Passikuvaa koskeva määritykset tiukkeni vasta 2006 ainakin täällä suomessa, eli silloin kun tuli nämä biopassit. Ennen sitä meni läpi koulukuvatkin, sai olla jopa hieman vinossa naama. Nykyään on tarkat sapluunat joilla kuva tarkistetaan virkailijoiden toimesta, toisaalta ihmisten päiden muodot on erilaisia ja joku isopäinen tapaus saattaa joutua taistelemaan ennenkuin saa kuvansa passiin hyväksytyksi.
Ja virkailijoiden työmotivaatio vaihtelee, sopivasti kiirettä, niin meni ennen 2006 paskemmatkin kuvat läpi, mutta biopassi uudistuksen jälkeen passitilaukset tehdään suoraan netin kautta, ja ohjelma hylkää mikäli pää vinossa tai muuta vastaavaa (biopassiuudistuksen alkuvaiheissa oli jopa ongelmia saada biopassiohjelma hyväksymään täydellisiä passikuvia, en tiedä onko biopassi -ohjelmaan tehty tämän vuoksi muutoksia). Biopasseissa kuvalle annetaan tarkemmat määritykset sen vuoksi että passikuvan perusteella voidaan määritellä passinhaltijan pään fyysisiä mittasuhteita, passin mikrosiru sisältää passinhaltijan kuvan digitaalisessa muodossa ja nykyteknologia mahdollistaa naamataulujen ohjelmallisen skannailun "lennosta" esimerkiksi lentoterminaalin ihmisvirroissa.
MUTTA RISTO.FI SIVUILLA NÄKYVÄ PASSI EI OLE BIOPASSI, TÄSTÄ SYYSTÄ PASKEMMATKIN KUVAT KÄYVÄT NÄIHIN VANHAN MALLIN PASSEIHIN. ON MYÖS MUROPALSTOILLA VÄITETTY ETTÄ PASSI VÄÄRENNÖS KOSKA TEKSTI SUORASSA VAIKKA PASSI ONKIN VINOSSA, PASSIPOHJAT OVAT VALMIITA JA ON VARSIN YMMÄRRETTÄVÄÄ ETTÄ TEKSTI MENEE HIEMAN VINOON PASSIA TÄYTETTÄESSÄ. LISÄKSI MONET SKANNERIT SUORISTAVAT SKANNATUN OBJEKTIN MIKÄLI HAVAITSEVAT TEKSTIÄ.
Tuo riston jahtaajan passi on myönnetty 2004, eikä se ole biopassi, tästä syystä ei mikään ihme että noinkin paskalla kuvalla on passi mennyt läpi.
Lupaviranomaisen työtehtävissä työskennelleenä ja tuhansia passeja nähneenä sanoisin risto.fi sivuilla näkyvää passiskannausta aitona. Itse passi voi kuitenkin olla väärennetty mikäli kyseessä rikollinen kuten väittävät.
Photoshoppaus jälkeäkään en kuvassa huomaa, vaan mielestäni kuvassa ilmenee ihan normaalia jpg pakkauksen aiheuttamaa häiriötä. Tosin en ole mikään photoshoppausjäljen ja väärennösten asiantuntija vaikka olen mainostoimistotöitäkin ja tätä kautta pikseligrafiikkaa paljon tehnyt. Jotta photarijäljen ja editoinnin voisi kuvasta havaita tulisi sen olla parempilaatuinen.
HUOM!! passiskannaus näyttäisi mielestäni aidolta, mutta tämä on vain pikseligrafiikkaa ja passikuvia paljon käsitelleen siviilin arvio.
: : Asiantuntijan arvio PASSIN aitoudesta
10
1590
Vastaukset
- olla
vähän tyhmä ja ammattiisi epäpätevä jos et tuollaista ylä-astelaisen kyhäelmaa erota aidosta...
- olipas terhakka
lausunto, paljonkin grafiikan kanssa puuhastellut?
- (nyt saa nauraa)
..vai miten se vitzi menikään... joo vitsi koko foorumi ja iso sellainen.
- asiantuntija:.:.:::
No :) *siantuntija ja pikkuisen myös asiantuntija. Olen nähnyt työni toimesta eri vuosina myönnettyjä passeja ja mitätöinyt tuhansia passeja.
Pikseligrafiikasta useamman vuoden kokemus ja voin sanoa, että noin 99,9%:n varmuudella passi on aito, ja mikäli se olisi väärennös niin se olisi taitavasti tehty eikä väärennöstä voitaisi todistaa noin voimakkaasti pakatusta jpg tiedostosta.
Lisäksi passin mrz tarkistekoodit täsmää passipohjan kanssa eli perusnörtti tuskin jaksaisi nähdä vaivaa noin pitkälle.
- ...
Olen samaa mieltä siitä, että kuvaa ei ole manipuloitu sknannaamisen jälkeen. Jos jotain on väärennetty, se on itse fyysinen passi.
- TT8
Kuvaa ei tosiaan näyttäisi olevan manipuloitu. Kyseessä tietenkin saattaisi olla väärennetty passi, mutta sekin olisi silloin äärimmäisen hyvin tehty.. Muutenkin ihmettelisin, mitä järkeä Riston olisi tuollaista sontaa mennä sivulle ilman aihetta kirjoittelemaan. Olen täysin varma, että Ripa laittoi kyseiset mailit ja passikuvan Friikistä omaksi henkivakuutuksekseen sivuillensa, joka edes hieman saattaisi hiljentää velkojia..
Nooh.. Ainakin jos nyt lähiaikoina erään ponsori-ripan ja timpan ruumiit sieltä kaukoidästä löydetään, niin varmaanki Friikki kavereineen on epäiltyjen listan kärkipäässä.. Tosin mun mielestä pojat on kyllä siinä tapauksessa melkien tehneet palvelun meidän yhteiskunnalle.
- Eerolan
jonkun 2004 vuonna vanhentunut passikuva.
Vaikka olisi aito niin mitään ette voi - olemassakaan.
Ei mitään väliä passilla, koska koko henkilö on fiktiivinen.
Kukaan ei ole uhkaillut Ristoa "ylhäältä", saa varoa alhaalta tulevaa uhkaa. Ja niitä on MONTA.
Terveiset vaan Hannulle ja Ristolle, katselkaa taaksenne...- jep jep hhahahhaha
tietyllä tavalla me capitalaiset ollaan voitettu jo tää peli, sillä murot joutuu trollaamaan ja esittämään vihaista ja kostonhaluista jäsentä :)
Miten monta uutista onkaan saanut alkunsa siitä että joku työtön tietokoneharrastaja (=muro) on esittänyt jäsentä ja kirjoitellut uhkailuja ja clubin sivujen avaamispäiviä, puhumattakaan tästä wincapita uskontojutuista jotka leimasivat clubilaiset jonkinasteisiksi lahkolaisiksi, olen ylpeä teistä clubitoverit kun pokkanne pitää.
Ja ulkopuoliset yrittäkää ymmärtää että clubin sisällä on rento ja hyvä meininki, ja ollaan perustamassa jo omaa prätkäjengiäkin, nimi tulee olemaan charlesin enkelit ( - hävisit?
jep jep hhahahhaha kirjoitti:
tietyllä tavalla me capitalaiset ollaan voitettu jo tää peli, sillä murot joutuu trollaamaan ja esittämään vihaista ja kostonhaluista jäsentä :)
Miten monta uutista onkaan saanut alkunsa siitä että joku työtön tietokoneharrastaja (=muro) on esittänyt jäsentä ja kirjoitellut uhkailuja ja clubin sivujen avaamispäiviä, puhumattakaan tästä wincapita uskontojutuista jotka leimasivat clubilaiset jonkinasteisiksi lahkolaisiksi, olen ylpeä teistä clubitoverit kun pokkanne pitää.
Ja ulkopuoliset yrittäkää ymmärtää että clubin sisällä on rento ja hyvä meininki, ja ollaan perustamassa jo omaa prätkäjengiäkin, nimi tulee olemaan charlesin enkelit (Paljonko meni kankkulan kaivoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242180Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352084Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2151829Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601509Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341407Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5621194Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501011Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350945Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115945