Muistakaa hyvät ihmiset jotka luette raamattua ja tutkitte sitä ja vanhan testamentin tosinaan nykypäivään hyvin "rankkoja" käskyjä ja neuvoja, mitä Jeesus sanoi ja opetti! Hänhän sanoi että hän kirjoittaa uudelleen lain, uudistaa sen ja antaa uuden lain, rakastakaa lähimmäistä niinkuin itseänne!
Jos kristinusko perustuu Kristukseen niin miksi ihmiset eihän tee niinkuin hän on opettanut!? Tapella nyt vanhan testamentin käskyistä jotka varmasti ovat ja on hyviä, en lähde kieltämään niitä vaan idea on se että kun Jeesus tuli maailmaan niin näitä käskyjä ei enään tarvita.. Kristus itsessään pitää jo sisällään kaiken tämän! Hän kertoi kuinka tulee elää, miksi emme siis eläisi niin? Onhan hän sentään Jumalan poika!
muistakaa!
4
262
Vastaukset
- Fast
pitääkö tuo juttu opetella kokonaan ulkoa, kun otsikossa lukee, että muistakaa?? jos opettelisin vaikka puolet tänään ja puolet huomenna.
käykö sellainen?? - Minäkin...
Jos unohtaisit jo ne pyhät kirjat ateisteille puhuessa. Emme me usko Jeesukseen sen enempää kuin kristinuskon jumalaankaan.
- Teresia
Mutta ei se muiden uskoa poista, vaikka te ette uskoisikaan. Eivät ne pyhät kirjat mihinkään häviä, vaikka te ette niitä lukisikaan. Teiltä puutuu edelleen se, mikä joillakuilla toisilla on, Jumala.
- Minäkin...
Teresia kirjoitti:
Mutta ei se muiden uskoa poista, vaikka te ette uskoisikaan. Eivät ne pyhät kirjat mihinkään häviä, vaikka te ette niitä lukisikaan. Teiltä puutuu edelleen se, mikä joillakuilla toisilla on, Jumala.
No onhan noita tullut luettua ihan kyllästymiseen saakka. Mikset itse lue Koraania tai Bhagavad Gitaa?
Ehkä se Jumalan puuttuminen ei ole puute vaan pelkkää plussaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996084
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282863Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774