Lippos Puavo sanoo tuossa TV2:ssa klo 22,05, että

Historian totuus

suomettumisen pahin asia oli kokoomuksen eristäminen.

Niin oli. Ketkä sen tekivät ?

Ylipitkän presidenttikauden itsevaltias ja sanansaattajat kepusta.

Tätätkään te änkyrät ette voi nyt jälestäpäin kaunistella.

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siihen aikaan

      Tosiasiahan on, että SDP ei halunnut suurin surminkaan muodostaa hallitusta kokoomuksen kanssa, koska silloisessa radikalismin hengessä liittoutuminen kokoomuksen kanssa olisi merkinnyt SDP:lle suuria menetyksiä eduskunnassa ja ammattiyhdistysliikkeessä SKDL:lle ja kommunisteille.

      Mutta myös SDP:n sisällä oltiin siihen aikaan paljon nykyistä vasemmistolaisempia. Paavo Lipponen huusi puoluekokouksessa kurkku suorana, että pankit, apteekit ja vakuutuslaitokset on sosialisoitava.

      Turhaan tuo Lipponen yrittää nyt häpeissään kaunistella asioita. Kokoomus ei sosialismin vastustajana kelvannut siihen aikaan hänelle eikä muillekaan demareille missään tapauksessa hallituskumppaniksi.

    • Punaisessa langassa

      Ehti myös kiitellä suomettumisen aikaa onnistuneeksi. Eli Kokoomuksen syrjäyttäminen oli samaan aikaan sekä suomettumisen pahin juttu, että erinomainen saavutus?

      Täysin epäonnistunut nostatusyritys Tastulalta. Sitähän tää ohjelma on ollut jo edellisen juontajan aikana: demarit on kingeja ja siitä poikkeavat ajatukset lytätään maan rakoon. "Sivistyneesti".

    • Tuli vain mieleen

      Lippos-Paavo arvosteli sitä, että kokoomus jätettiin hallituksen ulkopuolelle vuonna 1979, mutta ei mainninnut, että Mauno Koivisto jatkoi samaa kokoomuksen eristämispolitiikkaa myös vuosina 1981-1987.

      Lipponen oli merkittävissä puolueasemissa kaikkina noina vuosina, mikä merkitsee, että hän itse oli tuolloin eristämispolitiikan takana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe