hedelmistään, sillä hedelmä hänessä on uskon päämärän kumoaminen.
Jeesuksen usko on armon ja rakkauden täyttymys ja Jumalan käskyjen kunniottaminen ja käskyn päämäärä on sama, kuin uskon päämäärä.
1. Tim. 1:5
Mutta käskyn päämäärä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä ja hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta.
Jeesuksen usko on armon ja rakkauden täyttymys ja Jumalan käskyjen kunniottaminen ja käskyn päämäärä on sama, kuin uskon päämäärä.
1. Tim. 1:5
Mutta käskyn päämäärä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä ja hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jeesuksen iestä.
Matt. 11:29
Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.
Matt. 11:30
Sillä minun ikeeni on sovelias, ja minun kuormani on keveä."
Jokaista 'henkeä' ei kannata uskoa täälläkään. Ne joilta puuttuu rakkaus, ovat vain kuin 'helisevä vaski ja kilisevä kulkunen'. Ihmisellä ei ole valtaa tuomita lähimmäisiään kadotukseen, mutta Ihmisen Pojalla, joka on Jumalan Poika Jeesus, Hänellä on annettu kaikki valta Taivaassa ja maan päällä.
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible
Lukekaa kirjoituksia, niin kukaan ei teitä eksytä. 'Te eksytte, koska ette tunne kirjoituksia'.
Lukekaa ihan itse Raamattua rakkaat sisaret ja veljet Herrassa Jeesuksessa Kristuksessa!
1 Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.
2 Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;
3 ja yksikään henki, joka ei tunnusta Jeesusta, ei ole Jumalasta; se on antikristuksen henki, jonka olette kuulleet olevan tulossa, ja se on jo nyt maailmassa.(1.Johanneksen kirje 4 :1 – 3)
1. Kor. 1:18 Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.
1. Kor. 2:2 Sillä minä olin päättänyt olla teidän tykönänne tuntematta mitään muuta paitsi Jeesuksen Kristuksen, ja hänet ristiinnaulittuna.
Rakkaus kristinuskossa
Kristinuskon mukaan rakkaus on uskon tärkein perusta. Matteuksen evankeliumin ja Markuksen evankeliumin mukaan Jeesus opetti rakkauden kaksoiskäskyn. Käskyssä kehotetaan rakastamaan Jumalaa kaikesta sydämestä, kaikesta mielestä ja kaikesta hengestä ja lähimmäistään niin kuin itseään. Paavali kertoo rakkaudesta ensimmäisessä korinttilaiskirjeessä sellaisena joka ei koskaan katoa, ei muistele kärsimäänsä pahaa, ei katkeroidu jne.
Kirkkoisät määrittelivät neljä rakkauden eri muotoa: Ensimmäinen on äidinrakkaus, toisena filos, joka on ystävien toisiaan kohtaan tuntemaa toverillista rakkautta, kolmantena eros, joka on eroottista rakkautta ja viimeisenä agape, joka on ylimaallista jumalallista uhrautuvaa rakkautta.(Wikipedia)
Muutakin kirjallisuutta voi ja kannattaakin lukea, mutta lue 'hyvä ihminen' päivittäin Raamattua!
http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible
uskovaisena sain armolahjat ja monet ystävät käviävät niitä lahjoja vastaan, sillä siihen aikaan luterilaiset eivät osanneet opettaa Pyhän Hengen toiminnasta tässä ajassa, niin minä jouduin näiden arvostelijoiden takia Jeesuksen opettamaksi, eli minun tuli vain rakastaa näitä, jotka arvostelivat Jumalan ANTAMIA armolahjoja, joita en edes ollut älynnyt itselleni pyyttää.
Taivuin Jeesuksen opetukseen ja osoitin vain ystävyyttä näille, jotka arvostelivat uskoani armolahjojen takia ja siitä syntyi yllättäen Hedelmä, sillä moni luterilainen tahtoi saada itselleen elävän uskon ja armolahjat ja nyt me vaellamme samassa Hengessä, mutta jos Jeesus ei olisi opettanut minulle rakkauden merkitystä ja kertonut, että vain rakkaus tuo voiton, niin en varmasti olisi sitä itse ymmärtänyt ja sen takia nämä ystävät olisi menetetty. Rakkaus on elämän ylläpitäjä.
Vieläkin tiedän seurakuntia, joissa 'ei saa puhua armolahjoista'. Tunnen uskovia kristittyjä useista seurakunnista. Jumalalla ei ole mitään 'eri seurakuntia', vaan me kaikki Jeesuksen omat olemme 'Kristuksen ruumis ja Jeesus itse on runko ja me olemme oksia'. Tuo on hyvä vertaus. Jos oksa irroitetaan ja liitetään 'vähän matkan päähän, mutta irti runogosta, niin se varmasti kuolee'. Meidän on oltava tiiviisti kiinni 'rungossa' - eli meidän on pysyttävä Jeesuksen lähellä ja Raamatun opetuksissa kiinni.
Armolahjat toimivat monissa seurakunnissa ja ihmeet ja merkit seuraavat niitä jotka uskovat. Nimenomaan niin päin! Meidän ei tule seurata 'ihmeitä ja merkkejä' vaan meidän tulee seurata Jeesusta ja hänen Sanaansa. On paljon uskovia, jotka 'seuraavat ihmeitä ja merkkejä'. He palvovat ihmeiden saajaa eikä Ihmeiden Antajaa, meidän Jumalaamme ja Vapahtajaamme Jeesusta Kristusta ja Pyhää Henkeä.
Pian on taas helluntai, Pyhän Hengen vuodattamisen juhla. Olen itse ev.lut. kirkon jäsen, mutta käyn monissa kristillisissä kirkoissa ja seurakunnissa kuuntelemassa Jumalan Sanaa.
Taivasan Isän runsasta siunausta sinulle ja kaikille rakkaillesi, sekä 2.Kor 13:13 kaikille!
tarkoitus on rakentaa seurakuntaa ja korottaa Jeesuksen uskoa, eli kenenkään ei pidä hakea armolahjoja, eikä ihmeitä, sillä Jumala antaa ne oman päätöksensä mukaisesti.
On surullista, että armolahjoja vastustetaan, sillä niiden kautta Jumalan seurakunta rakentuu ja sitä varten ne on annettu, ei mitään muuta varten.
Jumalan seurakunta on hajallaan vielä tällä hetkellä ja siksi on monia seurakuntia ja niissä seurakunnissa, joissa Jeesus tunnustetaan pelastajaksi, eli tunnustettaan, että Jeesus on lihaan tullut ja antanut opetukset, joissa uskovaisen tulee pysyä, toimii Jumalan Henki, mutta silti niissä useimmin on sekakansan jäseniä, eli lihallisiakin mukana ja on jopa seurakuntia, joiden lampunjalka on vaarassa tulla pois tyrkätyksi, koska niissä seurakunnissa on lihallinen opetus vallannut tilat.
Siksi meidän on ahkeroitava Jumalan Sanan tuntemiseksi, että saamme selkeän näkökyvyn Jeesukseen ja Pyhään Henkeen, sillä Pyhä Henki ottaa vain Jumalan Sanasta, jonka Jeesus Ihmisen Poikana keskuuteemme toi ja muistuttaa meitä tämän Sanan mukaan ja opettaa meitä tämän Sanan mukaan, eli Jumala on kolmiyhteinen toimien armonajassa kaikkine puolineen, kunnes täydellisyys saavutetaan ja kaikki on jälleen yhtä.
Lähetyskäskyssä Jeesus käski kastaa ja OPETTAA ja koska käsky on tuollainen, on jokaisen kuuluttava seurakuntaan, sillä seurkunnan keskuudessa, jos ei liha ole vallalla, on Jumalan valjastamat opettajat.
Siunausta sinulle ja rakkaillesi myös.
'Me kylvämme
Apollos kastelee
ja
Jumala antaa kasvun'.
Annamme kunnian Hänelle, jolle kunnia kuuluu.
Rukoillaan yhdessä kristittyjen yhteyttä. Sovitaan Herramme Jeesuksen nimessä, että rukoilemme niin kuin hän itse rukoili, että me Jeesuksen omat olisimme yhtä.
1 Joh 1:7-10 ”Mutta jos me valkeudessa vaellamme, niinkuin hän on valkeudessa, niin meillä on yhteys keskenämme, ja Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä. Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä. Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.”
