Naapuriluottamus pohjalukemissa
Jäikö UKK:n jäljiltä ?
4182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tarvitessa naapuria kysytään suomessa yleensä apua ja annetaan lahjoja ja rahaa.
emme ymmärrä olla moittimatta naapuriamme. emmekä ymmärrä kanssakäymisen tärkeyttä.
monet ymmärtävät kanssakäymisen taloudelliseksi tai seksistiseksi yhteiselämäksi.
vetäytyvä nurkkapatriotismi ja kilpailu onkin vallalla hyötyajattelussa.
patavanhoilliset ajatukset, rasimi ja ulkomaalaisiin nuivasti suhtautuvat ovatkin piilo asenne vammaisia.
hymyileminen edessä ja pyllistäminen, kielen näyttäminen, vihjailu ja vitsit pahansuovasti ovat suomalaisita markkinointia naapurille.
naapuri eroaa vieraasta siinä että se tuntee kansanluonteen ja antaa potut pottuina.
suomi on tuhansien rasistien maa.
ovat naapureina lännessä. itä on yhteinen uhkamme. On hyvä, että yhteinen pohjoismainen maanpuolustus on saanut tulta purjeisiinsa. Meillä on yhteiset arvot, joita puolustaa.
muut pohjoismaat ovatkin enemmän turvassa Suomen takana!
Neuvostokommunismi harjoitti rasismillaan ja diktatuurillaan Euroopan tuhoamista, niin köyhät bulgaarit kuin romanian kerjäävät mustalaiset ovat neuvostorasistien toiminnan tulosta.
Itä-Saksasta kotoisin oleva entinen taistolainen (Honecker-Jugendin sinistä FDJ-taistolaispaitaa päällään pitänyt) Angela Merkel ei pysty tätä tunnustamaan eikä näin Eurooppa pysty panemaan Venäjää kauppasaartoon ja erottamaan sitä YK:sta, ellei Venäjä maksa raiskaamiensa itä-Euroopan maiden talouksien kunnostusta.
Tätä saadaan kyllä odottaa: VENÄJÄLLÄ EI OLE AINOATAAN KANSANLIIKETTÄ -ei edes toisinajattelijoiden ja Putinin diktatuurin vastustajien joukossa - JOKA VAATISI VENÄJÄN SUOMELTA VARASTAMIEN ALUEIDEN PETSAMON JA KARJALAN PALAUTTAMISTA JA SUOMALAISILLE KORVAUKSIEN MAKSAMISTA TAPETUISTA JA INVALIDISOITUNEISTA IHMISISTÄ.
Myös neukkujen toisinajattelijat elelevät mielellään leveästi Leninin, Stalinin ja Brezhnevin varastamilla Putin pitämillä omaisuusmassoilla.