MEMO
Hieno homma virkamiehet - hooray!
Suomen valtion virkamies on ensin munannut työurani ollessani sairas - sen sijaan, että olisi vaivautunut hoitamaan miehen kuntoon.
Sitten hän munaa 45.000 FIM laskun tekemällä tuvassa vääriä tuomioita ja lopuksi väittää HTM tilintarkastajaa vastaan, etteikö olisi syyllinen 30.00 EUR laskuihin.
Aloittaessani jatko-opintoni samainen valtion edustaja tulee nyt kaiken huipuksi perimään toimeentulotuen perusosaa (so. siihen verrattavaa opintotukea) takaisin ensin varattomaksi tekemältään henkilöltä.
Nyt juuri muistin miksi taidan olla edelleenkin valtion virassa päällikkö - en ainakaan mukaa kuten alemmat virkanilkit ja pidän kansan puolta! Alempi virkamies on ilmeisesti sen verran yksinkertainen, ettei tajua oikoa oikein, vaan toimii kuten kone. Siksi heistä ei tule esimiehiä, mutta ken korjaa kaikki ne virheet?
Eikä siinä vielä kaikki; samojen virkamiesten jäljiltä on kateissa 5,7 milj. FIM käteistä.
Ei ole järkeä tehdä tai yrittää maassa mitään, jos viranomaisten päätarkoitus on munata toisten omaisuus ja elämä. Juuri kun saa jotain valmista, niin joku kommunisti despootti tulee ja repii kaiken alas.
Ellen palaa virkaani lynkkaamaan näitä idiootteja, niin sitten menen ulkomaille lynkkaamaan näitä idiootteja.
Åke Tyvi
Sinun ei pidä olla idiootti kyetäksesi olemaan virkamies - mutta se auttaa.
Åke Tyvi
0
102
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164662
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2281096Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 126889
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807