Pappi ja ...

etsijä

Tapasin n. viikko sitten eräässä tilaisuudessa miellyttävän miehen ja jossain vaiheessa paljastui että hän on ammatiltaan pappi. Täytyy tunnustaa että menin ihan lukkoon ja fiilis oli ohi. Mies oli hauska ja meillä oli paljon yhteistä mutta tietty harmittaa nyt kun mokasin tilaisuuteni.. Nyt minulla olisi häneltä paljon kysyttävää jos se vain onnistuisi...

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkki

      Mitäs jos etsisit http://www.evl.fi/kirkko/srk.html sen seurakunnan kotisivut, jonka palveluksessa oletat tuon papin olevan? Kirjoitat Googlen hakulaatikkoon esim. "Vammalan seurakunta". Siellä voi olla kuvan kanssa seurakunnan työntekijöiden yhteystiedot, ja jos et uskalla soittaa, niin laita vaikka sähköpostilla niitä kysymyksiä hänelle.

      Tai kysele täältä nettipastorilta:
      http://www.evl.fi/srk/tyrvaa/nettipastori.htm

    • witness

      Toivon, että olet saanut vastauksia.

      Tälläkin palstalla kysellään; aina ei vastaukset miellytä. Oli sitten syynä persoona, tai sitten sanomme jotakin, mikä ei miellytä. Voimme puhua kauniisti&miellyttävästi, mutta ellei se ole rakentavaa&raamatullista, esittelemme itseämme&mielikuviamme. Uskovan rakkaus on sidoksissa Jumalan Sanaan: Rakkaus on armolahjoista suurin!

      Inhimillinen rakkaus yrittää olla satuttamatta; kauneimmillaankin se valikoi vastaanottajansa. Taivaallinen rakkaus ottaa Hänen omaansa ja antaa siitä. Se ei kerskaa&etsi omaansa! Ei kerskaa omasta, vaan Jumalasta. Etsii sitä, mikä on Jumalan! Niinkuin rakastaa Rakkaus, Jeesus!

      • Luterilainen

        Sanoit niin kauniisti rakkaudesta.

        Rakkaus on armolahjoista suurin. Se kerskaa Jumalasta ja Hänen rakkaudestaan ihmistä kohtaan.

        Kiitos witness


      • witness
        Luterilainen kirjoitti:

        Sanoit niin kauniisti rakkaudesta.

        Rakkaus on armolahjoista suurin. Se kerskaa Jumalasta ja Hänen rakkaudestaan ihmistä kohtaan.

        Kiitos witness

        Kiitos. Tarkoitukseni ei ole pettää ketään sanoilla; ihmisen rakkaus etsii puolia, mutta Pyhän Hengen vaikuttama rakkaus on yhtä totuuden kanssa.

        Rakkaus ei käyttäydy sopimattomasti eikä etsi omaansa. Ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa.

        Rakkaus armolahjana ei sulje pois niitä armolahjoja, joita Pyhä Henki jakaa seurakunnalleen (=uskovien yhteys):

        Viisauden sanat, tiedon sanat, uskon lahja, terveeksitekemisen lahja, lahja tehdä voimallisia tekoja, profetoimisen lahja, lahja arvostella henkiä, eri kielillä puhumisen lahja, lahja selittää kieliä.

        Nämä eivät ole inhimillisiä, koulutuksen kautta saatavia ominaisuuksia. Niin ei ole uskokaan. Pyhä Henki jakaa uskoville lahjojaan niinkuin tahtoo yhteiseksi hyödyksi. Että seurakuntaruumis rakentuisi.

        Rakkaus on suurin, koska sen hinta on suurin. Ja siinä, Jeesuksessa - joka on Rakkaus - Hänen ollessa seurakunnan Päänä, täydellistyvät nämä lahjat. Siinä ei ole kateutta eikä eriarvoisuutta. Ei riitaa, ylimielisyyttä. Ei panettelua, ei herjaamista.

        Kaikki se peittää.

        Rakkaus ei koskaan häviä. (1Kor.13)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2581
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2297
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe