miehillä ei olisi kutsuntojen jälkeen mitään elämää. Kaikki vaan pyörii tämän huora-armeijan ympärillä, sitä hoidetaan kuin pientä vauvaa. Näitä suomalaisia hulluja, juoppoja, militaristeja ja rikollisiako pitäisi puolustaa?

      Heti kun mielenterveysongelmainen on kuntoutunut sairaudestaan hänet pakotetaan armeijaan jos on E-mies ja sotaan jos on kriisitilanne.

      • on liioittelua

        Eikö armeijan tarkoituksena ole juuri opettaa nuorille miehille seksistä luopumista maan edun nimissä? Huora-armeija on täysin väärä nimitys. Perusasiat kuntoon: Rauha ja rakkaus kuuluvat yhteen. Sota ja selibaatti kulkevat käsi kädessä.

        Sellaisesta mielenterveydenongelmastahan ei koskaan parane, että ei vaan suostu menemään armeijatyyppisiin olosuhteisiin.


    • sivarieversti

      "Kaskealan mielestä vaihtoehtoisen palveluksen järjestämisessä voitaisiin ehkä tukeutua niihin opistoihin ja kouluihin, joissa eri turvallisuusviranomaisten ammattilaiset koulutetaan."

      Eli ammattiarmeija/palkka-armeija ja saavat siitä ilman asevelvollisuutta ammatin. Helvetin hyvä vaihtoehto!?

      Mutta mitä tehdään näille militaristeille, jotka eivät sotimaan pääsekään vaikka haluavat sitä samaa muilta? Teloitukseen varmaan? Mitä muutakaan niille tehtäisi...muutenhan ampuisi nekin, jotka ovat rauhan aikana kieltäytyneet aseista, joille olisi muuta tehtävää Suomessa kuin suorittaa yhtä perinteisesti armeijan kuin he!

      Saatanan koirat!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2233
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      2131
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1847
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1524
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1417
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      565
      1216
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1018
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      353
      959
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe