allergiatestistä?!?

Voiko 1,5 vuotiaalle lapselle tehdä allergia testejä jos on allergiareaktio päällä (ihottumaa,kutinaa). Ainakin koira pitäis testauttaa..
Lapsi ollut kohta kuukauden koko vartaloltaan ihottumassa eikä loppua näy, allergia lääkkeetkin ovat käytössä ja lääkärillä on juostu..lääkärit sanoivat että testiin heti kun on ohi, mutta kyselen nyt teiltä että onko niitä kumminkin jo mahdollista tehdä..?
5850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ennen testejä ja kyllä meillä vain veritestit tehtiin oireiden ollessa päällä, labraan meidät lähetti allergologi

Äänestä

Käsittääkseni verikokeet voidaan ottaa, vaikka oireet ja lääkitys on päällä, mutta ihotestejä ei voida tehdä jos lääkitys on päällä, koska antihistamiini estää reaktiot, jotka ihotesteissä kuuluu tulla jos on allerginen testattavalle aineelle.

Jos epäilet koira-allergiaa ja tiellä on koira, anna koira hoitoon jonnekin siksi aikaa kunnes oireet helpottavat ja testit on tehty. Tosin jos oireet helpottavat sillä että koira viedään pois ja palaavat kun käytte koiraa katsomassa, on se ihan pätevä allergiatesti, jota sanotaan välttämis-altistus-testiksi.

Äänestä

Juuri niinkuin edellinen sanoi, jos pystyt laita koira vähäksi aikaa pois ja ota takaisin kun oireet ovat hävinneet, jos oireet palaa kun koira tulee takaisin niin tiedät että on allerginen koiralle.

Ihotestit on hyvä keksintö, mutta aina niin ei näy vaikka olisikin allergiaa varsinkin pienillä lapsilla.

Meillä ei kummallakaan lapsella näkynyt testeissä mutta allergioita on. Lasten lääkäri sanoi että harvoin testeissä saadaan allergiat näin pienellä kiinni, mutta jos näyttää positiivista niin on luotettava.Paras tapa on kuulema itse altistaminen, mutta ruoka-aineissa pitää keskustella lastenlääkärin kanssa jos on pois jättämässä viljoja maitoa yms. herneet ja ne voi itse kokeilla.

Äänestä
  • Kiitos vastanneille :)

    Kävimme ihotautilääkärillä ja saatiin lähete allergiatesteihin, mutta vasta sitten kun on saatu tämä reaktio rauhoittumaan.

    Ei ole oikeastaan yhtään varmaa mikä sen allergian on nyt aiheuttanut..ilmeisesti jokin ruoka-aine, EI koira niinkuin alunperin luulin.

    Äänestä

  • okt kuitenkin voi kuulemma aiheuttaa oireita vielä 6 kk. Eläimen pitäisi siis olla todella kauan pois? Eikö sitten jo eläin kärsi reipottelusta eestaas?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


reaktio päällä!! kirjoitti:

Voiko 1,5 vuotiaalle lapselle tehdä allergia testejä jos on allergiareaktio päällä (ihottumaa,kutinaa). Ainakin koira pitäis testauttaa..
Lapsi ollut kohta kuukauden koko vartaloltaan ihottumassa eikä loppua näy, allergia lääkkeetkin ovat käytössä ja lääkärillä on juostu..lääkärit sanoivat että testiin heti kun on ohi, mutta kyselen nyt teiltä että onko niitä kumminkin jo mahdollista tehdä..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu