VESI ON JUOMAKELPOISTA

Lopettaa narina, vettä voi juoda, sillä voi tehdä ruokaa, suihkussa voi käydä ja pestä sillä pyykkiä! Ettekö osaa unohtaa jo menneitä epidemioita, joita kloorilla juuri nyt ehkäistää ja elää eteenpäin elämää. Älkää olko noin takapajuisia, ja vainoharhaisia hajuaistienne kanssa. Vesi on hyvää Nummalassa, Vihdissä ja koko suomessa.
5294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä tätä Vihdin vettä juoda voi, mutta maku ja haju eivät ole sitä mitä sillä hinnalla pitäisi olla.

Herkkäihoisille ja atoopikoille Vihdin kloorivesi on myrkkyä. Meillä lapsi raapii jokaisen suihkussakäynnin jälkeen itsensä verille vaikka kuinka rasvaisi, hiukset ovat kuin paparia ja kaikki tämä alkoi ja on jatkunut koko tämän Vihdin kloorausepidemian ajan.

Vihdin kunnallinen vesi on yhtä laadukasta kun taivaalta lätäköihin satanut vesi lukuunottamatta sitä, että kuravedessä ei ole klooria.

Uskotaan siis, että hanavesi on juomakelpoita.

Äänestä

Ihan samaa kuin joisi suoraan uima-altaasta niin helvetin " hyvää " se vesi on..

Äänestä
  • Itseasiassa suurin sallittu klooripitoisuus uimahalleissa on pienempi kuin Vihdin vesijohto veden klooripitoisuus. Kysykää vaikka googlelta.

    Äänestä

  • Klooria, Klooria enemmän kl... kirjoitti:

    Itseasiassa suurin sallittu klooripitoisuus uimahalleissa on pienempi kuin Vihdin vesijohto veden klooripitoisuus. Kysykää vaikka googlelta.

    asiantuntevana että mikä se on Vihdin juomavedessä. Tässä linkki siihen mitä se on yleensä uimahallissa....
    http://www.prominent.fi/Desktopdefault.aspx/tabid-4145/

    Äänestä

  • sinä nyt kirjoitti:

    asiantuntevana että mikä se on Vihdin juomavedessä. Tässä linkki siihen mitä se on yleensä uimahallissa....
    http://www.prominent.fi/Desktopdefault.aspx/tabid-4145/

    http://www.finlex.fi/fi/laki/kokoelma/2002/20020050.pdf

    Ylläoleva linkki kertoo lain suurimmat sallitut kemikaali ja mikrobiarvot esim. uimahalleissa.

    Vihdin kunta on poistanut tiedot kloorauksesta omilta sivuiltaan, mutta Kirkonkylän sivuilta tieto vielä löytyy

    http://www.wichtis.fi/ajankohtaista/?id=28

    Vesijohtovettä ei näemmä säädetä niin tiukasti lailla kuin uimahallivettä.

    Uimahallit voivat olla yksityisen tahon omistajia, ja niitä pitää valvoa lailla. Vesilaitokset ovat julkishallinnon omistamia ja säätelyä ei tarvita.

    Demokratia rules!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskokaa jo kirjoitti:

Lopettaa narina, vettä voi juoda, sillä voi tehdä ruokaa, suihkussa voi käydä ja pestä sillä pyykkiä! Ettekö osaa unohtaa jo menneitä epidemioita, joita kloorilla juuri nyt ehkäistää ja elää eteenpäin elämää. Älkää olko noin takapajuisia, ja vainoharhaisia hajuaistienne kanssa. Vesi on hyvää Nummalassa, Vihdissä ja koko suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu