Miksi Jumala ?

Jumala loi maan ja katsoi, että kaikki on hyvin ja lepäsi. Eikös se näin Raamatussa suurinpiirtein sanota.
Kaikki mantereet olivat yhdessä, tästä varmasti kaikki olemme samaa mieltä, sillä eihän tarvitse kuin katsoa maapallon karttaa tämän havaitakseen.
Jumala kuitenkin päätti paloitella maan, ja siirsi palaset eripuolelle maapalloa, ja jos nuorenmaan kreationisteihin on uskomista, niin sellaisella vauhdilla, että heikkopäisempiä on varmasti hirvittänyt.
Kertooko Raamattu, miksi Jumala päätti hajoittaa maan palasiksi. Olisiko joku Raamatun kohta missä tästä kerrotaan. Onhan tuo sentään aika mullistava tapaus.
5406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"On mielenkiintoista, että liikuvat mannerlaatat havainnut Alfred A. Wegener kertoi saaneensa virikkeen tutkimuksilleen Raamatusta. Raamatun mukaan alussa oli vain yksi manner.
Neljä sukupolvea Nooan jälkeen syntyi Peleg (nimi tarkoittaa jakautumista). Raamatun mukaan Pelegin päivinä, useita satoja vuosia vedenpaisumuksen jälkeen, maa jakautui ("in his days was the earth divided", King James -raamatunkäännös, 1Moos 10:25). Tämä voisi viitata yhteinäisen alkumantereen lopulliseen jakautumiseen." (Lähde Reinikaisen kirja Dinosaurusten arvoitus ja Raamattu)

Äänestä
  • Himmeäkuuppaiset vajaalla pakalla pelaavat lajitoverimme jaksavat hakea selitystä olemassa-ololle seemiläisten paimentolais-kansojen mytologiasta.Että semmoista jälleen kerran.

    Äänestä

  • Miksi? kirjoitti:

    Himmeäkuuppaiset vajaalla pakalla pelaavat lajitoverimme jaksavat hakea selitystä olemassa-ololle seemiläisten paimentolais-kansojen mytologiasta.Että semmoista jälleen kerran.

    Olet paljon yksinkertaisemmalla hoksalla varustettu kuin Raamatun kirjoittajat.
    Me emme ota sinua selkämme taakse joukkoomme muka viisaana!

    Äänestä

Lueppa Raamatun ensi luvut uudestaan ja pohdi jokaista yksityistä kohtaa ja miksi se on kirjoitettu niinkuin on.

Kuutena päivänä Jumala oli luonut kaiken hyväksi.
Sitten hän lupasi tuon hyvän maailman ihmisen valvontaan.
Tuon jälkeen ihminen lankesi syntiin ja karkoitettiin tähän hyväksiluotuun maailmaan.
Nyt ihmisen kaikki pahuus kostaantuu myös luomakunnalle. Huonon isännän hohouksessa hänen omakseen annettu maailma tärvääntyy.
Ihmisellä oli syntiuhrit, joihin luontokappaleita uhrattiin sovitukseksi. Näinkin ihmisen virheet tulivat elukoiden hengen menoksi.
Kirottu on maa ihmisen pahuuden tähden;>> 17. Ja Aadamille hän sanoi: "Koska kuulit vaimoasi ja söit puusta, josta minä kielsin sinua sanoen: 'Älä syö siitä', niin KIROTTU OLKOON MAA sinun tähtesi. Vaivaa nähden sinun pitää elättämän itseäsi siitä koko elinaikasi;
18. orjantappuroita ja ohdakkeita se on kasvava sinulle, ja kedon ruohoja sinun on syötävä.
19. Otsasi hiessä sinun pitää syömän leipäsi, kunnes tulet maaksi jälleen, sillä siitä sinä olet otettu. Sillä maasta sinä olet, ja maaksi pitää sinun jälleen tuleman."

Ihmisen ja luomakunnan välillä on säädetty yhteys.

Ja sen yhteyden loppu on kerrottu;>>>   
Roomalaiskirje:
8:21 koska itse luomakuntakin on tuleva vapautetuksi turmeluksen orjuudesta Jumalan lasten kirkkauden vapauteen.

Äänestä
  • löytänyt tuosta kohtaa mitään mantereiden hurjavauhtisesta jakautumisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kunhan pohdin kirjoitti:

Jumala loi maan ja katsoi, että kaikki on hyvin ja lepäsi. Eikös se näin Raamatussa suurinpiirtein sanota.
Kaikki mantereet olivat yhdessä, tästä varmasti kaikki olemme samaa mieltä, sillä eihän tarvitse kuin katsoa maapallon karttaa tämän havaitakseen.
Jumala kuitenkin päätti paloitella maan, ja siirsi palaset eripuolelle maapalloa, ja jos nuorenmaan kreationisteihin on uskomista, niin sellaisella vauhdilla, että heikkopäisempiä on varmasti hirvittänyt.
Kertooko Raamattu, miksi Jumala päätti hajoittaa maan palasiksi. Olisiko joku Raamatun kohta missä tästä kerrotaan. Onhan tuo sentään aika mullistava tapaus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu