muuttoauton katsastus

ögpösföps

Olen tuomassa muuttoautoa ja haluaisin vain varmistaa, että mistä tiedän kaikki tekniset vaatimukset täyttyvät. Auto on ostettu Suomesta ja vuosimallia -07. Ainut oikeastaan mitä mietin on tuo valmistenro rungossa tai korissa, mistähän sitä kannattaisi etsiä? Kiitos kaikille, jotka vaivautuvat auttamaan!

5

378

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäinfoa alan foorumeilta

      Auton myyjä osannee näyttää missä numerot luuraa.

      Minne meinasit muuttoautona viedä? Harvempi suomesta autoa vie muualle, ainakaan jos on verollisena ostanut.

      • kligsfdlkgfs

        muuttoauton olen tuomassa suomeen.


    • vuosi-pari

      sitten oli saksasta tuotavien autojen runsas neuvonta ja käsiteltiin kaikki mahdollinen siltä alueelta.

    • AKE:n sivuilta

      ne kaikki tiedot löytyy.

    • Katsuri

      Olet siis ostanut auton Suomesta ja vienyt sen ulkomaille, pitänyt autoa siellä käytössäsi, jolloin saat tuoda sen verottomana (muuttoautona)takaisin Suomeen, eikö??? Eli autosi on todennäköisesti vientirekisteröity, jolloin Suomeen rekisteröinnissä ei pitäisi olla mitään ongelmia, kunhan sulla on vientirekisteröintitodistus tallessa. Kunnon tarkastusta autollesi ei tarvitse tehdä, koska se on vm. -07 (ensimmäinen määräaikaiskatsastus vasta 2010). Oikeastaan vientirekisteröidystä autosta ei tarvitse katsoa mitään muuta kuin valmistenumero, valmistajan kilpi ja minkä värinen auto on. Tietysti pitää varmistaa, että varustelu on tyypin mukainen.

      Valmistenumero löytyy useimmiten "rintapellistä, apukuskin istuimen vierestä tai edestä, tai tavaratilasta. Omistajan käsikirjassa sen paikka on mainittu. Ja useimmista ja varsinkin uudemmista autoista katsastaja näkee tietojärjestelmästä valmistenumeron sijainnin, jos ei satu ulkoa muistamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2203
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2112
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1835
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1516
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1415
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      564
      1202
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1015
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      351
      952
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe