uuskoontulo.

Disqualified

mä uskon jeesuskseen jne mä oon koittanu tulla uskoon, mut ei mitään. oon monesti kysyny jumalalta et mitä mun pitäis tehä et se hyväksyis mut mut ei koskaan mitään tapahhu, ei koskaan tuu mitään vastausta mä tiiän että se kuulee mut ei se näytä piittaavan kovin. oonks mä tuomittu ja mokinu jo kaikki mun mahollisuudet? mä oon tehny ihan hirveitä asioita ja raamatus sanotaan että jos antaa toisille ne jutut anteeks mitä ne on sulle tehny ja katuu omia syntejä niin jumala antaa anteeks, mua kaduttaa ne kaikki jutut joka sekuntti aivan mielettömästi. mut kuitenki mä tunnen että jumala ei oo antanu mulle anteeks...

MÄ EN SIT KAIPAA MITÄÄN VAUSTAUKSII KELTÄÄN TEKOPROFEETOILTA
ENKÄ LESTADIOLAISILTA(KIRJOTETAANKO SE NOIN?) KOSKA NE ON NIIN HELVETIN IDIOOTTEJA ETTÄ...
ENKÄ MYÖSKÄÄN TEKÖPYHILTÄ USKOVAISILTA JOTKA ON NIIN HENGEN KOSKETTAMIA KUN OVAT JOSSAIN TAPAHTUMAAN MUT HETI KUN TAPAHTUMA LOPPUU NIIN OLLAAN MENOSSA.

20

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • job

      No eipä tuohon kysymykseen oikeen voi vastata.
      Mutta tein joitakin havainoja sinun asenteestasi erilaisiin ihmisryhmiin.
      Uskoon tulo ja uskominen on joiltakin osin sama juttu.
      Mutta huomasitko kuinka itsekkin kaipaat "jotakin tapahtuvaksi" Miksi et tyydy elämääsi sellaisena kuin se on sinulle annettu.
      Jotta välttyisit itse syyllistymiseltä mainitsemiisi (tekoprofeetoilta ja tekopyhiltä)
      sinun on ensin hiukan tutustuttava itseesi. Jotta voit "rukoillla rehellisesti".

      Myös itselle on annettava anteeksi, on opittava unohtamaan se että on tehnyt virheitä, mutta ei pidä unohtaa sitä että tulevaisuudessakin on erehtyväinen. niin ihminen kasvaa lähemmäs JUMALAA

      Lyhyesti:
      Hyväksy itsesi, hyväksy ne asiat joita elämääsi kaipaat ja ennen kaikkea hyväksy se että kaikkea ei voi saada jotkin asiat vain sulkee toisen pois.

      No mitäpä minä jaarittelemaan.....Itsekään en ole ihmeitä kokenut mutta usein olen huomannut elämän menevän oikeaan suuntaan (ja vielä paremmin) ilman omaa pähkäilyä. Silloin olen kiitänyt Jumalaa.

    • witness

      Voisin olla hiljaa. Uskoontulo on Jumalan teko!

      Jos olisin hiljaa, kivet huutaisivat!

      Uskoontulo on edelleen asia, josta joko vaietaan kuoliaaksi tai sitten esitellään ns. pikanäppäin!
      (ctrl alt del=synnintunto parannus anteeksianto)

      Siksi on lukemattomia ihmisiä, jotka uskovat-eivät usko-uskovat joko tuntemustensa tai uskomustensa perusteella. Ja tämä ei tyydytä - ketään.

      Jeesuksesta puhuminen synnyttää uskoa.
      Usko tulee kuulemisesta, kuuleminen Kristuksen sanan kautta.

      Voi rukoilla, että Pyhä Henki kirkastaisi Jeesusta. Ja Hän sen tekee: eräänä hetkenä Hän lahjoittaa tuon synnintunnon (on lahjoittanut sinulle!). Pyhä Henki kehottaa meitä parannukseen ja se on mielenmuutos! Ennen halutut asiat korkeintaan nostavat päätään, mutta ne eivät sellaisinaan enää miellytä/tyydytä.

      Kun on saanut tunnustaa syntinsä (vaikka rukoillen), saa uskoa syntinsä anteeksi Jeesuksen veressä&nimessä. Ja ne ovat silloin anteeksiannetut. Ne ovat silloin unohdetut. Kenelläkään ei ole lupaa/oikeutta niistä muistuttaa. (Usein ihminen jää piehtaroimaan synteihinsä; toisella uskovalla on lupa Jeesuksen nimessä antaa synninpäästö!)

      Se uusi elämä, mitä Pyhä Henki sinussa saa aikaan, ei riipu tuntemisista. Tämä aika ei ole kiinnostunut sinun uskoontulostasi; mutta on toisia uskovia, jotka ovat käyneet saman läpi. Ehkä=varmasti eri tavoin. Kun tiedät, mistä löydät heitä, hakeudu kuuntelemaan Jumalan Sanaa&rukoilemaan. Usko juurtuu. Ja Jumala siunaa.

      • mie

        oon jo kauan oottanu että joku sanois ton, että ihminen ei ite voi tehä mitään. siukkui


      • witness
        mie kirjoitti:

        oon jo kauan oottanu että joku sanois ton, että ihminen ei ite voi tehä mitään. siukkui

        Aina kun evankeliumia julistetaan, ihminen on valinnan edessä. Rukous iankaikkisen elämän puoleen tulee kuulluksi.

        Usko on Jumalan Pyhän Hengen työtä.


    • vinkkaaja

      Uskot Jeesukseen ja yrität tulla uskoon?
      - ???

      Jumala on itse synnyttänyt sinun sydämeesi uskon Jeesukseen, ja sinä edellytät Häneltä jotain vielä enemmän?

      >>...mitä mun pitäis tehä et se hyväksyis mut

      "Meistä ei ollut itseämme auttamaan", sanoo Roomalaiskirje. Ja juuri siksi Jeesuksen, Jumalan Pojan piti tulla maailmaan, veljeksesi, kantamaan syntisi.

      Kristus on kantanut kaikki sinun syntisi ristinpuulle. Sen, ja vain sen perusteella Jumala hyväksyy sinut. Olet Hänen täysivaltainen, puhdas ja pyhä lapsensa, et sen vuoksi mitä itse olet tehnyt, haluaisit olla, lupaat Hänelle, kadut, rukoilet tai teet, vaan siksi, että Jeesus on maksanut syntivelkasi viimeistä rippua myöten.

      >>ei koskaan mitään tapahhu, ei koskaan tuu
      >>mitään vastausta

      Jumala on luvannut puhua ihmiselle Raamatun Sanan kautta. Usko syntien anteeksiantamukseen Kristuksen ristin tähden tulee *Sanan kuulemisen kautta*. Voit haluta ja vaatia ihmeitä ja merkkejä, tuntemuksia ja liikutuksia, mutta itse asiassa mikään niistä ei voisi koskaan vakuuttaa sinulle, että sinun syntisi on annettu anteeksi. Vaikka joku kuollut nousisi ylös, ja tulisi sanomaan sinulle, että "kuule, sinun syntisi on todellakin annettu anteeksi", se ei Jumalan Sanan mukaan saisi sinua uskomaan. Usko tulee kuulemisesta ja kuulemisen synnyttää Kristuksen Sana. Tartu Jumalan Sanan lupauksiin, sillä Hän pitää sen minkä lupaa, eikä valehtele. Ja Hän on luvannut: "Armollisen Jumalan tahto näet oli, että Jeesuksen oli kärsittävä kuolema jokaisen ihmisen puolesta." Hepr. 2:9

      Siis *jokaisen ihmisen*: Jeesus ei jättänyt sinun syntejäsi harteiltaan, kun kulki ristille. Hän vei ne sinne joka ainoan, ja kärsi niistä täyden rangaistuksen. Koska Hän halusi, että sinä saat olla vapaa! "Rangaistus oli hänen päällään, että meillä rauha olisi. Hänen haavojensa kautta me olemme parannetut".

      Kuule mitä Jumala itse lupaa: "Joka tunnustaa Jeesuksen Jumalan pojaksi, hänessä Jumala pysyy, ja hän pysyy Jumalassa." (1. Joh 4:15)

      >>oonks mä tuomittu ja mokinu jo kaikki mun
      >>mahollisuudet? mä oon tehny ihan hirveitä
      >>asioita

      Herra sanoo Sanassaan, joka on luotettava kuin kallio: "Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa." Room. 7:1

      Kun sinä turvaat Kristukseen, syntien sovittajaan, sinä olet täydessä turvassa.

      >>mut kuitenki mä tunnen että jumala ei oo
      >>antanu mulle anteeks...

      Sielunvihollinen ei ikinä antaisi sinun turvata Kristuksen ristiin. Se osoittaa sinun syntejäsi syyttävällä sormellaan, ja väittää ettet saa olla Jumalan lapsi. Se yrittää saada sinut katsomaan tunteisiisi, sydämeesi, synteihisi tai ansioihisi - kaikkialle muualle kuin Kristukseen ristinpuussa, ja Jumalan Sanan lupauksiin.

      Ainut, millä voit torjua oman sydämesi ja Saatanan syytökset, on Jumalan Sana, evankeliumi ristiinnaulitusta Vapahtajasta. Anna Jeesuksen olla sinun Vapahtajasi, sinun ainut mahdollinen Välimiehesi Jumalan edessä. Huuda Häntä avuksesi, niin sinua koskee Jumala luja lupaus:

      "Jokainen, joka huutaa avukseen Herran nimeä, pelastuu." Joel 3:5

      Siunausta!

    • linkki
    • Virsi 521

      "Jumala on meidän sydäntämme suurempi ja tietää kaiken"

      Laulan sulle virren (521)

      :0

      "Suurempi kuin sydämeni
      Jumalan on rakkaus.
      Suurempi kuin oma tahto
      Kutsujan on laupeus.
      Suurempi kuin oma into,
      ehdottomuus mieleni
      uskollisuus Jumalamme
      kaikkea on suurempi."

      Enemmän kuin sinä koskaan osaisit kaivata Jumalaa ja Hänen anteeksiantamustaan, Hän on kaivannut sinua, että ottaisit syntien anteeksiantamuksen vastaan luottaen valmiiseen ristintyöhön.

      2. Kor. 5:20-21
      Pyydämme Kristuksen puolesta: suostukaa sovintoon Jumalan kanssa. Kristukseen, joka oli puhdas synnistä, Jumala siirsi kaikki meidän syntimme, jotta me hänessä saisimme Jumalan vanhurskauden.

      Tunteet tulee ja menee, Jumalan sana kestää.

      • ja että

        Tuo virsi oli ihan hyvä, mutta käskeppä nyt "etsijän" lukea noita raamatun kohtia, ei ne aukene tuosta vain.

        Varmasti miettii mitä sovintoa Jumalan kanssa?
        Miten niin siirsi synnit?

        Keskustelua ihmisen kanssa ja sanan tutkimista ja rukoilua. Siitä se lähtee.
        Ja Jumalalla on jokaiselle oma aikansa, ei kukaan voi tulla uskoon kun haluaa, se tapahtuu Jumalan armosta ja siksi se on niin käsittämätön.

        Itse etsin Jumalaa monta vuotta ja olin epätoivoinen kun en tullut uskoon, kunnes se jysähti noilla sanoilla ; "Totta on kuitenkin RAKKAUS ELÄÄ, ja myrskyn pauhatessa se tuo vain meille rauhaa, se kertoo ettei toivo lopu milloinkaan".

        Vasta noiden sanojen jälkeen aukeni minulle raamatun sanoma.

        Silläviisii.


    • Vaisnava

      Oletko tullut ajatelleeksi, mitä sinä voisit tehdä Jumalan puolesta? Miten sinä voisit ilahduttaa Häntä? Rakastat varmaankin Jumalaa. Jos olet rakastunut johonkuhun, yrität varmaan herättää Hänen huomionsa positiivisella tavalla. Tee niin nytkin. Ota selvää, mistä Jumala pitää. Pidä Hänet mielessäsi. Tee sinä aloite.

      Jumala ei pakota ketään ottamaan itseään vastaan, emmekä me voi pakottaa Häntä ottamaan vastaan meitä.

    • kaisla

      Jos oot pyytänyt syntejäsi anteeksi ja kadut niitä, niin ne on anteeksiannettu.
      Voit ajatella konkreettisesti, että ne on naulittu Jeesuksen kanssa ristille: ne ei ole enää sinun sisälläsi, ne on pyyhitty pois "elämäsikirjasta", niitä ei KOSKAAN ENÄÄ KOSKAAN LUETA SINUN VIAKSESI. Niitä ei enää ole. Ei ainakaan Jumalan silmissä.

      Itse me ne kyllä muistetaan, mutta niihin ei tulis jäädä piehtaroimaan (=helpommin sanottu kuin tehty!). Kun kerran Jumalakin armahtaa meitä, saadaan mekin armahtaa itseämme.

      Ja myöskin toisiamme! Ei ne lestadiolaisetkaan mitään pahaa tarkoita;)

      Jos uskot Jeesukseen niin oot jo uskossa. Hän hyväksyy sinut JEESUKSEN tähden, ei sen tähden, että sun oma sädekehä loistais! USKO JEESUKSEEN tekee meistä VANHURSKAITA ELI JUMALALLE KELPAAVIA. Ei meidän omat mainiot teot.

      Ja voi olla, että vähän ajan päästä (tai pitkän ajan päästä) näet, kuinka Jumala on vastannut moniin kysymyksiin ja pyyntöihisi. Meillä ihmisillä on vain jostain syystä tapana etsiä Jumalaa niin kaukaa. Ja kuitenkin kun me huudetaan Jumalan puoleen, kysytään, että missä ihmseessä sä oot...niin me ollaankin koko ajan Jumalan kädellä/sylissä...Näin mä uskon.

      • Vaisnava

        "Meillä ihmisillä on vain jostain syystä tapana etsiä Jumalaa niin kaukaa. Ja kuitenkin kun me huudetaan Jumalan puoleen, kysytään, että missä ihmseessä sä oot...niin me ollaankin koko ajan Jumalan kädellä/sylissä..."

        Niin kauniisti sanottu! Olen huutanut, että miksi, Jumala, minun täytyy käydä läpi kauhealta tuntuvia asioita, miksi et auta... ja sittemmin huomannut, että juuri nuo asiat ovat auttaneet minua suuntaan, johon itse olen tahtonut ja Jumalan apua toivonut.

        Olen yrittänyt ottaa opikseni ja hyväksyä, että kaikki vastoinkäymisiltäkin näyttävät asiat elämässäni ovat tosiasiassa Herran apua :) Mutta kun tuo tuppaa helposti unohtumaan...


      • kaisla
        Vaisnava kirjoitti:

        "Meillä ihmisillä on vain jostain syystä tapana etsiä Jumalaa niin kaukaa. Ja kuitenkin kun me huudetaan Jumalan puoleen, kysytään, että missä ihmseessä sä oot...niin me ollaankin koko ajan Jumalan kädellä/sylissä..."

        Niin kauniisti sanottu! Olen huutanut, että miksi, Jumala, minun täytyy käydä läpi kauhealta tuntuvia asioita, miksi et auta... ja sittemmin huomannut, että juuri nuo asiat ovat auttaneet minua suuntaan, johon itse olen tahtonut ja Jumalan apua toivonut.

        Olen yrittänyt ottaa opikseni ja hyväksyä, että kaikki vastoinkäymisiltäkin näyttävät asiat elämässäni ovat tosiasiassa Herran apua :) Mutta kun tuo tuppaa helposti unohtumaan...

        sydänjuuriani myöten. Jumala on sallinut minun käydä läpi asioita, joita en koskaan olisi halunnut käydä läpi. Mutta miten Jumala onkaan siunannut, hoitanut ja rakastanut! Juuri näidenkin kokemusten kautta. Kärsimykseen kietoutuu usein myös salatulla tavalla siunaus.

        On ollut hetkiä jolloin en ole jaksanut edes rukoilla...jolloin olen saanut sanotuksi vain, että Jeesus rukoile sinä minun puolestani, itse en jaksa. Ja ikinä en osaisi kuvailla miten vahvasti olen kokenut hänen juuri silloin hoitavan ja siunaavan..ja miltä on tuntunut tuollaisina iltoina nukahtaa, kaiken surunkin keskellä.

        Kaiken tämän jälkeen luotan vielä enemmän Jumalaan. Hän on osoittanut, että tuntee minut ja minun voimani paremmin kuin itse tunnen. :) Jokainen huominen on mitoitettu voimieni mukaan, tähän me saadaan luottaa.


    • tutkija

      Kyllähän Jeesukseen pitää uskoa , mutta muista että hän on vain välittäjä meidän ja Jumalan välillä. Raamattu kehottaa lähestymään Jumaalaa Jeesuksen kautta ja oikeasta vaikuttimesta.Ei niin et "vastaa nyt mun rukoukseen kun mä haluun tai tarvin" vaan nöyrästi anoen .Joskus saattaa olla että et oo huomannutkaan kun rukoukseesi on vastattu. Eikä vastaus välttämättä oo sellanen kun oot odottanut. Ole avoin ja ennakkoluuloton äläkä anna yleisen mielipiteen vaikuttaa siihen mitä kautta vastaus tulee. Et voi asettaa ehtoja Jumalalle. Raamatusta löytyy hyviä ohjeita kuinka rukoilla ja mitä asioita.

    • tutkija

      Oletko huomannut että sana uskoontulo ei kuulu Raamatun "sanastoon". Jeesus kastoi ihmiset vasta kun heille oli opetettu Raamatun totuudet niin että he ymmärsivät lukemansa ja kuulemansa ja olivat valmiita toimimaan sen mukaisesti. Sana uskoontulo kiehtoo varmasti ihmisiä-se on niin helppoa,ei muuta kun hurahtaa ja sen jälkeen on pelastettu.(Myöskään sanonta "kerran pelastettu-aina pelastettu ei ole Raamatusta!) Luepa Jaakobin kirje 4:8-10

      • witness

        Apt.19:2
        *Saitteko Pyhän Hengen silloin, kun te TULITTE USKOON?*

        Apt.21:20
        *Sinä näet, veli, kuinka monta tuhatta juutalaista on TULLUT USKOON...*

        Uskoontulo on raamatullista.


      • anteeksi
        witness kirjoitti:

        Apt.19:2
        *Saitteko Pyhän Hengen silloin, kun te TULITTE USKOON?*

        Apt.21:20
        *Sinä näet, veli, kuinka monta tuhatta juutalaista on TULLUT USKOON...*

        Uskoontulo on raamatullista.

        Mutta minkä takia olet noin ehdoton.

        Vaikutat jopa ilkeältä ihmiseltä.
        "Vain minä ja minun usko, muut helvettiin"
        Haluat vain "haastaa" riitaa jos usko ei ole aivan samanlainen kuin sinulla, eli on oppiriitoja.
        Miten sinun kanssa voi edes keskustella.
        Tyylisi on "minä witness tiedän ainoastaan , koska raamatussa lukee niin."

        Siellä lukee paljon muutakin, ja jokaiselle muullekin on Jumala antanut Hengen lukea sanaa.

        Anteeksi vain, mutta olen saanut sinusta tällaisen käsityksen.
        Mikäli olen väärässä. Pyydän anteeksi.

        Tarkoitukseni ei ole loukata, mutta
        minua on alkanut ottaa "pattiin", ettet anna mitään tilaa muiden ajatuksille, vain omasi on oikeassa.


      • witness
        anteeksi kirjoitti:

        Mutta minkä takia olet noin ehdoton.

        Vaikutat jopa ilkeältä ihmiseltä.
        "Vain minä ja minun usko, muut helvettiin"
        Haluat vain "haastaa" riitaa jos usko ei ole aivan samanlainen kuin sinulla, eli on oppiriitoja.
        Miten sinun kanssa voi edes keskustella.
        Tyylisi on "minä witness tiedän ainoastaan , koska raamatussa lukee niin."

        Siellä lukee paljon muutakin, ja jokaiselle muullekin on Jumala antanut Hengen lukea sanaa.

        Anteeksi vain, mutta olen saanut sinusta tällaisen käsityksen.
        Mikäli olen väärässä. Pyydän anteeksi.

        Tarkoitukseni ei ole loukata, mutta
        minua on alkanut ottaa "pattiin", ettet anna mitään tilaa muiden ajatuksille, vain omasi on oikeassa.

        Olen varmaan yksi monista uskovista, jotka allekirjoittavat uskoontulon.

        Se on Raamatussa. Ei siitä tarvitse väitellä. Ei Raamattu nouse itseään vastaan.
        Jeesus kanssasi! :))


    • Tuttan

      lainaus tekstistäsi:
      "ENKÄ MYÖSKÄÄN TEKÖPYHILTÄ USKOVAISILTA JOTKA ON NIIN HENGEN KOSKETTAMIA KUN OVAT JOSSAIN TAPAHTUMAAN MUT HETI KUN TAPAHTUMA LOPPUU NIIN OLLAAN MENOSSA"

      Kun luin kirjoituksesi aistin siitä heti että olet hädissäsi. Sydämesi on saanut voimakkaan Jumalan kosketuksen, ja janoat Pyhän rintaa vasten. Älä nyt kultaseni siitä hermoile, että Jumala ei hoida omaa osuuttaan. Hän ei pode dementiaa Hän näkee kuulee ja Tuntee. Olet suuren lääkärimme työpöydällä, siinä on vielä kaikki vammat esillä, ne tutkitaan puhdistetaan ja taivaallisen diagnoosin jälkeen ne lääkitään.
      Sinä olet pyytänyt syntisi anteeksi Jeesukselta ja ymmärrät sisäisessä maailmassasi, että hän on elossa, sinä olet saanut syntisi anteeksi.
      Lue raamattua ja rukoile päivittäin voimisesi mukaan. Jos elämässä tulee riitatilanteita ja tulet sanoneeksi jollekin jotain ylimääräistä, pyydä välittömästi anteeksi, samoin anna anteeksi toisen kompuroinnit, tuntui miltä tuntui.

      Tunnistin sinut Jumalan Pyhyyden koskettamaksi ylläolevan tekstilainauksen pohjalta. Varo välinpitämättömyyttä se johtaa kylmentymiseen.

      Yks pikku tai ei niin pikkukaan juttu. Kun ihminen tulee uskoon, saatana hermostuu. Ja voit vaan arvata, että se laittaa kaiken peliin, että saisi sinut pois raiteiltaan takaisin omakseen. Älä anna sen häiritä, nimittääin tiedän että häirintää tulee. Opit kyllä tuntemaan ja erottamaan toisistaan Jeesuksen ja saatanan hengen. Jumala ei kiusaa ketään missään asiassa.

      • kaisla

        Jumalan luota on se, että hän kuiskuttaa meidän korvaan, ettemme kelpaa, ole tarpeeksi hyviä tai jos todella olisimme uskovaisia niin olisimme parempia jne.jne.jne.

        Minä oon joskus sillon sanonut -jopa ääneen;), että ÄLÄ SAATANA SELITÄ, MINÄ EN NOITA HÖPÖTYKSIÄ USKO. J U S T TÄLLASIA IHMISIÄ VARTEN JEESUS TULI. Hän itse on sanonut, että "Eivät terveet tarvitse parantajaa, vaan sairaat. En minä ole tullut hurskaita kutsumaan vaan syntisiä". Lähde siis menemään, Jeesuksen nimessä.

        Se nimi onkin voimakkaampi kuin mikään nimi ikinä. Siinä ei enää Pahallakaan oo mitään sanottavaa. Ihan rauhassa saadaan elää ja hengittää:)


    • rondah

      1) mene seurakuntaan, vaikka nuorteniltaan (jos siis olet nuori), ja pyydä että sun puolesta rukoiltais. ihan oikeesti, jos sä tosissas haluut antaa elämäsi Jeesukselle!

      2) "tekopyhiltä uskovaisilta jotka on niin hengen koskettamia.."
      vaihda asennetta, niin huomaat ettei maailma olekaan niin mustavalkoinen.

      toivon sulle kaikkea hyvää elämääsi.. keep going! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      651
      8000
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2289
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2203
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1779
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1270
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1243
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1169
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      850
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      821
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      756
    Aihe