http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/22605-tappajakorppien-hyokkaykset-herattavat-kauhua
Tämähän alkaa muistuttaa Linnut-elokuvaa. Korpit kokoavat joukkonsa ja harjoittelevat ensin lampailla...
Tämähän alkaa muistuttaa Linnut-elokuvaa. Korpit kokoavat joukkonsa ja harjoittelevat ensin lampailla...
Vastaukset 83
Vanhimmat
Onko tuo ihan totta..
No mikä niitä lintuja sitten vaivaa?!..
Onko ilmanlämpeneminen pistänyt nupin sekasin??
Kamalaa..yäk..
korppi ja vielä ilmavoimissa. Lisäksi tykkään syödä lammasta. Älkää ampuko.
tempaista sinua ilmakiväärillä
korppien pelkät hyökkäykset, vaiko se että hyökkäyksen kohteina ovat lampaat?? O_o
Niiläkin on vain,populaatio kasvanut liian suureksi,niin kun meitä ihmisiäkin kohta alkaa olla,me harvenetaan vain lyijyllä toisiamme.
Ovat taas vaan kierot brittimaanviljelijät keksineet uuden tavan saada korvauksia. Siellähän huijaus on päivänselvä maanviljelykseen ja karjankasvatukseen liittyvä asia. Korppeja näkynyt maisemissa, niin syytetään sitten niitä. Ovat varmaan jollain sorkkaraudalla pätkineet lampaitaan...
jos ei haukuta suomalaisia viljelijöitä
huijareiksi niin vaihdetaanpas maata ja
kansaa ja ruvetaan väittämään eläinrääkkääjiksi ja
huijareiksi.
noin katkeroiden äpäröiden ei auttaisi
paljon kirjoitella, viha ja halveksunta
teitä kohtaan vain syvenee.
fuk offit sulle.
kakara, eipä kannata penikan haistatella
sellaisella mistä ei varmasti mitään
tiedä taikka ymmärrä.
Hyökkäillä ihmisten kimppuun, syynä nälkä ja rahanpuute, syypää on hallitus.
porvarin sängyn alla lymyilevä demari.
nnnnnnnn
Korppi on niin fiksu lintu et kun mutaman porukasta ampuu,nii ne ei uskalla enää tulla lähelle,vaikka uskaltas nii sit koko lauma hengiltä.
Eipä kärsi ampua kun kärytessä menee ase valtiolle ja rauhoitetun eläimen arvo sakot päälle!
korpitkin,tuskimpa ne aikuisia lampaita on saalistanut vaan karitsoita..Ovat varmaan huomanneet että mitäs sitä turhaan liikaa ruuan eteen rehkii kun lampaat ovat helposti tarjolla avoimessa maastossa.
Ajattelit sitten että korpit ovat alkaneet syömään elävän lampaanlihaa? No jees...
Ja elokuva Linnuthan perustuu osittain tositapahtumiin siinä suhteessa että joskus merien rannoille lämpiminä vuosina kertyä levää joka sisältää oksideja. Joskus oli vaan dokkari teeveessä. Siitä sitten kun piiperot nokkii niin voi vähän olla "oireilua"
juu yhdynnän edelliseen. Olen kattonut saman dokumentin joskus. Ja ei korpeille taida ruokavalioon kuullu lampaan kokoiset eläimet
jonkun verran luonnosta vieraantunut..Kyllä se liha on ihan kuollutta sen jälkeen kun elukka on tapettu :)Olen lampaita kasvatellut itsekkin että ei ole mitenkään outoa jos korppi ottaa lampaan hengiltä.
mitään dokumentteja vaan elän korppien keskellä.
Eihän täällä kukaan ole väittänyt että korpit söisivät elävän lampaan lihaa, vaan että nokkivat näitä niin kauan kunnes ne kuolevat, vai luuletko että korpit ampuvat lampaat ennen syöntiä? Toisaalta en ihmettelisi yhtään vaikka nokkiessa vielä elävää lammasta menisikin pari nokallista lihaa kurkusta alas!!!
yhdyn edelliseen...
Itse olen asunut maaseudulla 28-vuotta, ja on lähellä lampaita jne. En ole vielä kertaakaan nähnyt tai kuullut että korpit olisivat tappaneet lampaita!
Siis aivan samantason juttu briteissä kun oli myös tämä britannian tappajaoravat juttu... voi voi
Moi! Pakko ottaa kantaa tähän keskusteluun. Siis missäs sitä ollaan asuttu kun Suomessa korpit tappavat lampaita? Tässähän minulla on lampaita ihan mukavanverran ja yhtään lammastani ei ole kyllä korpit tappaneet... Olen kuullut kopin hyökänneen joskus synnyttävän lampaan kimppuun. Mutta jo määrällisesti korppi on Suomessa niin harvinainen että ei kyllä kykene yksin ta kaksin nokkimaan täysikasvuista määkijää hengiltä. Onneksi
http://iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1527499
sama juttu
Usassa on ollut lähes kaikki eläimet ns.tappaja laatua,ja kansaa huijataan lähes kaikilla tappajaeläimillä.Tätä tellusta hallitsee yksi supertappajalaji joka on ihminen.Ihmistä kauheempaa saa hakea aina andromedan galaksilta,ja sielläkään ei ole kauheempaa lajia kun ihminen.
Viikko pari sitten oli IL:ssä, että samalla mantereella oli lisääntymässä tappajaoravien kanta, joka kuulemma hyökkäsi kulkukoirien kimppuun tappaen ja syöden niitä. Onko jollain vielä linkkiä?
Nämä ns. Venäjältä tulleet koiria syövät mustat oravat... googlesta löytyy heh
TEINI-IKÄSIÄ MUTANTTININJAORAVIA, AJAVAT YÖLLÄ PRÄTKILLÄÄN KATOLLA.
TÄÄÄÄÄÄÄHHH ???
Jatkuvalla syötöllä laskee täällä nämä keskustelut joita laitetaan kehiin... Varmaan jokainen tervejärkinen tajuaa että tuo uutinen ei ole mahdollista, ainakaan ihan noin. Se mitä asiassa on taustalla on ihan eriasia
ja jos se on keksinyt miten saataan lammas hengiltä, luulen kyllä että ovat karitsoja niin miksi tyytyä enää haaskoihin.
Noh onhan suomessakin Kotkia jotka napsivat poron-vasoja ja muitakin esim. tilaisuuden tullen lampaan-karitsan eikä Kotkia minään tappaja-lintuina pidetä vaikka sellaisiahan ne on. Petolintu siinä missä Korppikin.
Joo, mutta korppi toimii luontaisen vaistonsa varassa ja minä en usko että siihen kuuluu lampaiden kokoisten eläinten elävänä syönti!
Ja korppi ja kotka... olet kyllä fiksu kun voit edes vertailla näitä
Tämähän siitä seuraa, kun virkamies laitetaan ohjaamaan luonnon kiertokulkua. Ei menne kauaakaan, kun Suomessa taistellaan henkihieverissä susia ja karhuja vastaan.
Ennustan, että ennen pitkää yhä useampi kansalainen joutuu vankilaan joutuessaan itsepuolustuksekseen tappamaan suojellun pedon.
Tuolle luonnon himosuojelulle saadaan tuskin aisoja muulloin kuin vasta sitten, kun pedot marssivat asutuskeskuksiin, joissa virkamiehet laativat suojeluohjelmiaan.
Täällä Nousiaisissa on nyt pyörinyt juttua jonkun aikaa susista.
Niitä on tuotu tänne Ranuan eläinpuistosta. Sudet ovat kyllä tappaneet vain yhden koiran, mutta ei sitäkään pidä vähätellä.
Ties milloin sudet hyökkäävät kouluun aamulla kävelevän ala-astelaisen kimppuun.
Vaikka nousiainenkaan ei iso paikkakunta ole, niin on täällä silti pieniä lapsia.
