Oletko rahojaan takaisin saavien joukossa

Poliisi ilmoitteli hakevansa takaisin niiden rahoja, jotka ovat tunteneet tulleensa petetyksi WinCapita sijoituksissaan, ja sen vuoksi tehneet rikosilmoituksen poliisille.

Entä ne, jotka eivät ole tehneet rikosilmoitusta? Loogisesti ajatellen he eivät ole tunteneet, että olisivat joutuneet petetyiksi. Ilmeisesti he tiesivät, mihin lähtivät mukaan.
6841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Win Capitan sivut aukeaa 16.5, joten ei tarvita rikosilmoitusta.

Äänestä
  • ei mitätöi mahdollista rikosta.

    Se on TASAPELI ilmoittamatta jättäneille. Rikosilmoituksen tehneet ovat siis VOITTAJIA.

    Runsaasti kotiuttaneet - runsaasti menettävät
    (mahdollisella rikoksella hankitty hyöty tuomitaan valtiolle menetetyksi)

    Runsaasti sijoittaneet - 0-kotiuttaneet (tuomitaan menetetyksi Hannulle & Ristolle & Timolle & co.)


    Rikosilmoituksen tehneet - jakavat poliisin kotiuttamat (Löydetyt jäädytetyt summat todennäköisesti kasvavat, kun lisää löytävät)

    Äänestä

"WinCapitasta on tehty tähän mennessä noin 250 rikosilmoitusta. Keskusrikospoliisin arvion mukaan noin 10 000 henkilöä menetti rahansa. Sijoitusten arvo on noin sata miljoonaa euroa. Summa saattaa kuitenkin vielä nousta."

"Väitetään, että WinCapitasta voitolle jäi noin 12 prosenttia rahojaan sijoittaneista."

Lainausten lähde:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200805027584598_uu.shtml

Äänestä
  • Laskutoimitus em. perusteella.

    10000 sijoittajaa, joista 12% teki itselleen tulosta. Siis 1200 sijoittajaa teki tulosta. Olivatko nuo kaikki 1200:sta ns. sponsoreita?

    Äänestä

Poliisi ilmoitteli sivustollaan, että rikosilmoitusta ei tarvitse tehdä ketään tuttavaa tai ystävää vastaan, vaan riittää, kun tekee tutkintapyynnön siitä, että onko joutunut rikoksen uhriksi. Tai siten, että tekee rikosilmoituksen WinCapitaa vastaan.

Pelko ei siis ole todellistä siinä, että aiheuttais sponzina toimineelle toverilleen vaikeuksia, vaan siinä, että tulee ne omat luurangot kaapista esiin.


Haa...haar...harmaa....harmaata....harmaatalous kolistelee kaapissa ;).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nytkö tulikin kiire? kirjoitti:

Poliisi ilmoitteli hakevansa takaisin niiden rahoja, jotka ovat tunteneet tulleensa petetyksi WinCapita sijoituksissaan, ja sen vuoksi tehneet rikosilmoituksen poliisille.

Entä ne, jotka eivät ole tehneet rikosilmoitusta? Loogisesti ajatellen he eivät ole tunteneet, että olisivat joutuneet petetyiksi. Ilmeisesti he tiesivät, mihin lähtivät mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu