Naisten maajoukkueen valmentaja

sarjajyrä

Minkä takia naisten maajoukkueen päävalmentajana jatkaa ties monettako kautta sama henkilö?

Tänä vuonna MM-kisat menivät "ok", siitä kiitos, mutta sama valmentaja liian monta vuotta ei voi eikä pysty antamaan joukkueelle enää mitään uutta pelillisesti. Se on ja on ollut nähtävissä jo palaajavalinnoissa ja pelaajien peluuttamisessa eri tunauksissa kauden aikana.

Eikö jääkiekkoliitto etsi/kysy muita vaihtoehtoja, uusia tuulia ja kuvioita, vaan tyytyy siihen tuttuun ja turvalliseen vaihtoehtoon, joka on jo olemassa. Ja sitten liittovaltuusto vaan asian siunaa.....

Olen ollut naisten kiekon valmennuksessa jo niin monta vuotta, että tiedän omasta kokemuksestani ja kolleegoiden kanssa keskusteluiden perusteella, että n.3-4 kautta, joka on jo pitkä aika, on maksimi aika yhden joukkueen kanssa. Kukaan valmentaja ei pysty sen pidempään antamman mitään uutta joukkueelle tai jatkuvasti uudistumaan ja uudistamaan harjoittelukuvioita, jotta menestystä tulisi koko ajan.

9

2239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edelliseen

      Olen kanssasi täysin samaa mieltä. Lisäksi valtaosa pelaajista on kurkkua myöten täynnä Saintulaa. Naisten maajoukkueen valmentaja=suojatyöpaikka

      • BULLSHITTIÄ!

        Älä puhu asioista,joista et mitään tiedä!!


    • asiaa...

      Eli täysin samaa mieltä. Porukkaan pääsee lisäksi muodostumaan liikaa klikkejä jotka haittaavat koko hommaa, kun siellä pyörii kokoajan samat naamat valmennuksessa. Näisporukat ovat muutenkin ongelmallisia tuon sisäisen klikkiytymisen vuoksi. En tunne maajoukkuetta, mutta voin kuvitella sen tilanteen, kun sekä valmennus, että pelaajisto on pysynyt samoina vuosikausia. Siinä väkisin muodostuu suosikkijärjestelmä ja sisäiset liian vahvat klikit jotka syö porukkaa sisältä.

      • vaihtaa?

        Sainula joukkoineen on tehny hyvää työtä,mistä osoituksena Kiinan kisat,historiallinen voitto ja mitali.Miks ihmeessä vaihtaa,naiskiekossa valmentajan elinkaari joukkueessa on huomattavasti pidempi kuin miehillä,kehitys tapahtuu hitain askelin.Kuten ollaan nähty,niin nyt ollaan oikealla tiellä.Kahden vuoden sopimus Saintulalle ja muulle johdolle,olympialaisten jälkeen sitten uutta verta.


      • vompat.

        Tottakai on suosikkeja,ne on parhaat pelaajat,mikä on erittäin ymmärrettävää,parhaat pelaa,sellaista on elämä!Klikeillä ei oo mitään merkitystä,kunhan niillä on yhteinen tavoite ja ne katsoo samaan suuntaan,aina on kaveriporukoita joukkueissa,sellaista on elämä!Ei tämän nyt niin vaikeeta pitäis olla.Turhaa valitusta normi meinigistä!


      • Hämeenlinnasta
        vompat. kirjoitti:

        Tottakai on suosikkeja,ne on parhaat pelaajat,mikä on erittäin ymmärrettävää,parhaat pelaa,sellaista on elämä!Klikeillä ei oo mitään merkitystä,kunhan niillä on yhteinen tavoite ja ne katsoo samaan suuntaan,aina on kaveriporukoita joukkueissa,sellaista on elämä!Ei tämän nyt niin vaikeeta pitäis olla.Turhaa valitusta normi meinigistä!

        Tärkein vuosi ikinä edessä, ja muka valmentaja täytys vaihtaa.Nyt ois ollu täysin väärä ajankohta, minkähänlaisella valmentaja kokemuksella täällä kirjoitelaan.


      • valmentajaa
        Hämeenlinnasta kirjoitti:

        Tärkein vuosi ikinä edessä, ja muka valmentaja täytys vaihtaa.Nyt ois ollu täysin väärä ajankohta, minkähänlaisella valmentaja kokemuksella täällä kirjoitelaan.

        Kyllä joukkue kaipaisi uusia tuulia.

        En pidä mitalia niin suurena saavutuksena että sitä olisi pitänyt palkita jatkopestillä.
        Eikös mitali ole nyt vähittäisvaatimus mitä tuolla nipulla pitää saada aikaiseksi???
        Tohon mitaliin olisi ollut hyvä lopettaa "nallekarhun" aikakausi,olisi jäänyt hyvä mieli,eikä niin kuin yleensä-->surkeat kisat,koutsi ulos!
        Rivien välistä vois ehkä lukea,MM-pronssi oli Saintulan pelastus tai no,enpäs ole niin varma..ehkäpä olis annettu jatkaa silti..
        Niin,
        Toisin toimittiin N-18 koutsin kanssa..ei sopparia.


    • prinsiipit kunnossa

      Toisin kuin väität niin kyllähän niitä taitaa kuitenkin olla valmentajia jotka pystyvät voittamaan yli 3-4 vuotta. Esim Tihonov vasta rupesi lämpiämään kun meni kymmenen arvokisakullan raja rikki.

      Saintulan metodeita en sen kummemmin tunne, mutta en kyllä kannata vaihtamista vain vaihtamisen takia. Ihan kivastihan tota menestystä on tullut kun miettii kuinka pienestä määrästä joutuu pelaajansa valitsemaan.

    • vanajanlikka

      Kyllä oli taas käsittämätöntä peluutusta, pitäis valmennuksen alkaa hiukan jo tajuu et ei esim: Rantamäki pysty enää pelaa 10 min. kerrallaan , vielä kun ei tehoja enää tuu Karvinen menee täysin hukkaan tollaisessa kentässä, Välimäki , Tuominen, Rajahuhta oli Suomen paras kenttä, kyllä aika on ajanut auttamattomasti eräiden pelurie ohitse, vaikka tosi kovia mimmejä vielä ovatkin, lisää uutta verta kehiin ja jäähdytteliät voi mennä Hpk;N tai Venäjälle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10615
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      88
      7501
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7377
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7346
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7321
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7269
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      113
      6677
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6506
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5733
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5515
    Aihe