Jos tuo korppi asia on todella totta niin kyllä asialle jotain oitäisi pystyä tekemään.
Niitä voitaisiin toki ruokkia joissain tietyissä paikoissa. Ei saisi tehdä asiasta hankalaa...
Ihmettelinkin milloin sudet tulevat tähänkin keskusteluun mukaan. Ei väliä mikä eläin on hyökännyt minkäkin eläimen tai ihmisen kimppuun, aina pitää ottaa sudet tähän mukaan ja mustamaalata taas niitä. Antakaa jo olla...
Shuvet, mhulla kholome shutta khotona lhemmikkhinä. Oun Rhanualta khäyvvessäin thän Grnakulkgeriin thuonunna, khotona ovath. Khilttejä khvoin, elekhee amphyko. Shusille rauhva!
tokka poroi, tehdään kaupat, saa sujet ruokaa!
ihmiskunta tekee itsemurhaa...
huomenna tekee jotain kun ei tänään tervehtinyt. Tai ties vaikka ei tee. Tai ehkä se naapurin sylikoira tekee huomenna jotain kun ei ole vielä tähän mennessä tehnyt. Kun aikansa oikein ärsyttää, menee vaikka karhun pesälle pyssyn kanssa sohimaan, niin jo on kumma jos ei karhu jotain teekin. Että sen puoleen.......Susisusisusisusi joojoojoo. Kunpa tietäsitte vihdoin, että maapallolla asuu muitakin kuin te itse.
pitänyt ilmoittaa lehteen kun korppi tappoi viime kesänä karitsan tai sen että kolme kottaraista istui lampaan selässä ja pyydysti joitain ötököitä niiden selästä,tai sen että kotka yritti puoliväkisin viedä koiran.
Kyllä se vaan korppi on kovin fiksu ja vahva eläin. Ihmehän tuo ei olisi jos korppi ei lammasta nappaisi. Tiedetäänhän usein käyneen niinkin, että korpit ovat saaneet aikuisen hirvenkin kuioliaaksi. Homma on tapahtunut niin, että korpit odottavat kun hirvi alkaa vasomaan ja tätä syntyvää vasaa on sitten hyökätty nokkimaan ja tässä hötäkässä kuolee sekä syntyvä, että synnyttäjä.
tehdään maailman kalleimmat haulikot, kummastuttaa vaan että miksi sellainen kansa ei käytä niitä haulikoja.
Kyllä korppiogelma vähenisi ja korpit tietäisivät pysyä pois lammashaasta, kun muutama korpinraato olis seipäännenässä esimerkkinä.
Korppi ei varmaan ole uhanalainen laji, ne on lisääntyneet roimasti ympäri eurooppaa, Suomessakin voi sen jokainen huomata.
"Suuri ongelma on se, etteivät maanviljelijät voi tehdä asialle juuri mitään. Korpit ovat nimittäin lailla suojeltuja."
Lainaus uutisesta.
niin suojeltuja.
Mutta kai ihmisellä on oikeus puollustaa kotieläimiään, kas meillä ainakin kävis niin että juuri ne korpit, jotka on seipäännokassa olisisvat käyneet lampaan kimppuun. ja joudun antamaan korpille vihtavuoren haulihoitoa..
vielä, kun sillä seipäännokassa olevalla korpilla on kumma vaikutus toiset korpit tietää pysyä poissa ettei kans jodu seipäännokkaan.
Sehän on ikivanha konsti, ja käytettiin paljon variksiin, jos ne kävi liian kesyksi kartanolla, niin pari seipäännokkaan niin aika kauan pysyi toiset varikset poissa kartanolta.
usvaa niskaan!
Syövätkö korpit edes niitä lampaita sitten kun tappavat?
Jos on niin paljon haittaa niin miksei korppeja voida vaikka alkaa ruokkimaan joillain teurasjätteillä ja ylijäämäruokiloilla tai lampaita suojata jotenkin. Vaikka verkko pellon yläpuolelle jottei linnut pääse kimppuun.
"Jos on niin paljon haittaa niin miksei korppeja voida vaikka alkaa ruokkimaan joillain teurasjätteillä ja ylijäämäruokiloilla tai lampaita suojata jotenkin" Ruokkimaan??? Kylläpäs olet tyhmä! Kuka niitä haluaa ruokkia, eikä edes kannata, korppeja on niin paljon että ihan mahdontona muutenkin. Ampua niitä pitää. T.Y.H.M.Ä!
Haulikko, myrkyt ym. pistää raakut aisoihin.
Korppien luonnolliset viholliset puuttuvat Englannin luonnosta, tässä lopputulos.
Kuten uutisessa luki, korpit ovat lailla suojeltuja englannissa, siksi niitä ei oikein voi tappaa..
Jeesh, mää oon ainaski korppien puolesta, ja liitynki niiitten puolelle ku lampaita on nii kiva kiduttaa ;D
T. Todellinen eläinten ystävä =)
Mikäli itse asuisin Englannissa ja korpit raatelisi lampaitani, niin ostaisin myrkkyä ja myrkyttäisin haaskoja ympäri maitani. Näin helppoa..
En todellakaan kyselisi lupia mistään. En olekaan mikään lammas ;o)
parveen, niiden sulkien öljykerros liukenee ja homma loppuu siihen, tosin mä vetäsin sariinia ni ei olis ne lampaatka harmina...
t. Somaani Sari
jotain muuta... Kukahan ja mikähän ne myrkyttämäsi haaskat söisi. Sinun koirasi ehkä. Miten sitten suu pantaisiin?
Korpit ne haaskat söisi. Kotkat ja haukat, jotka ovat korppien saalistajia on metsästetty Englannissa lähes sukupuuttoon.
Mikäli jonkun piski haaskalla käy, menee piski hyvänä lisähoukuttimena!
Kuulostaa aivan Resident Evil-tapaiselta videopelistä. Siinä peleissä on myös kyseiset korpit jotka tappavat ihmisiä.
Hitkokin linnut syy kas kun veijjarit on ok .
itselläni pihassa neljä paria kaikki ok .
...pikkulapsia, jotka ovat yhtä avuttomia korppiparvien hyökkäysten edessä?
Mahtaakohan lainsäätäjiin tulla säpinää, vai onkohan sielläkin 'viherpiipertäjillä' yhtä mieletön valta suojella pieniä söpöläis-korppeja ENEMMÄN kuin ihmishenkiä.
Suomessahan 'viherpiipertäjät' suojelevat mieluummin susia ja karhuja kuin pikkulapsia erämaaseuduilla näiden ollessa alati suurpedoille alttiina.
Mun puolest korpit saiskin alkaa herkutteleen pikkulapsil ni saatais hiukan vähemmälle tätä kusipäistä väkeä tällä maapallolla joka ei osaa muutaku vinkuu lisää omii muksui tälle YLIkuormitetulle pallollemme.piste
Vai että ihan pitäisi lapsia ruveta tappamaan... sinut tässä pitäisi korpeille syöttää, kun viattomille lapsille haluat pahaa! olet sairas kun voit edes sanoa noin...
Olin ehkä jyrkkä kannanotossani, mutta kyllä ainakin syntyvyyden säännöstelyä pitäsi alkaa harrastamaan toden teolla. 1, yhden lapsen politiikkaa joka maailman maahan ja "ja nyt heti eikä 15 päivä" tai seuraamuksina sakkoja ja mukulat korpeille =)
en hyväksy tappamista, mutta ihmisiä on liikaa.
KKäyppä nyt vaikka alkuun katsomassa susi-sivuilta (virallisilta suomalaisilta) jotka löytyvät helposti googlesta... Montako ihmistä susi on tappanut Suomessa?? Heh, viimeksi 1800-luvun lopussa!
Entäs Karhu hyökännyt syyttä ihmisen kimppuun? Jumalauta ei koskaan! Vain jos ihminen on sattunut pesälle/pentueen luo.
On sulla mielikuvitus kohdillaan jos luulet että pedot käy napsimassa lapsia peltojenlaidoilta, ei vit! *nauraa* Taidat olla stadilainen tollo joka on niin olevinaan tietäväinen asioista
Mielestäni on todella inhottavaa, kun korppeja pitäisi suojella ja ruokkia. Minä en koskaan tekisi sillä tavalla. Pois päiviltä vain... Eivätkö ihmiset ymmärrä, että jos ne tuhoa aiheuttavat, niin minkä ihmeen takia joku ruokinta pitäisi aloittaa ja sellainen muunlainen suojelu. Ei todellakaan. Haulikko käteen ja tappajakorpit pois.
http://daily.greencine.com/cria-cuervos.jpg
Korppi on hieno lintu eikä niitä ainakaan Suomessa ole monta sataa.
tällä palstalla kirjoittaneita ihmisiä viisaampi.
eiköhän nuokin lentävät rauhoitu kun harvennetaan populaatiota haulikolla.
Haulikko on keksitty.
Siis näiden keskustelujen taso on siksi naurattava ja ikävää luettavaa kun jokainen yrittää päteä, jokainen joka ei edes tiedä asiasta mitään tulee tänne meuhkaamaan ja laukkomaan kirosanoja... on se vaan hienoa, upeeta!
Kuules nyt Jazka38 ja muut naurettavat inisiäpellet jossette oo ns. "kuurokorvia" ;) eli näillä palstoilla on jokaisella oikeus päteä = kertoa mielipiteensä asiasta tietää asiasta mitä kautta ja kuinka paljon tahansa.piste
Ja lopuksi:
Ihanaa korpit ihanaa
Ihanaa korpit ihanaa
Ihhahhaa ja lampaat kärsiä saa ;D
Mä en kiroile mä tapan tommoset seonneet lintuparvet sariinilla.
mut loppuu pelleily.
Sariini hajoo suht nopeesti luonnossa. Vaikka tappaakin kaiken elämän paitsi kasvit.
lintusia.Eipä täällä päin ole korpeista tai variksista ollut haittaa,puluista ennemminkin kun ulostavat joka paikkaan ja samoin lokit.Ompahan skotlannissa paimenilla nyt muutakin puuhaa,kuin istuskella paikallisissa pubeissa olut-tuoppi nenän alla.
Tätä myös se nopeutuva ilmastonmuutos teettää. Arvelkaapa sen jälkeen kun maata on enemmän vedessä niin arvelkaapa kuinka moni korppi alkaa napsimaan ihmisiä lautoilta joita ihmiset rakensivat yrittääkseen pelastua vedenpaisumukselta jonka me itse aiheutimme. Ei ole muutakuin pieniä maa täpliä johon ei ole vesi kokonaan asti ole noussut päälle. Tietenkin koska on vain hyvin harvassa näitä maaplänttejä niin ainoat jotka jäävät hallitsemaan maapalloa vedenpaisumuksen aikaan ovat linnut, koska ruokavarat ovat vähäiset niillä niin tavalliset madon popsijatkin voivat ruveta hyökkäämään joukolla maaeläinten kimppuun johon eläinlajiin kuulutaan myös me. He hyökkäävät siksi koska se on luonnollinen reaktio kun halutaan selviytyä.
Niin ja jos maaplänteiltä ja lautoilta loppuu ruuat, ne alkavat sitten popsimaan toisiansa, joten voipi olla että vedenelävät jäävät sitten viimeisiksi selvityjiksi. Mutta en tiedä ovatko linnut sosiaalisoituneet toistensa kanssa että he eivät popsi toisiansa kun selviytymisestä on kyse, mutta se jääkin nähtäväksi myöhemmäksi jos päästämme asiat vielä mutkilleen.
jolloin ilmasto lämpenee muutenkin. se vain yhdistetään nyt ihmisiin ja ihmisten virheisiin vaikka se lämpenisi vaikkei ihmisiä olisikkaan. Verenimiät vain ottaa siitä kaiken hyödyn irti kuin myös media. Ilmasto lämpenee... On ihan normaalia.
maailmassa on pahempia ongelmia kuin ilmastonmuutos, jota kylläkin nämä pahat ongelmat lisäävät. Ja nyt huomio kaikki "lapselliset" suomalaiset, ei tämä juuri teitä sinänsä koske (jos teillä on 1-3 lasta): 1. väestönkasvu - lisää ihmisiä, lisää ruokaa, lisää polttopuuta, hiiltä, sähköä, metalleja jne. jne.
2. elinympäristöjen katoaminen - ekosysteemien eroosio - tämä koskee kaikkia maita. Ei ole pedoilla tai edes pikkulinnuilla, saati korpeilla omia ruokamaita, kun ihminen laajentaa ja laajentaa ja laajentaa reviiriään (ja muuttaa tai tuhoaa loput)
3. = 1 2 = ilmastonmuutos, joka osittain johtuu edellisistä ja osittain luonnollisesta maapallon muutoksesta.
Apukeinoja: ehkäisyneuvontaa, ehkäisyä, ehkäisyä, ehkäisyä ja tasa-arvoa (s.o. ihmisoikeuksia, tasapuolisempaa varainjakoa, mahdollisuus koulutukseen ja maatilkkuun jne.). Myös suojelua on pakko toteuttaa, jotta emme ehdi tuhota lastemme tulevaisuutta.
Kyllä minä ainakin olen ruvennyt epäilemään tota
Daily Mailia, aina ihme juttuja löytävät.:)))
muistuttaa Kokoomuksen toimintaa.
Kohta toteutuu se vanha klassikko Linnut. Ensin ne käy eläinten kimppuun ja sitten ihmisten. Jos kerran ihmiskunnassa tapahtuu pikkuhiljaa, ja on jo tapahtunut, kieroutumista, kohta ovat eläimetkin sairaita ja soronoo.
Joopa joo. Vai että korpit laumana hyökkäävät
lampaan kimppuun. :D. Onkohan kukaan edes
nähnyt tällaisen hyökkäyksen vai onko vain nähty
korppeja nokkimassa raatoja. Epäilen suuresti.
Lisäksi tuo 6000 paria väitetään olevan puolet euroopan kannasta.Paskapuhetta.Siinä tapauksessa loput onkin sitten Suomessa ;). Eikö Venäjällä ruotsisa ja norjassa olekaan korppeja?
Täyttä paskaa koko uutinen.
Tietoni oli vanhentunut. Pelkästään Suomen kanta on
tällä hetkellä n. 8000 paria
suomessa hyökätä ihmisen tai eläimen päälle?
Nokkivat ensin silmät päästä ja sitten sokea onkin ollut aika helppo tapettava jatkuvien nokkaisujen avulla kun poika ei löydä kotiinsa ja vuotaa kuiviin.
Entisaikoina korppilaumat söivät taisteluissa kuolleita ihmisiä ja oppiva syömään ja metsästämään eläviä ihmisiä. Tämän takia ritareiden haarniskat alun alkaen keksittiin kun oli laajoja alueita joilla ihmisiä korppilaumat tappoivat. Ritarit pystyivät kulkemaan alueilla jonne ei muilla ihmisillä ollut asiaa korppilaumojen takia.
Kokonaisia kyliä korppilaumat ovat tuhonneet entisaikaan pimeällä keskiajalla vahtimalla ja piirittämällä asukkaita päiväkausia vahtikorppien tarkkaileessa tilannetta kunnes asukkaat ovat pakotettuja hakemaan kaivosta vettä vaan kun asukas ehti kaivolle niin tuhatpäinen korppilauma iski yhdellä hyökkäysrääkäisyllä ihmisen kimppuun.
Ajat ovat muuttuneet noista ajoista mutta laajat epidemiat jotka tappavat ihmisiä tulevaisuudessa uusivat tämän ilmiön ja luonto tasapainottaa liiaksi.