lihapitoisuus 17%,jota en oikein ymmärrä, kun ilmoitetaan 14% rasvaa, jotenka lihan osuus on 3% koko tuotteesta. Elikkä syömme suurena herkkuna grillimakkarassa, kaatopaikalle joutavaa jätettä.
Grillimakkara
nami nami mutta
5185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mitä se 69 % on? :)
pelkkää jauhoa ja muita täyteaineita.
..nauta-sika jauhelihassa neljännes rasvaa ja neljännes sidekudosta. Silloin lihapitoisuus on 50%. Parempi olla lukematta liikaa tuoteselosteita, menee ruokahalu.
liha kyllä taatusti katoo ainakin jos pihvejä, tai pyöryköitä tekee! Kuvitelma siitä et ois suurempi lihan osuus, sulaa sinne pannuun! Miks, en ymmärrä? Rasva lilluu pellillä tai pannulla, ja tulos on 50% pienemmät pihvit tai pyörykät.
..on halvempia, kuin koiranjauheliha. Siksi niitä tuoteselosteita katselen. Koiralle ei voi paistijauhelihaa syöttää, vaikka saisi kuinka edullisesti. Vaan siinä pitää olla jänteitä, kamaraa ym sidekudosta ja sitten runsaasti rasvaa. Tavallinen nauta-sika täyttää koiranruuan kriteerit ja kyllä se tavallinen naudanlihakin (päiväysjuttuna joskus sitäkin ostan).
Pakasteeseen laitan jauhelihaa, jonka ruskistan ja kiehautan vähässä lihaliemessä. Lihaliemi pitää sen jauhelihan tuoreen makuisena pakastamisesta huolimatta. Mutta kun seos on jäähtynyt, saa siitä aina kuoria paksun kerroksen hyytynyttä rasvaa pinnalta.