Venäjän uusi presidentti Dmitri Medvedev astuu virkaansa keskiviikkona. Hän vannoo virkavalansa Kremlissä aamupäivällä kunnialaukausten saattelemana..
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id89991.html
Uudet tuulet puhaltaa, piakkoin.
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id89991.html
Uudet tuulet puhaltaa, piakkoin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onkin nuo kunnialaukaukset! Ehdottomasti tarvitaan?
Ja illalla ilotulitus? Onhan tämä veitikka nätimpi kuin Hrustsev, mikä oli ruma kuin rantapiru. (lähettilästä lainaten!)
Oletettavaa on, että mies on saanut tosiaan jonkinsortin oikeusoppineen koulutuksen, vaikka oikeustaju Venäjällä onkin omituinen, niin parempi sekin kuin Putinin "salainen agentti-/vakooja- koulutus = mallia Stalin: "Epäilkää kaikkia".
Eikös Venäjällä puhalla koko ajan uudet (muutoksen) tuulet? Hurrikaani vain on asettunut Moskovaan.
Muualla junnataan entisessä tyvenessä ja odotellaann avustuksia Suomesta.
virolainen venäjän kielen opettajani...
Kirjoittanut: Pohjan-Akka 4.5.2008 klo 15.34
oli täysin oikeassa venäläisistä: venäläiset ovat koiria, suomalaiset kissoja.
Venäläiselle epärehellisyys osoittaa korkeinta älykkyyden lajia. Sitä mitä ei itse viitsitä tehdä, se on hyvä ryöstää naapurikansoilta. Venäläiset näkevätkin suomalaisen rehellisyyden tyhmyytenä.
venäläinen luonteenlaatu on kavala. He eisttävät ystävää vain hötymistarkoituksessa. ottaahan se päähän ja on venäläiselle käsittämätöntä, miten näin "tyhmä" tsuhna-kansa on päässyt näin pitkälle. Mutta eikös siellä Tsetseniassa ole öljyä, varmaan mahtava macho-fiilis, kun saa heikoinpiaan nirhata.
Heh heh heh! Oieat rasistitko aina myös typeriä?
Pohjan-Akka sanoo:
"Louhi, Pohjolan emäntä, Pohjan akka harvahammas
tuop' on päätyvi pihalle. Itse ennätti sanoa:
"Mi sinä lienet miehiäsi ja kuka urohiasi?
Tulit tänne tuulen tietä, ahavan rekiratoa,
eikä koirat kohti hauku, villahännät virkkaele!"
On käynyt kosmetologilla sitten viime näkemän. Naapurin Syyne on yrittänyt Pohjan Akkaa jallittaa jo viimeiset 71 vuotta, mutta aivan turhaan. Oottelen parempaa saalista. Kunhan joku etelän mies saapuu noilta sinitaivaan tanhuvilta, niin laitan sen heti töihin ja Sammon ryösthön. Jopa riittää naapureila ihmettelemistä sen jälkhen: puhuva vielä 4000 vuotta ajastaikaa perästä päin. Juureni ovat siis syvällä Peräpohjolan kivisessä maastossa. Hallitsen meänkielen (mutta en sitä viitsi tähän skriivata, koska ette ymmärtäisi kaikkea). Tornionjoen ylvästä jokimaisemaa käyn katsomassa joka juhannus. Se on outo kutsu: silloin kun tietää joesta jäiden lähteneen, silloin on sinne vaellettava. Uskon, että tämä muinainen kutsu tulee jostain tuhansien vuosien takaa.
Alkaako tänään täälä riemunkiljahdukset.