Minun tarinani

13v

Eli, Olin n.11v kun minulla todettiin anoreksia.
Sinänsä on jo harvinaista että se tuli niin aikaisin mutta vielä arvinaisempaa on kuulemma se että ÄITINI aiheutti sen minulle.

Elikkä, oli kummitätini syntymäpäivät joten tarjolla oli jos minkälaista herkkua ja naposteltavaa. (mm. suklaata, limua,keksejä,kakkuja..)ja koska olin vielä "terve ja ruokahaluinen" niin maistelin siinä jos minkälaisia herkkuja.
Sitten äitini sanoi
"Varo vaan tyttö ettet liho" (vitsillä hän sen luultavasti sanoi)
Sitten illalla kun olimme tulleet kotiin niin menin peilaamaan itseäni pelistä ja ajatukseni oli:
"Hyi helv mikä läski!"
sitten aloin liikkumaan ja jätin herkut ja päivällisen kokonaan pois. vedin hulluja lenkkejä, kunnes eräänä päivänä jouduin tiputukseen ja diagnoosihan oli sitten anoreksia.

Kun sitten lähdimme sairaalasta niin äitini kaveri vitsaili vielä tilanteellani ja sanoi nauraen: "no sentään tyttö ei oksenna ruokaansa"

Yäk.Kumpa en olisi koskaan kuullut sitä.
Siitä alkoi järkyttävä painon laskeminen (n-20kg 2kk.) ja näytin aivan ihanan laihalta mielestäni.
olin n.145cm ja 37kg,

Ja nyt olen kärsinyt ahmimisesta joten paino on hieman noussut :< mutta kyllä minä vielä pystyn siihen!

6

884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksäiti

      Nyt olet aika tavalla hakoteillä sen suhteen mikä aiheuttaa sairastumisen. Olet väärässä siinä suhteessa, että siirrät vastuun sairastumisestasi jonkun sanomisille. Se on kyllä tosi tavallinen selitys ja käyttäisin sitä itsekin mielelläni oman lapseni sairastumisen syynä. Miten helppoa olisikaan sanoa, että syy sairastumiseen oli se, kun kouluterveydenhoitaja tai valmentaja mainitsi liikakiloista. Ottaisin mielelläni syyn itsellenikin, jos kyse olisi vain vääristä sanoista. Kyllä kyse on ihan jostain muusta ja joku sanominen on sitten jäävuoren huippu. Jos olisit ollut iloinen, onnellinen ja itseesi joka suhteessa tyytyväinen, olisit antanut kommenttien mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Liikakiloista, laihduttamisesta, läskeistä jne. puhutaan joka paikassa ja koko ajan .. silti oikeasti vain harvat sairastuvat.

      • pahvikarkki

        elikkäs olen nyt 24vuotias nainen.Minun ollessani 16vuotias ja mittani olivat tuolloin 164/57...Äitini huomautti minulle että olen vähän pulskistunut, tämä ei vielä johtanut sen kummempiin laihdutuksiin. Mutta kun olimme tätini luona ja söin hyvällä ruokahalulla itse ostamiani suklaapatukoita tätini huomautti että "eikös sinun kannattaisi lopettaa ajoissa ettet lihoa enempää" silloin naksahti...siitä lähtien olen paininut laihdutus helvetissä..kyllä minun mielestä aikuisten on nykypäivinä tiedettävä että tytöillä on muutenkin valtavat paineet ulkonäön suhteen eikä varsinkaan kannata vihjailla että oot nyt vähän pönäkkä jollei oikeasti ole ylipainoa...käsittääkseni olin silloin 16vuotiaana ihannepainossa... nyt painan 44kg.ja äitini yrittää tuputtaa sitä helvetin suklaata joka joskus oli niin kiellettyä


    • paranemaan päin

      Onneksi haluat nostaa painoasi! Valitettavasti vain yhdestä lauseesta anoreksi voi tulla...

      • AngelWhite

        mä en tajuu tätä "paranemaan päin" tyyppii. Se ärsyttää mua ihan suunnattomasti.

        Nojaa, turha tost stressaa :D Vaihteeks joku onnistuu ärsyttään muaki, ehkä se on reiluu ku tunnun ite ärsyttävän niin monii tääl ;D


    • Ehkä_ehkä_Ei

      Mäkin oon 11v :P. Mutta en oo varma



      onko mulla syömishäiriö. Ennen en välittänyt painosta. Olin sairaalassa, sairauden takia. Ja olin turvonnut. Sain nesteenpoisto lääkkeitä, ja laihduin 7kg. Olin siis 40kg ja 145. Nesteenpoisto lääkkeitten jälkeen olin 33kg. Nyt on mennyt noin 6kk. Ja nyt oon 36kg/147cm. Ei kai vaan syömishäiriö :O

      • hyvätmitat

        Vastaan vain uuteen Ehkä ehkä ei -nimimerkin kysymykseen, koska se on uusi.
        Sinun sairauteesi on liittynyt turvotusta. Turvotus näyttää ja käyttäytyy aivan eri tavalla kuin lihas. Turvotus on nestettä, jota on liikaa. Neste voidaan poistaa lääkkeillä lyhyessä ajassa ja sen tavoitteena on parantaa ihmisen hyvinvointia. Turvotus esimerkiksi haittaa liikkumista, joten sen poistaminen on tärkeää.

        Olet 11-vuotias ja mittasi 36/147 ovat oikein hyvät. Sinun ei tarvitse tarkkailla painoasi. Tärkeintä on yleensä syödä lautasmallin mukaan. Useilla kouluilla on jo malliannos ruoasta. Sitä voit soveltaa kotonakin ja vanhempasi tukevat sinua. Hyvä ravitsemus on tärkeä osa paranemista ja terveenä pysymistä. Hyvään ravitsemukseen kuuluu myös satunnainen herkuttelu.

        Voit laskea painoindeksisi vaikka täällä
        http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/pgr/200.036.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      100
      4426
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      199
      3641
    3. 202
      2981
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      72
      2832
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2727
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      83
      1341
    7. 60
      1246
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1072
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      983
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      60
      978
    Aihe