Ef.2:8,9: "Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, että itsenne kautta - se on Jumalan lahja - ette tekojenne kautta, ettei kukaan kerskaisi".
Mutta laki tuli väliin, että rikkomus suureksi tulisi; mutta missä synti on suureksi tullut, siinä armo on tullut ylenpalttiseksi, Room. 5:20
Pilkkaajille hänkin on pilkallinen, mutta nöyrille hän antaa armon. Sananl. 3:34
Joka rikkomuksensa salaa, se ei menesty; mutta joka ne tunnustaa ja hylkää, se saa armon. Sananl. 28:13
Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta. Joh:1:14
Ja hänen täyteydestään me kaikki olemme saaneet, ja armoa armon päälle. Joh:1:16
Psalmi 100:5
"Hänen armonsa pysyy iankaikkisesti ja hänen uskollisuutensa polvesta polveen."
1.Johanneksen kirje:
1:9 "Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä."
Pyhä Henki: Jeesus lupasi omilleen Pyhän Hengen
Mutta Puolustaja, Pyhä Henki, jonka Isä on lähettävä minun nimessäni, hän opettaa teille kaikki ja muistuttaa teitä kaikesta, minkä minä olen teille sanonut. Joh. 14:26 ”Hän on minut kirkastava, sillä hän ottaa minun omastani ja julistaa teille” Joh. 16:1415 Jos te minua rakastatte, niin te pidätte minun käskyni. 16 Ja minä olen rukoileva Isää, ja hän antaa teille toisen Puolustajan olemaan teidän kanssanne iankaikkisesti, 17 totuuden Hengen, jota maailma ei voi ottaa vastaan, koska se ei näe häntä eikä tunne häntä; mutta te tunnette hänet, sillä hän pysyy teidän tykönänne ja on teissä oleva. 18 En minä jätä teitä orvoiksi; minä tulen teidän tykönne.
1 Katsokaa, minkäkaltaisen rakkauden Isä on meille antanut, että meitä kutsutaan Jumalan lapsiksi, joita me olemmekin. Sentähden ei maailma tunne meitä, sillä se ei tunne häntä.
2 Rakkaani, nyt me olemme Jumalan lapsia, eikä ole vielä käynyt ilmi, mitä meistä tulee. Me tiedämme tulevamme hänen kaltaisikseen, kun hän ilmestyy, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena, kuin hän on.
3 Ja jokainen, joka panee häneen tämän toivon, puhdistaa itsensä, niinkuin hän on puhdas.
4 Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus.
5 Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit; ja hänessä ei ole syntiä.
6 Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut.
7 Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää. Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas. 1. Johanneksen kirje 3 : 1-7
34 Uuden käskyn minä annan teille, että rakastatte toisianne, niinkuin minä olen teitä rakastanut - että tekin niin rakastatte toisianne
35 Siitä kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsikseni, jos teillä on keskinäinen rakkaus. Johannes 13:34-35
Keskinäisestä rakkaudestahan meidät tunnetaan Jumalan lapsiksi, joita me olemmekin.
Siunausta Isältä Jumalaltamme ja Jeesukselta Kristukselta sinulle ja perhekunnallesikin! Olkoon myös Pyhän Hengen osallisuus teillä kaikilla !
rakkaus on kautta aikojen ollut merkki ja totuus siellä, missä Jeesus on Herra.
Olen silloin tällöin kertonut kahdesta lestadiolaisuskovaisesta, jotka lapsesta vanhuuteen kertoivat olevansa sisaria Jeesuksessa ja se ilmeni heistä toisistaan huolen pitämisenä ja moninnaisin rakkauden ja ystävyyden osoituksin. Oli hyvä seurata kahta vanhusta, jotka vielä lähemmäs 90 vuotiaanakin ilahtuivat toistensa näkemisestä ja nauroivat usein iloista naurua, tai olivat jostakin asiasta yhdessä surullisia ja kantoivat toistensa taakkoja. Päällimmäisenä heissä oli aina rakkaus ja rauha ja niin ihmeteltävä iloisuus ja huumorintaju, että se ei jäänyt keneltäkään huomaamatta.
