Tuntemani Jt:t ovat tavallista onnettomampaa joukkoa. Johtunee VT-seuran kovasta kurista ja karttamissäännöstä. Moni eroaisi heti, jos se olisi mahdollista ilman kovia sanktioita. monelle muutto kauas pois on ainoa vaihtoehto.
Onnettomia
pähkäillyt
5283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onnettomiahan ovat kaikki ajattelevat ihmiset, että ei sen puoleen["Niin kauan kuin maailmassa on yksikin kärsivä rakki, ei ihmiskunta voi olla todellisesti onnellinen"].
Oletko muuten miettinyt sitä, että kuinka sitkeitä ja uskollisia nämä vt-seuran vangit-->vai pitäsikö todeta---> itsensä ja omien pelkojensa ja toteutumattomien toiveidensa vangit ovat?
Nykyinen vaimoni on Jehovan todistaja,tosin ei ole käynyt kokouksissa varmaan 6teen vuoteen.
Me kävimme viime kesänä juhannuksena konventissa ja kaikki meni siellä hyvin.
Tietenkin muut katsoivat kun hän oli uuden miehen kanssa,ja jotkin katsoivat pitkäänkin ja eivät tervehtineet.
No,sen jälkeen joku kuukausi meidän piti alkaa käymään valtakunnan salilla,mutta,arvatkaa mitä tapahtui:
Veljet soitti hänelle muutaman kerran ja olivat vailla komitean eteen takahuoneeseen,kuulusteluun.
No,se vei meiltä koko innon käydä enään mahdollisesti ikinä salilla.
Koska sen jälkeen hän olisi joutunut salilla muiden silmätikuksi,häntä ei olisi tervehditty jne.
Tulimme siihen tulokseen,ettemme rupea enään kulkemaan valtakunnan salilla,koska ko. homma aiheuttaa hänelle vain suuria henkisiä ongelmia.
No miks ylipäätään ensinkään menitte...mikä veti?
No,sen jälkeen joku kuukausi meidän piti alkaa käymään valtakunnan salilla,mutta,arvatkaa mitä tapahtui:
Veljet soitti hänelle muutaman kerran ja olivat vailla komitean eteen takahuoneeseen,kuulusteluun.
No,se vei meiltä koko innon käydä enään mahdollisesti ikinä salilla.
-Hienoa että kävitte konventissa. Mutta nyt on jotain sellaista mitä ette maininnut, miksi hän ei mennyt komitean eteen?
Vaikea uskoa kutsun olleen syynä siihen, ettei vaan ollut uusi mies?
Ehkä pelkäät tulevasi erotetuksi järjestöstä?
Oli miten oli, mutta menkää käymään, niin pääsette epävarmuudesta eroon. Eihän sitä tiedä mikä siellä odottaa hyvää vaiko huonoa.
Jos nyt rohkenen sanoisiko arvata kutsun syyn, niin sinulla on uusi mies ja he haluavat tietää onko tapahtunut haureus ja aviorikos.
Kaikkea hyvää teille.
Mielenhallintaan ei kaikki alistu.