että minä varoitin ennen vaaleja näistä sailaksista ja eduskunnan palkankorotuksista ynnä muustakin minä teitä varoitin. Uskottava se on, että uskonpuutteella ei tässä maassa ole mitään rajaa, mutta ihan hiljaa voi jokainen kysäistä itseltään, että
ketä tuli äänestettyä?
ketä tuli äänestettyä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
olisin jättänyt äänestämättä, jos se olisi kannatustaan vaaleissa mittauttanut.
Nykyisellä vaalitavalla ei saada niitä edustajia joita kansa haluaa. Julkisuus ratkaisee enemmän kuin laajojen kansanpiirien kannatus. Perustelut löytyvät täältä:
http://staff.semel.fi/~kribe/mielipid/vaalit.htm
äänestäjien pitäisi tajuta, mitä mikäkin puolue edustaa, niin mitään julkkisongelmaa ei olisi olemassakaan, Esim. jos äänestän kommunistia voin olla varma, ettei sieltä valittu edustaja hyväksyisi nykyistä porvaripolitiikkaa, ei se niin vaikeata ole. Tämä siis vain kuvitteellinen esimerkki, kommarithan ovat vaihteeksi pois puoluerekisteristä.
Itse asiassa, kaikki muut puolueet, paitsi pienpuolueet ovat alistuneet nykyisen oikeistopolitiikan edessä, poislukien muutaman vasemmistoliiton "änkyrän", niinkuin heitä nimitetään.
Eli vaihtoehtoja on tasan yksi, nykyinen oikeistolainen eriarvoistava ja tuloeroja kasvattava politiikka, äänestät mitä tahansa nyt eduskunnassa olevaa puoluetta.
Jos vasemmistoliitto saisi huomattavasti lisää ääniä, se ehkä voisi alkaa harrastamaan omaa vasemmistolaista politiikkaansa, mutta sekin vain ehkä, nyt se on ollut vain hidasteena nykyiselle oikeistopolitiikalle ja hyvinvointivaltion alasajolle ja luultavasti jatkaisi samoilla linjoilla edelleen.
Onneksi kävi näin, että keskusta voitti. Muuten Sailaksen paperi olisi toteutettu kaikessa tyhmyydessään.