Huvittavaa seurata KPS:N "hyväntekeväisyys" tempausta, jossa 5-8 hengen kaljaporukka kerää karaokelaulusta "tippiä" lastenlinnan kummien hyväksi. Jos porukka saa 10 euroa kasaan niin loistavaa, josta menee keräyskuluihin koko summa eikä riitäkään. Mutta hyvä sitä on netissä toitottaa.
Koplan viime syksyisissä hyväntekeväisyys huutokaupassa oli myynnissä kaksi paroni von K:n lahjoittamaa taulua "Langennut Madonna" ja "Merinäkymä Averancen kallioilta" ei liene tarpeen mainita taulujen tekijää. Huutokaupasta saatavat tuloista puolet meni hyväntekeväisyyteen, lapsien hyväksi toki, mutta eipä näissä piireissä ole tapana huudella julkisuudessa kuka, mitä, missä ja miten paljon. Kieltämättä tilaisuuden jälkeisessä karankassa nautittiin shampanjaa ja muita alkoholipitoisia aineita, mutta rahaakin oli tullut varsin kiitettävästi. Jos mainitsen taulukaupan summan rikon vaitio-olovelvollisuuteni mutta jos kerron, että lahjoitettava summa sisälsi viisinumeroisen luvun tiedätte millaisista summista puhutaan.
Luokkaerot ovat hauskoja. Toisilla on ja toiset vaan puhuvat.
Koplan hyväntekeväisyys
7
284
Vastaukset
- Tauno Sammu
Rappariraha virtaa Koplan taskuihin. Jos taskussa sattuu olemaan reikä, kai siitä jotain valuu kurjalistollekin? Kopla juo keskivertorahvaan auton hinnan verran illassa. Luulisi poikia hävettävän tuollainen törsääminen. Limusiinin ikkunasta vielä ilkkuvat laitapuolenkulkijoille, jotka ovat todennäköisesti soinilaisia. Dorkaa.
- Promoottori
Kopla on kova harrastamaan hyväntekeväisyyttä, sen verran jalomielisiä herrasmiehiä ovat.
Kuulemani mukaan kopla oli toissaviikolla osallistunut jälleen kerran hyväntekeväisyysmielessä erään pienen suomalaisen kunnan avustamiseen. Kyseinen kunta kärsi vakavasta budjettivajeesta, koska oli pahemman kerran muuttotappioinen ja veronmaksajia ei juuri löytynyt. Kunnassa jäljellä oleva populaatio koostui lähinnä sairaista vanhuksista ja yksinhuoltajaäideistä lapsikatraineen.
Kylän ongelmana oli se, että kyläkoulua oltiin lakkauttamassa ja se oli tarkoitus myydä monikansallisen yrityksen eläinkokeita tekevän yksikön käyttöön. Talossa oli tarkoitus tarhata koe-eläinkäyttöön suloisia kissan- ja koiranpentuja.
Hyväntekeväisyystempauksen muodoksi oli valittu protestimielessä kylänympärikävely. Tarkoituksena tällä tempauksella oli näkyvyyden saanti tiedotusvälineissä.
Koplan pojat saapuivat paikalle limusiinissaan ja vaihtoivat kiiltävän valkoiset lenkkeilykengät jalkaansa, mutta tapansa mukaan - herrasmiehiä kun ovat - eivät kuitenkaan luopuneet mustista puvuistaan. Osan oli kuulema nähty löysänneen solmiotaan, mutta tämä huhu tyrmättiin myöhemmin.
Kylänympärikävely tapahtui mallikkaasti ja sopivan verkkaisesti. Kopla suoritti rupeamansa pää pystyssä ja katseet suunnattuna horisonttiin. Perille päästyä, ei näkynyt hikikarpaloita kenenkään otsalla vaan miellyttävä hajusteiden tuoksu leijui heidän ympärillään vielä maaliviivallakin. Paikalla oli tietysti suuri joukko tiedotusvälineitä ikuistamassa tapahtumaa.
Tässä vaiheessa ehkä ihmettelette, että riittääkö tällainen teko kokonaisen kunnan ja kyläkoulun pelastamiseksi ja miksei kopla tehnyt mitään suurempaa elettä tämän asian hyväksi? Niin ihmettelivät monet muutkin, jotka eivät koplaa entuudestaan tunteneet. Totuus valkeni heille kuitenkin hyvin nopeasti, kylänympärikävelyn päätyttyä.
Koplan kävelyä seuranneet tiedotusvälineiden edustajat olivat jo alkumatkasta ikuistaneet tuulessa pyörteileviä seteleitä ja kolikkovanoja, jotka kopla jätti jälkeensä kävellessään. Kylänympärikävelyreitiksi valitulta 3,6 km matkalta löytyi yhteensä 28.416,15 euroa koplan taskuista tippunutta rahaa.
Tällä rahalla lunastettiin kyläkoulu, kylän asukkaiden yhteisomistukseen ja jäljelle jääneillä lähes tuhannella eurolla hankittiin vielä hammasraudat kolmelle kylän lapselle. - Mutta en ole koskaan
edes kuullut tuosta huutokaupasta.
Onko kukaan muukaan ollut tuosta tietoinen?
Eiran vapaamuurareissa ei muuten kukaan tunne ketään Helsingin perussuomalaispiiristä?- Kolme kovaa koota
Olet Helsingin piirin jäsen mutta ET ole KOPLAN jäsen...On siellä Kontulalaisiakin Helsingin piirissä ja luuletko, että heitä hvyäksytään eliitin seuraan.
- ovat hauskoja juttuja
et ole perussuomalainen tuolla ajatusmaailmallasi....
- Uimis
Keräys järjestettiin useammassa paikassa pääkaupunkiseudulla. Kontulan keräys tuotti eniten. Paljoahan tuo summa ei ole, mutta lisänä rikka rokassa. Keräyksessä oltiin konkreettisesti PIENEN IHMISEN ASIALLA!
- KPS.n sisäisistä
pahnoillamöyrimisen mestaruuskisasta. Oheinen kuva kertoo paljon KPS.n ajattelumaailmasta ja keräyksen pitopaikka osoittaa istä kohderyhmää mitä KPS edustaa. KPS.n kokokuva olkaa hyvä.
http://www.kps.fi/albumi/kpsmukanahyvaatekemassa/237060
Näillä eväillä LAPSET EHJÄNÄ ELÄMÄÄN ! Varsinaisia vastuullisia "kummeja".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p595930Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "793319Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242541No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402125- 202075
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61639Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83123281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201226Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811085