Laittakaahan, joilla on asiallista ja ajantasalla olevaa tietoa tai ennusteita Evijärven jäätilanteesta tälle foorumille.
kiitos !
Terveisin: Ulkopaikkakuntalaiset !
Ilmoitelkaa tietoa Evijärven jäätilanteesta
30
2528
Vastaukset 30
- tämä näin
Ei ole enää jäitä. Avoimet ovat vedet.
- ulkopaikkakuntalaisia my
Nostetaas esiin aihe. Mites joulukuussa 2012 jäät evijävellä?
- ummetusta.
ulkopaikkakuntalaisia my kirjoitti:
Nostetaas esiin aihe. Mites joulukuussa 2012 jäät evijävellä?
Umpijäässä.
- 112 help
Vain idiootti liikkuu jäällä nyt tähän aikaan vuodesta kun jää vasta tekee tuloaan.
Kysykääpä vaikka Pelastuslaitoksen mielipidettä. - poupåuoiåu
Mökillä evijärvellä meidän virtaamaton poukama. Ei meinannutkaan saada rautakangella kovin äkkiä avantoa. Piti oikein hakata urakalla. Jäätä n. 17-20 senttiä.
Kestää todella hyvin kävellä ja hyppiä.
Keskellä selkää pitää tietää virtapaikat. Muuten voi liikkua.
Autolla en vielä jäälle lähtisi.
Tuossa joku edellä varoitteli, että vain idiootti menee jäälle. Olen itse huomannut, että Evijärven jää yleensä tulee pikemmin kuin monessa muussa paikassa. Mutta niinkuin sanoin, Evijärvellä on virtapaikkoja ja kapeikkoja. Mutta jos osaa jäällä liikkua ja tietää vaarapaikat, niin hyvin jo kestää.- keskisuomi
Ohhoh...no kaippa se kävellä kestää. Hannulan rannasta meidän saareen n 700m . Siinähän on syvyys 1.6m noin abaut...
- pppp4
keskisuomi kirjoitti:
Ohhoh...no kaippa se kävellä kestää. Hannulan rannasta meidän saareen n 700m . Siinähän on syvyys 1.6m noin abaut...
Aina kannattaa olla varovainen, tilanteen mukaan tietenkin,
- keskisuomi
pppp4 kirjoitti:
Aina kannattaa olla varovainen, tilanteen mukaan tietenkin,
Voisko joku evijärveläinen käydä mittaas hannulanrannan läheisyydestä jäitä, tarjoon kahvit ja pullat ku tuun :)
- jääätyyyyyyy
keskisuomi kirjoitti:
Voisko joku evijärveläinen käydä mittaas hannulanrannan läheisyydestä jäitä, tarjoon kahvit ja pullat ku tuun :)
joo ja myös olis kiva että mittaisitte välijoen haapajärven, mustajärven jäät. niin mustajärven jää ns. hilperin rannasta.
- iutiiypuypyuo
Sillankorvan leirintäalueelta on aurattu Inaan jäätie, eli siellä kulkee jo autot kahden kylän väliä. Tieto viime viikonlopulta.
- laukaan mies
Ohhoh,no jopas on evillä jo paksut jäät jos autollakin pääsee...
- eäwrå
kuka on paksuna?
- mökkiläinen
Joo kyllä evijärvellä KUULEMMA jäätie avattu...?
- Melkein mökkiläinen
Jäätie auki aina vappuun asti. Jokea pitkin pääsee melkein Pietarsaareen asti. Vapaa harjoittelurata autoille leirintäalueen edustalla, joka aurataan päivittäin. Kouluttajana entinen ralliautoilija. Ja kaikki tämä ilmaiseksi. Ainakin huhun mukaan näin.
- näin on.
kohtuu paksua.
- saareenko
Onko jäätie todellakin auki vappuun asti?
- tdghkjhö
Ei oo tänä vuonna. Enää ei jäälle autolla kannata lähteä.
- iguggg
Eiköhän ne oo sulaneet,jäät
- Märkä mirri
Kävin tänään Evijärvellä vielä pilkillä,hyvin jää kesti.
- VN2014
Hei! Onkohan tällä hetkellä Evijärvellä jäätä? Pääsiskö pääsiäiseksi veneellä mökille?
- Vaikea ennustaa
Lappajärven Itäkylästä on linnuntietä varmaan reilu 10 km Evijärvelle. Lappajärven tilanteen tiedän. Vanha jää on pilkkireikien kohdalta noin 30 cm paksua. Sen päällä on vettä kymmenisen senttimetriä, joka on jäätynyt. Eilen ei purjekelkkailu onnistunut, koska päällysjää rikkoontui. Ensi viikolle ennustetaan pakkasia. Kävelin eilen ranta-aluetta ja katselin järveen laskevia puroja. Vesi virtasi niitä pitkin järveen. Pääsiäiseen on aikaa melkein viisi viikkoa. Riippuu kokonaan tulevien viikkojen säästä.
- Jäätilanne
Näin tänä iltana kun kaksi paloautoa tuli vilkut päällä Vimpelin suunnasta Lappajärven suuntaan. Kuulin, että Särkiniemessä olisi hukkunut joku. Älkää enää menkö pääsiäisenä jäälle. Eilenkin oli Lappajärvellä ainakin kolme ihmistä jäällä. Osa niin kaukana rannasta, että jos menisi vahingossa railoon, niin varmasti hukkuisi. Sama asia on nyt varmaan Evijärvelläkin. Railoa on vaikea huomata, jos on satanut vähän lunta jäälle. Veneelläkään ei vielä pääse järvelle.
- suuntaan. Kuulin
jäät on ny aiva ruskiana, johtuen vapon pitkään jatkuneesta järven tärvelemistä. "turvetta vesiin" se on slogan, ollu jo yli 40v!
- Teijo.
Nyt on jäät sulaneet.
- pilkkijä...
Joko on järvi jäässä?
- Teijo.
Ei vielä.
- huristellaa
jäätie avataan hilperistä märsyyn ens.viikolla ilmottti jaska laitokselta
- Aila.
ei vielä jäätä
- Anonyymi
Mikä on jäätilanne?
- Anonyymi00030
Onko tekeillä, 2026?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251888- 127860
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474- 9466
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9439Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395