Sotaintoilun mielettömyyden

vaari

paljastaa ainutlaatuisen elävästi se terveen järjen nauru, jonka Jaroslav Hasekin ”Kunnon sotamies Svejkin seikkailut maailmansodassa” herättää. Sitä lukiessaan on heti alusta alkaen pakko nauraa jatkuvasti niin, että kyyneleet valuvat hetken kuluttua silmistä. Kirjan herättämällä naurulla on ajaton ja yleisinhimillinen kantavuus – se kohdistuu kirpeänä ja suoraan myös meidän aikaamme. Naurunalaisiksi joutuvat niin USA:n johto kuin sen maailmaherruuspyrkimyksiä tukevat tosiasioiden julistajat
.
USA:n johto käyttää vakoilussaan kaikkein kehittyneintä salakuuntelutekniikkaa ja haluaa laajentaa sen käyttöä uusien terrorismin vastaisten lakien avulla myös kaikkiin oman maansa kansalaisiin. Itävalta- Unkarin keisarikunnassa vakoilutekniikka oli vielä alkeellista: valtiollisen poliisin edustaja vain jututti ihmisiä paljastaakseen heidän kavalat aikeensa. Mutta syytteen saattoi jo silloin saada kuka tahansa, joka sattui olemaan väärään aikaan väärässä paikassa - puhui ja teki hän mitä tahansa.

Ravintola Pikarissa ohi suunsa puhuivat kapakoitsija Palivec ja Svejk. Edellinen meni sanomaan, että hän on poistanut keisarin kuvan kapakan seinästä, koska kärpäset olivat paskoneet siihen. Svejkin paljastamiseksi poliisin oli sen sijaan saatava selville, mitä mieltä tämä oli monista valtion kannalta arkaluonteisista asioista. Ratkaisevan todisteen poliisi saa kysyttyään Svejkiltä suoraan :

”Millaisia moitteita keisarista sanotaan, kun ollaan humalassa?
Toistettuaan kysymyksen Svejk vastasi:
” Erilaisia. Juokaa itsenne juovuksiin. käskekää soittaa Itävallan kansallislaulu, ja saattepa nähdä mitä puhutte. Te haukutte niin paljon hänen majesteettiaan, että se riittäisi häpäisemään hänet loppuiäkseen, jos puoletkaan siitä olisi totta. Mutta vanha herra ei tosiaankaan ole sitä ansainnut.”

Tämän jälkeen Svejk luetteli joukon vääryyksiä, joita kohtalo oli keisarin osalle kasannut ja päätti pitkän puheensa näin:
” Täytyy todella olla teräksiset hermot kestääkseen kaiken tuon. Ja sitten vielä jonkun juopuneen päähän pistää ryhtyä häntä loukkaamaan. Jos syttyy sota lähden vapaaehtoisena palveleman keisaria kunnes minut lyödään maahan.”

Otettuaan tukevan ryypyn Svejk päätti isänmaallisen puheenvuoronsa komeasti.
” Luuletteko ehkä, että keisari jättää asian sikseen. Silloin tunnette hänet huonosti. Turkkilaisten kanssa pitää aloittaa sota. Te olette tappaneet minun veljenpoikani ja siksi saatte selkäänne. Varmasti tulee sota: Serbia ja Venäjä auttavat meitä tässä sodassa. Jumalauta, siitä vasta syntyy soppa!

Kirjailija kertoo, että Svejk oli tänä profetaallisena hetkenä suurenmoinen. Hänen yksinkertaiset kasvonsa loistivat innostusta kuin täysikuu. Kaikki oli hänestä niin selvää.
”Voi käydä niin, hän jatkoi Itävallan tulevaisuuden kaavailujaan, että saksalaiset sodan syttyessä hyökkäävät kimppuumme yhdessä turkkilaisten kanssa, sillä saksalaiset ja turkkilaiset vetävät yhtä köyttä. Moisia sikoja ei ole koko maailmassa. Mutta me voimme liittoutua Ranskan kanssa, jolla on kaunaa Saksaa kohtaan vuodelta seitsemänkymmentä yksi. Ja kaikki käy kyllä hyvin. Sota tulee. muuta en sano.
Tässä vaiheessa poliisi nousi ja sanoi juhlallisesti:
”Muuta teidän ei tarvitsekaan sanoa. Tulkaa kanssani, niin ilmoitan teille jotain.”

Todisteet valtiopetoksesta oli Svejkin osalta saatu. Kapakoitsijan syyte oli lievempi. Jättäessään ravintolansa itkevän vaimonsa huostaan hän lohdutti tätä omalaatuisella tavalla:
”Lakkaapa itkemästä äläkä vollota! Minkä ne minulle voivat tuon paskaisen keisarinkuvan takia”
Näin siis alkoi Svejkin matka kohti maailmasodan rintamaa. Se matka on täynnä yhtymäkohtia siihen sekasortoon, jota USA:n Irakin miehittäminen ja maailmanherruuden tavoittelu on synnyttänyt. Yksi niistä on kapakoitsijan kohtalo: sotaoikeus havaitsi hänet syylliseksi ja Palivec teloitettiin.

”Kunnon sotamies Svejk” julkaistiin ensin jatkokertomuksena sanomalehdissä. Vaikka minulta puuttuvat Hasekin kirjalliset kyvyt, en mene vannomaan, että en joskus jatkaisi tarinaani vaikkapa seuraavista aiheista:

USA:n urheat sotilaat ovat Irakissa kuin kotonaan: ”Ei meilläkään poliisi ole silloin paikalla kun pankki ryöstetään”

USA saa Irakissa aikaan ihmeitä: Kuolleeksi todettu kemikali- Ali saatiin vangiksi”.

Käskynhaltija järjesti lupaustensa mukaan Irakissa kesällä demokraattiset vaalit: Vapaan Irakin johtajaksi palasi 30:nen pakolaisvuoden jälkeen talousrikollisena tunnettu suurliikemies Challabi

2

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jee jee mies

      Aina se kamala USA... Paljonkos luulet olevan täällä meuhkaamisella merkitystä maailmanmenolle?

      • vaari

        jaksoit lukea kolme lausetta (Puhuin USA:n pyrkimyksestä laajentaa maailmanherruuttaan vasta ensimmäisen kappaleen lopussa).

        Kysyit:"Paljonkos luulet olevan täällä meuhkaamisella merkitystä maailmanmenolle?

        Vastaan Hasekia mukaillen :"Voitte nyt kohdata palstalla Maailman menoa nukkavierun miehen, joka ei itse tiedä mitä hän oikeastaan merkitsee uuden suuren ajan historiassa. . .Hän ei sytyttänyt palamaan Efesoksen temppeliä kuten teki tuo pässinpää Herostratos päästäkseen sanomalehtiin ja koulukirjoihin.
        Ja se riittää."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      651
      7996
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2283
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2199
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1775
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1262
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1243
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1165
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      849
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      815
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      754
    Aihe