Malminkartano

Olen menossa työhaastatteluun kyseisille nurkille ja kyselenkin, että minkälaista aluetta se lienee - minkälaista asiakaskuntaa odotettavissa jos työpaikan sattuisi saamaan..? Itse vasta viime kesänä muuttanut Helsinkiin, enkä tuolla suunnalla oo liikuskellut lainkaan. Yleistyksiä tietysti on monista alueista, mut kertokaahan joku oikeasti siellä asusteleva tai muuten omakohtaista kokemusta omaava. Kiittelen!
14978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tutkaile oman alasi tilastoja vaikka netistä. Ihan randomina vaikee arvailla sun asiakkaita.

Päättömiä nää sun kyselyt.

Äänestä
  • Asiallista vastausta tuntuu olevan vaikea saada ellei kysymystä rautalangasta väännä. Asiakkaat voi mieltää katsos ihan ihmisinä joita sillä alueella asuu: onko tyyliin paljon alkoholisoituneita ja muuten syrjäytynyttä sakkia ja alue on yksi pahamaineisimmista ja levottomimmista, onko paljon maahanmuuttajia, onko kovinkin ruotsinkielinen alue, asuuko siellä vain virkamiehiä ja muuta rikasta sakkia. Tällaisia asioita mielestäni voi kertoa ihan kuka tahansa siellä asuva. Tuskinpa olisit kuitenkaan ollut kovin pätevä henkilö näihin vastaamaan kun katsot asiaksesi lähinnä kritisoida koko kysymystä päättömäksi. No, on se hyvä että aika kuluu niinkin. Oiskohan joku, joka oikeesti osais vastailla? Ihan vaikka nyt kysymys pelkistettynä: mitä hyviä ja huonoja puolia on Malminkartanossa asuinalueena? (jos niin on helpompi ajatella..)

    Äänestä

  • tämän.. kirjoitti:

    Asiallista vastausta tuntuu olevan vaikea saada ellei kysymystä rautalangasta väännä. Asiakkaat voi mieltää katsos ihan ihmisinä joita sillä alueella asuu: onko tyyliin paljon alkoholisoituneita ja muuten syrjäytynyttä sakkia ja alue on yksi pahamaineisimmista ja levottomimmista, onko paljon maahanmuuttajia, onko kovinkin ruotsinkielinen alue, asuuko siellä vain virkamiehiä ja muuta rikasta sakkia. Tällaisia asioita mielestäni voi kertoa ihan kuka tahansa siellä asuva. Tuskinpa olisit kuitenkaan ollut kovin pätevä henkilö näihin vastaamaan kun katsot asiaksesi lähinnä kritisoida koko kysymystä päättömäksi. No, on se hyvä että aika kuluu niinkin. Oiskohan joku, joka oikeesti osais vastailla? Ihan vaikka nyt kysymys pelkistettynä: mitä hyviä ja huonoja puolia on Malminkartanossa asuinalueena? (jos niin on helpompi ajatella..)

    Kyllä minä tiesin, että juuri nämä asiat sinua kiinnostavat.

    Kukaan ei ole pätevä kertomaan näitä asioita, kun et tarkemmin kertonut ammattiasi. Kylvettäjällä ja päiväkodinjohtajalla on eri asiakkaat Malminkartanossakin.

    Jos sinulla oikeasti on jokin ammattiala, niin tietäisit mistä nämä tilastotiedot hankit.

    Äänestä

kaupan kassana ei ole koskaan kiva olla nk. huonoilla alueilla, kuten tämä kysymäsi aluekin on.

Äänestä
  • opetusalalla olen

    Äänestä

  • vastaa kirjoitti:

    opetusalalla olen

    pahoittelut, että ymmärsin väärin ammattisi. mutta slummialueella kannattaa aina kuitenkin varautua suurempiin häiriökäyttäytymiiin myös kouluissa. toivottavasti kuitenkin työssäsi ei tule suurempia harmeja. onnea uralle! :)

    Äänestä

  • vastaa kirjoitti:

    opetusalalla olen

    Onpa erikoinen tapa perehtyä oppilaisiinsa koulutetulla ihmisellä. Toivottavasti et kenenkään minun tutun lapsia opeta.

    Kyllä kuitenkin neuvoisin tutustumaan oppilaisiin ja perheisiin ihan yksilöinä ilman tältä palstalta kerättyjä ennakkoluulija.

    Äänestä

lueskelin tämän kysyjän kysymystä Malminkartanon alueesta ja ihmisistä.
Kyllä vastaajilla meni vaikeeksi. Ihme jaaritusta ammatista ym. vastaajat todella yk. väkeä. No sekin kertoo malminkartanon ihmisistä ei viellä alueesta

Äänestä
  • Mistä päättelit kirjoittajien olevan malminkartanolaisia???????????????

    Äänestä

  • Luuletko sinä, kansankynttilä, että malminkartanolaiset ovat jokin ihmislaji. Kaikki samanlaisia?

    Mene nyt sinne luokkaasi ja tutustu lapsiin avoimin mielin.

    Äänestä

  • seuraan,.,. kirjoitti:

    Luuletko sinä, kansankynttilä, että malminkartanolaiset ovat jokin ihmislaji. Kaikki samanlaisia?

    Mene nyt sinne luokkaasi ja tutustu lapsiin avoimin mielin.

    ...opettaja kun olet, voit tehdä hyvää työtä lasten parissa. Kuri ja säntillinen järjestys kehiin! Lisäksi kunnolla lukemista, ei mitään "vähän luette jos jaksatte" vaan sellaista että "luette perkele, tai itkette ja luette"-meininkiä.

    Loppuu se vitun häiriökäyttäytyminen. Tabula Rasat on kirjoitettava täyteen sivistystä ja kunniallisia käytösmalleja. Jos niiden antaa vain olla, ne tulevat 10 vuoden päästä vastaan ja vetävät peltiä selkään.

    Sen kun muistat niin hyvin menee. Lukeminen ja sivistäminen vaikka väkisin. Tyhminkin oppii tarpeeksi kun se pakotetaan siihen.

    Olen puhunut. Saa raivota.

    Äänestä

  • kiinni,?? kirjoitti:

    Mistä päättelit kirjoittajien olevan malminkartanolaisia???????????????

    malminkartanolaiset. Alkuperäinen kysyjä viellä lisäsi (arvasinhan tämän kohdassa) Täytyi viellä selvittää kysymystä on kyllä niin simppeli kertoa jos asuisin malmilla. Ja katso kysymysmerkkien määrä se on jotain aivan huikeeta. :D

    Äänestä

..pohjoispuoli ihan OK,eteläpuoli ihan slummi.Eli,keskimäärin melkein mukava paikka;)

Äänestä

junissa ainakin todella levotonta meininkiä malminkartanolaisilla. Eli yksi pahimmista pääkaupunkiseudulla tämä M-juna, ja juuri malminkartano ja kannelmäki ovat niitä pahimpia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ompi millainen alue? kirjoitti:

Olen menossa työhaastatteluun kyseisille nurkille ja kyselenkin, että minkälaista aluetta se lienee - minkälaista asiakaskuntaa odotettavissa jos työpaikan sattuisi saamaan..? Itse vasta viime kesänä muuttanut Helsinkiin, enkä tuolla suunnalla oo liikuskellut lainkaan. Yleistyksiä tietysti on monista alueista, mut kertokaahan joku oikeasti siellä asusteleva tai muuten omakohtaista kokemusta omaava. Kiittelen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu