EU:n globalisaatio vedätys on ilmiselvä!Ensin roudataan halpatyövoiman maista kamaa halvalla myyntiin.Sitten köyhdytetään iso osa kansasta,niin että heidän on pakko ostaa noita halpoja tuonti artikkeleita,vaikka kotimaisia tuotteita mm. elintarvikkeita haluaisivatkin.Kotimainen tuotanto ei voi kilpailla hinnoilla,vaikka laatua olisikin,köyhä ei voi ostaa laatua,vaan etsii halvinta että varat riittäisivät.Lopputuloksena pienyrittäjyys ja kotimainen tuotanto,joka alalla, Suomessa kutistuu minimiin,eikä uhkaa suurten kansainvälisten ryöstöfirmojen toimintaa.Näin luodaan helposti hallittava,ryövättävä ja poliittisesti ohjailtava orjajoukko kustantamaan ylikansallisten yksityisomistajien maailmanlaajiunen juhla,jossa voitoilla lopuksi voi ostaa vaikka aseita,ettei kansat missäänpäin maailmaa voisi jarruttaa pienen eliitin aikeita!
Kaikki..
liittyy kaikkeen...
4216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ilman muuta köyhyyden aivan keskeinen syy on juuri eliitin koko ajan itselleen kehittelemä ja vahvistelema monopolistinen tavarantuotannon tai realitalouden rakenne niin kansallisella kuin globaalillakin tasolla.
Niiltä jotka näistä monopolistisista tuotantorakenteista syrjäytyvät tai syrjäytetään käytännössä myös ristetään ihmisarvo kokonaan, ja he joutuvat elämään tämän vauraan väen tuhoaman ympäristön ja loputtomiin kaavavien paskajätteiden seassa. Näistä monopolistisista rakenteista syrjäytyneille ei siisi jää eikä heille anneta mitään mahdollisuutta itse toimeentuloaan järjestää, vaan heidät pakotetaan tämän vauraan eliitin mielivaltaisen pienillä armopaloilla elämään sen kun sitten niillä jaksavat elää.
se on oiken elämä on kilpailua
ansionsamukaan kaikille
lahjakkaille lahjoja
jokainen on oman onnensa seppä
fiksutpärjää aina
Vahva, nopea, lahjakas ja fiksu voi myös menettää alasimensa.
ainakaan noiden sanojen siinä merkityksessä mitä niillä yleensä taloudessa tarkoitetaan.
'se on oikein elämä on kilpailua'
Jotain ironiaako tuossa tavoittelet, vai etkö huomannut että monopolistisista rakenteista puhuin, ja monopolien tai kartellien tarkoitushan on nimenomaan rajoittaa kilpailua.