Olin maanantaina gastroskopiassa keliakia epäilyn vuoksi. Tähystys tilanteessa ei ohutsuolessa näkynyt merkkejä keliakiasta!
Jos keliakia on, niin näkyykö se useimmiten jo tuossa tähystys vaiheessa? vai koepaloista?
moi
pikku myy
1
352
Vastaukset
- Hanna
Itselläni ei ole koskaan näkynyt silmämääräisiä muutoksia. Suolinukka on mikroskooppista, eikä sitä silmällä näe. Olen ymmärtänyt, että jossain tapauksessa muutokset voivat näkyä silmälläkin. Mutta tosiaan itsellä oli suolen pinta käytännössä sileetä, eli selkeä keliakia, vaikka silmämääräisesti mitään ei näkynyt.
Uskon, että yleensä muutokset eivät näy silmillä katsottaessa. Koepaloista sitten mikroskoopilla (tai jollain muulla laitteella).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 4022021
Ei se haittaa
rakkaani. Parempi näin. Silti tiedän, että ammuin nuolen sun sydämeen 💘. Sellaisella tarkkuudella, että muut ei siihen (helpolla) kykene🎯. Taisin ol72825- 44786
Sinä nainen
kerro minun toinen/toiset etunimet, ja jos osuu, soitan sinulle jos niin haluat. Terkuin minä se vaan täältä korpikuusenkannon alta.74693Ei meistä mies tulis mitään
oot liian vaikee ja minä en jaksa mennä sun pillin mukaan saamatta mitään takas.56661- 39600
- 88570
Eloranta Kiuruveden leuhkin
Eloranta ökyautoineen ja lakeijoineen Kiuruveden Osapalvelussa, vain Villasen veljekset aikoinaan olivat pollevampia kun kusettivat Kiuruveden kunnanu23550- 67532