Eli siis, otsikkoa hieman tarkentaen.
Haussa olisi tietopohjaisesti kansantaloustiedettä, kapitalismia ja globalisaatiota käsittelevät teokset. Marxin olen lukenut, ja suosituksia kaipaisinkin erityisesti nykypäivän ns. vasemmistokirjallisuudesta, kuten esim. Naomi Kleinin 'No logo'.
Räikeä propaganda tai agitointi ei juurikaan kiinnosta, vaan haen siis subjektiivista ja tietoihin pohjautuvaa materiaalia.
Myös vasemmistolaisuutta/70-luvun taistolaisuutta sekä työläiskapinaa fiktiivisesti kuvaava (tai edes jossain määrin käsittelevä) proosa kiinnostaisi. John Steinbeckin 'Taipumaton tahto' on luettu, suomalaisista Laura Honkasalon 'Sinun lapsesi eivät ole sinun' ja Staffan Bruunin 'Bailut barrikadeilla' samaten, löytyykö muita?
Vinkkejä kehiin.
VASEMMISTOKIRJALLISUUTTA?
2
214
Vastaukset
- Ajatar
kirjastosta parhaiten. Mene ja kysy neuvonnasta:)
Itse suosittelisin vaikkapa Noam Chomskya, erityisesti kirjat: Uusliberalismi ja globaalikuri sekä Ideologia ja valta.
Naomi Kleiniltä löytyy myös kirja Vastarinta ja vaihtoehtoja.
Johan von Bonsdorffin Uutistulvassa vastavirtaan on myös lukemisen arvoinen.
Mitä tulee vasemmistokirjallisuuteen,tai sen aihepiiriin liittyvään kirjallisuuteen, niin siellähän on vaikka mitä.
Otetaan ny esimerkiksi vaikka seuraavia: Lepokorpi, Erkki ja trilogia: Käy ruusutkin kukkimaan/Rautakoura ja pulmunen/Lasikuisti. Kuvaa Tampereen työväen lähihistoriaa, kirjat kattavat kuusi vuosikymmentä työmiehen perheen näkökulmasta.Samoin Räikkösen Erkin trilogia Punainen harju. Kertoo Nokian historiaa romaanin keinoin.
Sinisalon Jarmo on tehnyt kirjan: Veljiä molemmin puolin. Käsittelee ns.veljessotaa.
Juhani Syrjän tuoretta tuotantoa on sarja Juhosta.
Vanhemmasta taas Hannu Salaman Siinä näkijä missä tekijä kertoo kommunistien sodanaikaisesta vastarintatoiminnasta. Kovasti kohua aiheuttanut kirja aikoinaan.
Rajalan Pertti on tehnyt todellisen henkilön kokemuksien pohjalta romaanin: Helmi Haapasen kansalaissota. Siihen aikaan liittyvää kirjallisuuttahan on paljon, löytyy vaikka Kiannolta, asiapuolelta Ylikankaan Heikiltä.
Suosittelen myös lukemaan seuraavia, vaikka olisi historiallisesti kauempaakin tulkintoja, mutta loppujen lopuksi pohjasävel työläisväestön kuvaukseen selkeä eikä aina kyse tosiaankaan ole vain Suomesta: Dickensiä,Gabriel Garcia Marguezia, Mario Vargas Llosaa, Erno Paasilinnaa, Jarmo Pennasta, Pentti Saarikoskea, Pirjo Tuomista, Alpo Ruuthia, Toivo Pekkasta, Lauri Viitaa jne.
Nuo ny tuli melkein kättelyssä mieleen ja olen itsekin niihin tutustunut:)Varmasti jäi hyvinkin huomattavia yht´äkkiä hoksaamatta, mutta eiköhän joku korjaa muistiani.
Muuten: Nina Banerjee-Louhijankin romskuista löytyy kuvaus kommunistisesta isoäidistään, kirja on Bengalin punainen hämärä:)
Runous on sitten asia erikseen, siellähän sitä vasemmistolaisuutta on sitten hyvin paljon, mutta tuskin runoutta kyselit vaikkakin osa jengistä, josta mainitsin, kirjoittaa runojakin/tai jopa enimmäkseen runoja:)
ps. jos nimesi juontaa Huuskosen Taistoon, niin häneltä tosiaan löytyy Neuvostoliiton vastaista omaeläkertaa. - Marulk
Suosittelen David C. Kortenin kirjaa Elämä kapitalismin jälkeen. Nimestään huolimatta asiantunteva kirja, jossa valotetaan alkuperäistä markkinatalouden teoriaa ja sen suhdetta nykypäivän kapitalismiin ja ylikansallisiin monopoliyhtiöihin. Myös ympäristöasioiden huomiointi yllätti positiivisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974399Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293273No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10999
- 32996
- 25990
- 153985
- 6914
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862