Medvedev astuu Venäjän presidentin

Venäjän uusi presidentti Dmitri Medvedev astuu virkaansa keskiviikkona. Hän vannoo virkavalansa Kremlissä aamupäivällä kunnialaukausten saattelemana..
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id89991.html
Uudet tuulet puhaltaa, piakkoin.
4135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onkin nuo kunnialaukaukset! Ehdottomasti tarvitaan?
Ja illalla ilotulitus? Onhan tämä veitikka nätimpi kuin Hrustsev, mikä oli ruma kuin rantapiru. (lähettilästä lainaten!)
Oletettavaa on, että mies on saanut tosiaan jonkinsortin oikeusoppineen koulutuksen, vaikka oikeustaju Venäjällä onkin omituinen, niin parempi sekin kuin Putinin "salainen agentti-/vakooja- koulutus = mallia Stalin: "Epäilkää kaikkia".

Eikös Venäjällä puhalla koko ajan uudet (muutoksen) tuulet? Hurrikaani vain on asettunut Moskovaan.
Muualla junnataan entisessä tyvenessä ja odotellaann avustuksia Suomesta.

Äänestä
  • virolainen venäjän kielen opettajani...
    Kirjoittanut: Pohjan-Akka 4.5.2008 klo 15.34


    oli täysin oikeassa venäläisistä: venäläiset ovat koiria, suomalaiset kissoja.

    Venäläiselle epärehellisyys osoittaa korkeinta älykkyyden lajia. Sitä mitä ei itse viitsitä tehdä, se on hyvä ryöstää naapurikansoilta. Venäläiset näkevätkin suomalaisen rehellisyyden tyhmyytenä.

    venäläinen luonteenlaatu on kavala. He eisttävät ystävää vain hötymistarkoituksessa. ottaahan se päähän ja on venäläiselle käsittämätöntä, miten näin "tyhmä" tsuhna-kansa on päässyt näin pitkälle. Mutta eikös siellä Tsetseniassa ole öljyä, varmaan mahtava macho-fiilis, kun saa heikoinpiaan nirhata.

    Heh heh heh! Oieat rasistitko aina myös typeriä?

    Äänestä

  • Pohjan-Akka sanoo:
    "Louhi, Pohjolan emäntä, Pohjan akka harvahammas
    tuop' on päätyvi pihalle. Itse ennätti sanoa:
    "Mi sinä lienet miehiäsi ja kuka urohiasi?
    Tulit tänne tuulen tietä, ahavan rekiratoa,
    eikä koirat kohti hauku, villahännät virkkaele!"

    On käynyt kosmetologilla sitten viime näkemän. Naapurin Syyne on yrittänyt Pohjan Akkaa jallittaa jo viimeiset 71 vuotta, mutta aivan turhaan. Oottelen parempaa saalista. Kunhan joku etelän mies saapuu noilta sinitaivaan tanhuvilta, niin laitan sen heti töihin ja Sammon ryösthön. Jopa riittää naapureila ihmettelemistä sen jälkhen: puhuva vielä 4000 vuotta ajastaikaa perästä päin. Juureni ovat siis syvällä Peräpohjolan kivisessä maastossa. Hallitsen meänkielen (mutta en sitä viitsi tähän skriivata, koska ette ymmärtäisi kaikkea). Tornionjoen ylvästä jokimaisemaa käyn katsomassa joka juhannus. Se on outo kutsu: silloin kun tietää joesta jäiden lähteneen, silloin on sinne vaellettava. Uskon, että tämä muinainen kutsu tulee jostain tuhansien vuosien takaa.

    Äänestä

Alkaako tänään täälä riemunkiljahdukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


virkaan. . . . . . kirjoitti:

Venäjän uusi presidentti Dmitri Medvedev astuu virkaansa keskiviikkona. Hän vannoo virkavalansa Kremlissä aamupäivällä kunnialaukausten saattelemana..
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id89991.html
Uudet tuulet puhaltaa, piakkoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu