Olis paikallaan näille "historioisijoille".
Kiitos
ps. tehkää joku aloite
Osasto
7
390
Vastaukset
- BocksCar
Tarkennas vähän mikä on tuo "historioisija".
Nuo "sotakoneet" varmasti vaikuttaneet historian kulkuun aika tavalla, eivätköhän sitten ihan kelpo topiikkeja ole tälle palstalle.
Jos eivät kiinnosta niin tuskin kukaan pakottaa noita aiheita käsitteleviä ketjuja lukemaan takahampaat kirskuen tuntitolkulla.
"ps. tehkää joku aloite"
Ihailtavaa omatoimisuutta.- huvittaa
kaikki lienee historiaa mikä ajassa on taakse jäänyt.
tämä vois olla ihan jees juttu. juutalaisten tappo, panssari kärryt, lentsikat, joe setä ja aatu. unohtamatta rakkaita aatteita kommunismia ja fasismia. jokaiselle oma palsta - huvittaa
huvittaa kirjoitti:
kaikki lienee historiaa mikä ajassa on taakse jäänyt.
tämä vois olla ihan jees juttu. juutalaisten tappo, panssari kärryt, lentsikat, joe setä ja aatu. unohtamatta rakkaita aatteita kommunismia ja fasismia. jokaiselle oma palstajokaiselle oma ala lahko!!
- göran svensson
..tämä palsta ole juuri oikea paikka näille jutuille! Onhan täällä nähty vuosien varrella tavaraa joka ei varmasti kuulu lainkaan tälle palstalle.
Jatkakaa ihmeessä tuon teknisen puolenkin selvittelemistä täällä - ainakin minä olen oppinut varsin paljon näiden "teknikoiden" kirjoituksista. Hyvä.- BocksCar
Joo, laidasta laitaanhan täällä on aloituksia ja keskusteluja. Eiköhän toimi ihan hyvin kun jokainen palstankäyttäjä lukee/osallistuu mielihalujensa mukaan itseään kiinnostaviin juttuihin.
Yleensä historiasta kiinnostuneet ovat aika hyvin perillä myös muusta maailmanpolitiikasta ja vaikka "nyky"aseista yms yms, tuo heijastuu näihin keskusteluiden aloitusten laajaan aihepiiriin tällä palstalla.
Jokainenhan voi rustata avauksia siitä historiasta mistä keskusteluja ruudulle toivoo syntyvän, siinä tuskin tankit tai lentokoneet ovat esteenä.
Tuskin joku "Barokin vaikutus Suomen kulttuurielämään" -avaus saa Suomi24/Ylläpidolta vastausviestin tyyliin "Valitettavasti keskustelunavauksenne ei mahdu Historia -keskustelupalstalle kun siellä on taas Kuningastiikeriä ja Sotkaa tietoväylällä poikittain parkkeerattuna, yritämme ujuttaa avauksenne tuonne sekaan kunhan tilaa löytyy, arviolta menee kuitenkin loppusyksyyn 2009." - Historiantuntija
BocksCar kirjoitti:
Joo, laidasta laitaanhan täällä on aloituksia ja keskusteluja. Eiköhän toimi ihan hyvin kun jokainen palstankäyttäjä lukee/osallistuu mielihalujensa mukaan itseään kiinnostaviin juttuihin.
Yleensä historiasta kiinnostuneet ovat aika hyvin perillä myös muusta maailmanpolitiikasta ja vaikka "nyky"aseista yms yms, tuo heijastuu näihin keskusteluiden aloitusten laajaan aihepiiriin tällä palstalla.
Jokainenhan voi rustata avauksia siitä historiasta mistä keskusteluja ruudulle toivoo syntyvän, siinä tuskin tankit tai lentokoneet ovat esteenä.
Tuskin joku "Barokin vaikutus Suomen kulttuurielämään" -avaus saa Suomi24/Ylläpidolta vastausviestin tyyliin "Valitettavasti keskustelunavauksenne ei mahdu Historia -keskustelupalstalle kun siellä on taas Kuningastiikeriä ja Sotkaa tietoväylällä poikittain parkkeerattuna, yritämme ujuttaa avauksenne tuonne sekaan kunhan tilaa löytyy, arviolta menee kuitenkin loppusyksyyn 2009."Stalin oli paljon julmempi kuin barokki tai suomi24:n ylläpito.
- niistä
Historiantuntija kirjoitti:
Stalin oli paljon julmempi kuin barokki tai suomi24:n ylläpito.
Oliko kyseessä IS-1 vai IS-2 ?
Tykin julmuuseroa riitti :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242180Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352084Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2151829Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601509Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341407Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5621194Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501011Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350945Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115945