Nämä sisarukset kävivät sodan melskeet ja kulkutautien ajat lävitse auttaen lähimmäisiään. Vaikka he eivät oleet sisaruksia maallisessa mielessä, mutta he olivat todellisia sisaruksia Aabrahamin simenen mukaan, eli Jumalan lupauksen mukaan.
Toisilleen he tunnustivat, jos kokivat syntiä tehneensä, vaikka sanomalla jotain lähimmäisestä, joka tuli heille synniksi Jumalan rakkauskäskyn mukaan, eli he valvoivat itseään ja tunnustivat vajavaisuutensa.
Toinen vanhus on jo perille päässyt uskon säilyttäen, toinen jatkaa vielä täällä uskon ollessa hänen päämääränsä rakkaudessa.
Erään kerran henkeeni tuli Jeesuksen sanat Pyhän Hengen kautta: Mies ei voi uudesti syntyä, ellei hän ole valmis jokahetkiseen parannukseen.
Siksi niin moni jää syntymättä Jumalasta, koska heillä ei ole nöyryyttää tunnistaa, eikä tunnustaa syntiä. Synti on helppo tunnistaa, kun tuntee Jumalan käskyt.
Suomessa pitäisi huutaa julki Jumalan kymmenen käskyä ja kertoa, että rakkaudessa Jeesus täytti käskyt, eli jos elämme rakkaudessa, elämme täytetyssä laissa.
Rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistä niin kuin itseäsi ja tässä on kaikki laki ja profetiat.
Totuuden Henki tuo aina esiin synnin ja syyttää tuomiolla.
Sen jälkeen Totuuden Henki neuvoo uskomaan Jeesukseen.
Jumalan tehtävä on sitten armahtaa ja antaa synnit anteeksi. Ei kukaan ihminen voi toisen syntejä pyyhkiä pois, kuten eksyttäjät sanovat lukemalla vain miellyttäviä kohtia Raamatusta.
tämän Raamatunkohdan?
Joh.20:19-23:
Samana päivänä, viikon ensimmäisenä, opetuslapset olivat illalla koolla lukittujen ovien takana juutalaisten pelosta.
Silloin Jeesus tuli, astui heidän keskelleen ja sanoi heille: "Rauha teille!"
Sen sanottuaan hän näytti heille kätensä ja kylkensä. Opetuslapset riemuitsivat, kun he näkivät Herran.
Jeesus sanoi heille taas: "Rauha teille! Niin kuin Isä on lähettänyt minut, niin minäkin lähetän teidät."
Näin sanottuaan hän puhalsi heihin ja sanoi heille: "Ottakaa vastaan Pyhä Henki.
JOIDEN SYNNIT TE ANNATTE ANTEEKSI, NIILLE NE OVAT ANTEEKSI ANNETUT. JOIDEN SYNNIT TE PIDÄTÄTTE, NIILLE NE OVAT PIDÄTETYT."
Opetuslapsille annettiin siksi aikaa mahdollisuus toimia, kun Jeesus oli pääsiäisestä-helatorstain-helluntain välisen ajan poissa. Jeesus antoi omasta hengestään noille paikallaolijoille Pyhää Henkeä, ei kuitenkaan kaikille ihmisille noin sanottu.
Sillä vain Jumala voi antaa syntejä anteeksi.
Luuk. 5:21
Niin kirjanoppineet ja fariseukset rupesivat ajattelemaan ja sanomaan: "Kuka tämä on, joka puhuu Jumalan pilkkaa? Kuka voi antaa syntejä anteeksi, paitsi Jumala yksin?"
fariseukset ja kirjanoppineet, eivät ne jotka uskovat Jeesukseen!
Lainaus kirjoituksestasi tässä:
Synti Jumalaa vastaan. Jumala sen antaa anteeksi, ei kukaan ihminen.
3 Niin Daavid sanoi Naatanille: "Minä olen tehnyt syntiä Herraa vastaan". Naatan sanoi Daavidille: "Niin on myös Herra antanut sinun syntisi anteeksi; sinä et kuole.
14 Mutta koska sinä tällä teolla olet saattanut Herran viholliset pilkkaamaan häntä, niin se poika, joka sinulle on syntynyt, on kuoleva."
Jos joku rikkoo sinua vastaan, niin tietenkin voit sellaisen asian antaa anteeksi.