Taas ajelevat kepulit kaksilla, ehkä useammillakin rattailla. Sellaiset keskustan vaikuttajat kuin Matti Vanhanen ja Sika-Anttila ovat sitä mieltä, ettei ruuan arvonlisäveroa lasketakaan ja toisaalta suuret linjanvetäjät Jarmo Korhonen ja Kanki-Kaikkonen vaativat sen alentamista.
Kyllähän puolueessa saa olla mielipiteitä asioissa, ei siinä mitään. Mielenkiintoiseksi tämän tapauksen tekee se, että kokkarit ovat olleet alennusta jarruttelemassa. Veikkaanpa, että Katainen on jo päättänyt keskustan kannan tässäkin asiassa ja se siirtyy tulevaisuuteen.
Kyllähän puolueessa saa olla mielipiteitä asioissa, ei siinä mitään. Mielenkiintoiseksi tämän tapauksen tekee se, että kokkarit ovat olleet alennusta jarruttelemassa. Veikkaanpa, että Katainen on jo päättänyt keskustan kannan tässäkin asiassa ja se siirtyy tulevaisuuteen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
on tehoton, mutta valtiolle erittäin kallis tapa yrittää suitsia ruuan hinnan nousua.
Veroale siirtyy tuottajille ja kaupalle.
Siitä syystä kokoomus ei ole koskaan oikein tosissaan lämmennyt asialle.
Mutta kepu maksaa osuuskaupalle vaalivelkojaan. Ja kansa maksaa.
Ale on jo siirtynyt hintoihin. Kun hallitus on niin tyhmä, että lupaa sellaisen tehdä, niin kaupat ja tuottajat ovat sen verran ahneita, että hinnat on jo hilattu ylös tulevan alennuksen verran, jos ei enemmänkin.
Aloitus ei ottanutkaan kantaa siihen, että ALV:n alennus on yksi yritys- ja maataloustuen muoto.
Ruoan alvin 5%-yksikön alennus antaa pienituloisen ihmisen 20 euron ruolalaskuun euron alennuksen, mutta rikkaiden filettä ja hannemaksaa sisöltävä 200 euron ruokalasku alnenee jo 5 euroa.
Keskustan ajama ruoav alvin alennus menee täysin rikkaiden hyväksi.
Pahempi ongelma kuitenkin on, että alennus näkyy kuluttajahinnoissa vain pienen hetken. Sen jälkeen hinnat nousevat taas, kun Kesko ja S-ryhmä tarvitsevat rahaa uusien, entistä suuremien kauppakekusten rakennusinvestointien rahoitukseen sen, että lähimyymäläitä päästään lopttamaan, kun kuppakeskusten isoista myymälöistä jää kekusliikkeille suuremmat voitot kuin pienmarketeista.
Elintarvikkeiden alntaminen 17%:sta 12%:iin on jo päätetty alkavaksi 1.1.2009.
Siitä ei ole mitään kiistaa hallituksen sisällä.
Asioista mitään tietämätön, kepun joka asiassa söheltävä puoluesihteeri Korhonen vain kerää itselleen kepun yksinkertaisemman kannattajakunnan irtopisteitä luomalla mielikuvaa, että alennusksen ajoitusta pitäisi nyt aikaistaa.
" ... Valtiovarainministeri Jyrki Katainen sanoo, että hallitus tulee alentamaan ruoan arvonlisäveroa vuonna 2009 lokakuun alussa. Ruoan arvonlisäveroa alennetaan viidellä prosenttiyksiköllä. Tämä tulee vaikuttamaan ruoan hintaan, jos kauppiaat niin haluavat. ... "
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/04/633865
Nythän ne ovat juuri senverran, tai vähän enemmän,
hintojaan nostaneet, että sitten voi rintojaan röyhistellen kertoa ALV:n alennuksen menneen suoraan
kuluttajahintoihin.
Kauppa se on mikä kannattaa.
tätä! Keplottelua koko markkinamekanismi.
9%veron alennuksen kauppa siirsi suoraan makeisiin ja ilmotti että kustannukset ovat niin paljon,samalla tavalla käy tämän ruuasta tapahtuvan veroalen kanssa.
KÄÄNTÄNEET TAKKINSA JA ITKEVÄT NYT ARVONLISÄ VERON PERÄÄ, KUN JUURI SITÄ VASTUSTIVAT.
Ketkä ovat niitä punikkeja, jotka ovat vastustaneet ennen vaaleja ja nyt vaativat alvin laskemista? Ainakin Vasemmistoliitto on koko ajan ollut sitä mieltä, että veroa on alennettava. Demarit ovat epäilleet toimenpidettä juuri siksi, koska hyödyn arvioidaan valuvan maajussien ja kauppiaiden taskuun.
Sika-Anttilalla itsellään mekko kääntyilee niin, että helmat heiluvat.
Kuluttajahinnat on jo noussut enemmän,mitä alv alennus tekisi.Joten alennus meneekin väliportaan taskuihin,eikä kuluttajat saa mitään etua ruuan alv muutoksesta.Tällaista humpuukipolitiikkaa keskusta tekee kahdella linjallaan,hävetkää esityksiänne.
..aina ja joka tapauksessa ei muulla ole väliä kun sillä paljonko on Alvin osuus ruuassa.
Vertaan tulevia ruuan kuluttajahintoja 31.12.2007 olleisiin hintoihin,sitten kun alv al,astuu voimaan,eli aleniko elintarvikkeiden myyntihinta saman verran.