Ihmisen, joka jatkuvasti omalla käyttäytymisellään, toisia halventaen ja mollaten ja syytellen ei pidä ihmetellä, jos takaisin tulee tekstiä, joka ei lihaa miellytä.
Ihmettelen sellaisia henkilöitä, jotka ensin vihamiehiä herjateksteillään hankkivat ja sitten ihmettelevät palautteen rajuutta. He ovat sen itse aiheuttaneet. Turha on sitä sitten hurskaasti kummastella. Sellainen on itseaiheutettua marttyyriyttä, ei sitä, josta raamatussa puhutaan.
1. Piet. 2:20
"Sillä mitä kiitettävää siinä on, jos te olette kärsivällisiä silloin, kun teitä syntienne tähden piestään? Mutta jos olette kärsivällisiä, kun hyvien tekojenne tähden saatte kärsiä, niin se on Jumalan armoa".
Ihmettelen sellaisia henkilöitä, jotka ensin vihamiehiä herjateksteillään hankkivat ja sitten ihmettelevät palautteen rajuutta. He ovat sen itse aiheuttaneet. Turha on sitä sitten hurskaasti kummastella. Sellainen on itseaiheutettua marttyyriyttä, ei sitä, josta raamatussa puhutaan.
1. Piet. 2:20
"Sillä mitä kiitettävää siinä on, jos te olette kärsivällisiä silloin, kun teitä syntienne tähden piestään? Mutta jos olette kärsivällisiä, kun hyvien tekojenne tähden saatte kärsiä, niin se on Jumalan armoa".
Vastaukset 8
Vanhimmat
vielä armon päivässä, niin nämä itse itselleen vihollisia käytöksellään hankkineet voivat tehdä parannuksen ja lopettaa vihan kylvämisen ja alkaa täyttämään Jeesuksen lähetyskäskyä, eli julistamaan ILOSANOMAA.
n. 2000 vuotta sitten eläneitä historioitsijoita ... siis tämän raamatussa esiintyvän jeesuksen aikana ... tunnetaan useita kymmeniä välimeren alueelta ja heidän teksteissään , siis kenenkään ei ole mainintaa jeesuksesta ?
Vain tämä raamattu puhuu hänestä !
Luulisi nyt että edes yhden tunnetun historioitsijan teksteissä olisi mainittu mies joka ruokkii 3000 henkeä muutamalla leipäkannikalla ja parilla kalalla , kävelee vetten päällä ja parantelee sairaita . Siis yhdenkään teksteissä ei ole mainintaa tälläisestä hepusta ?
Miksi ei ?
että täältä netistäkin löytyy kirjeitä, joissa kerrotaan ihmeellisestä miehestä, joka tekee ihmeitä Israelissa, eli näitä kirjeitä on tallella ja ne ovat Raamatun ulkopuolisten kirjoittajien omaisilleen ja ystävilleen lähettämiä.
mitään mainintaa hänestä noista sinun mainitsemien "ystävien" kirjeistä huolimatta
?
Raamattu ja jeesus on vain kopio aiemmista fiktiivisistä taruhahmoista , raamatun ns. suuret tapahtumat taas ovat puhdasta astrologiaa , tähtitiedettä ! Raamatun sisällä itsessään on vanhassa testamentissa hahmo josta jeesus on suora kopio , josef . Yhtäläisyydet jeesukseen ovat jo naurettavalla tasolla ? Kun tarkastellaan historiaa ajanlaskumme alusta taaksepäin , joosefin ja jeesuksen esikuvia samoine yhtäläisyyksineen löytyy useita .
Raamattu / kristinusko on aikamme suurin valhe , piste
nyt keskutelemaan ihmisen kanssa, joka ei sinua taitaisi miellyttää, koska on kokenut valtavat ihmeet ja elää jokahetkisessä yhteydessä Jeesukseen.
Emme siis aloita keskustelua, mutta vakuutan sinulle, että Jeesus elää ja tekee ihmeitään, mutta Hän ei pakota ketään uskomaan Itseensä, eikä tee ihmeitä muille, kuin oman kansansa jäsenille ja niistä ihmeistä saavat osansa hekin, jotka ovat Jumalan kansan jäsenen läheidyydessä, sillä kun Jumalan valtakunta tulee lähelle heijastuu sieltä parantava, ihmeitä tekevä voima jopa heihin, joilla ei ole uskoa.
avarammin. Luontoa, maapalloa, maailmankaikkeutta. Kuka sitä ohjaa.
Kuinka pieni ja mitätön on ihminen.
Tämän kaikkeuden Luojan, te asetatte
tulemaan ihmiseksi, vauvaksi, joka pissaa ja kakkaa ja jokeltelee, ja aikuisena puhuu joskus täysin typeriä.
Tämän kuvitellaan pelastavan jostakin, jota ei edes ole, kuten helvetti.
Eikö teillä ole mitään kunnioitusta Jumalaa kohtaan.
arkkiin ?
Eikö jumala rakastakkaan kaikkia ?
Niin metsä vastaa, kuin sinne huudetaan.
Omansa saa takaisin.
Ei sen kummempaa.
Sitä saa, mitä tilaa ;D) !!!
Leppeä vastaus taltuttaa kiukun, sanoo Sana.
Mutta ei se kaikkien kiukkua taltuta.
Jos ystävällisesti vastaa,
niin kirouksen kuitenkin perii.
Ole siinä sitten "leppeä" Hih. ;)