Mitä mieltä olette Venäjän rahastoihin sijoittamisesta?
Venäjälle sijoittaminen
merkkierkki
3244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Karjalan palauttamiseen?
http://www.eastcapital.com/fi/rahastot/rahastojen-tiedot/venaejae-rahastot
Venäjällä on menossa valtavia yksityistämisprojekteja ja niistä varmastikin suurin valtion energiayhtiön UES:n (RAO Unified Energy System) yksityistäminen. UES:n perusti aikoinaan Lenin periaatteella ”Sähkö sosialismi = kommunismi!”
No, se taisi mennä pikkasen pieleen tuo Leninin ajatus, mutta UES:n yksityistäminen lienee tätä aikaa niitä suurimpia pääomien sijoituskohteita maailman markkinoilla.
http://www.nytimes.com/2008/04/09/business/worldbusiness/09electric.html
Sen lisäksi Venäjällä ollaan yksityistämässä valtion pankkeja kuten Sberkassaa ja muita, ja niissäkin kerääntyy aikamoisia rahasummia.
Rahastoihin, en niistä yhteenkään, enkä mihinkään, ainakaan itse omia rahojani pistäisi, en kopeekan kopeekkaa; ne ovat vain pankkiekonoomien rahankerjuuta työnantajalleen, siis pankilleen, ja itsellensäkin, tietenkin.
- Mutta koska Fortum on siellä tiukasti mukana, niin sen osakkeitahan kannattaisi tutkia ja miettiä kovastikin! Kun ostaa suoraan osakkeita niin ei ainakaan ole noita huijareita ja kaikenlaisia välikäsiä kahmimassa osuuttaan. Samoin kanattanee miettiä muita sinne etabloituvia suomalaisyrityksiä ja niiden mahdollisuuksia - Venäjän maariskiäkään unohtamatta.
Tosin, ainakin julkisuudessa, Venäjän maariskistä on tietoa saatavilla kovin niukasti. No, ehkäpä ProKarelian pääagitaattori merkonoomi Saxia lukuunottamatta...!?