Tämän foorumin otsake, KRISTINUSKO, on erittäin hienosti sijoitettu erilleen esim. luterilaisuudesta.
Onhan kysymyksessä kaksi eri asiaa.
Katso lisää:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Oikea palsta
4
118
Vastaukset
- olisi
Jos foorumeiden Wiccalaisuus ja Ateismin väliin avattaisiin uusi foorumi: Weijolaisuus.
- Peippo
Samaten tuo herätysliikeet ja helluntalaiset,
onhan kysymyksessä täysin eri asiat..... - Ärsyyntynyt
Kuinka voit väittää, että kristinusko ja Luterilaisuus on eri asia? knka kirjoituksissanne lukee upotuskasteesta? Ei ole oikein ottaa toista kastetta ja kasteen tulee olla kaste Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja siinä on oikein käyttää vettä, upotuskaste on vain yksi kaste muiden joukossa.. Luuletko olevasi Jumala kun kerrot mitkä on oikein ja mitkä väärin, sanot että Luterilaisuus ei ole kristinuskoa..
- Weijo
Rukoilen puolestasi.
Mutta toivon Sinun lukevan oheisen, Pyhässä Hengessä saamani sanoman:
USKONTO VAI JEESUS ?
Jeesus Kristus, Jumalan Poika syntyi ihmiseksi kaksituhatta vuotta sitten kuollakseen ristillä puolestamme. Sinunkin puolestasi. Sijaiskuolemansa kautta Hän vapautti ihmiset synnin siteistä, mutta myös senaikaisista orjuuttavista uskonnoista. Samoin Hän toimii meidän aikanamme. Ristin uhri vapauttaa synnistä, kuolemasta ja uskonnoista sekä tuo Jumalan rakkauden elämäämme hallitsevaksi tekijäksi, oikean rakkauden, joka ”ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa” (1 Kor.13:8).
Uskonnon ja elävän uskon ero on siinä, että ihminen on uskonnon perustaja ja ylläpitäjä; elävän uskon perustaja ja ylläpitäjä on Jeesus.
- Jumala rakastaa Sinua! Sielunvihollinen vihaa Sinua. -
Sielunvihollinen sallii mielihyvin erilaiset uskonnot. Se jopa käyttää niitä tarkoitusperiensä toteuttamiseen: pitämään ihmiset erossa oikeasta Jeesuksesta. Uskontojen jeesus ei ole Raamatun ilmoittama syntiemme Sovittaja, ”läpi taivasten kulkenut Jeesus, Jumalan Poika”( Hebr.4:14 ).
USKONNOT ovat saatanan keksimä KORVIKE ELÄVÄLLE, OIKEALLE USKOLLE. Uskonnoilla se valheellisesti täyttää ihmisen kaipauksen Jumalan yhteyteen. Tässä se onkin, ikävä kyllä, hyvin onnistunut. Mutta ihmisen sydämessä on paikka Jumalalle. Sen paikan voi täyttää vain yhteys Hänen kanssaan.
Uskontojen avulla ei voida saavuttaa Jumalan mielisuosiota. Jumala on suunnitellut aivan toisenlaisen Tien.
Jeesus sanoo: ”Minä olen Tie ja Totuus ja Elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani” (Joh.14:6).
Jeesus on elävä Henkilö, herrojen Herra ja kuningasten Kuningas, ei uskonnollinen ideologia.
Uskoon tuleminen on sitä, että ihmisen sisin henki ( persoonallisuuden keskus ) herää ja sinne tulee uusi Elämä Pyhän Hengen myötä. Tätä Raamattu nimittää uudestisyntymiseksi. ”Joka ei synny uudesti ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan Valtakuntaa” ( Joh. 3:3-5 ). ”Siis jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso uusi on sijaan tullut”
( 2 Kor. 5:17 ).
”Kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus…” (Apt.17:30-31).
OIKEASSA USKOSSA oleva ihminen on sellainen, jonka hengessä asuu Jumalan Pyhä Henki ja joka elää sopusoinnussa Jumalan kanssa. Hän on tullut uskoon eli uudestisyntynyt Pyhästä Hengestä. Tämä on kokonaan eri asia kuin jonkin uskonnon valitseminen tai pelkästään uskomaan alkaminen. Jeesukseen uskominen on vasta ensimmäinen edellytys uskoon tulemiselle. Pimeä huone ei tule valoisaksi siitä tiedosta, että seinässä on valokatkaisija. Valon sytyttäminen edellyttää toimintaa. Samoin uskoontulo edellyttää omaa valintaa, ratkaisua eli Jeesuksen vastaan ottamista elämän Valkeudeksi.
Ihmiskunta jakaantuu vain kahteen eri ryhmään:
1. Uskossa olevat.
2. Uskosta osattomat.
Uskossa olevat ihmiset ovat Jumalan seurakunta. Uskosta osattomat ovat seurakunnan ulkopuolella, vaikka kuuluisivatkin ihmisten perustamiin kirkkoihin ja jäsenkortistouskontoihin.
UUDESTISYNTYMINEN tapahtuu Sinun kohdallasi siten, että otat vastaan Jeesuksen syntiesi sovittajaksi. Voit sydämesi silmin katsella kahden vuosituhannen taakse vertavuotavaan, pahoinpideltyyn, ruoskittuun, ristiinnaulittuun Jeesukseen. Tämän näyn edessä voit ääneen sanoa: - Minun tähteni Sinä, Jeesus, kärsit ja kuolit. Anna anteeksi kaikki syntini. Siirrän uskossa kaikki syntini ja syntisyyteni Golgatan ristille Sinun verihaavoihisi. Annan elämäni Sinulle, Jeesus, Herrani ja Pelastajani. Kiitos että kuolit puolestani. Kiitos Jeesus, että nyt saan uudestisyntyä Pyhästä Hengestä. Kiitos pelastuksesta, joka kantaa minut Taivaaseen, Sinun tykösi. Aamen.
SYNTI on olla erossa Jumalasta. SYNTI ON SIIS TILA. Synnin tilasta johtuvat synnin teot. Synnin tilan vaihtuessa armon tilaan saamme uuden mielen. Silloin emme tahdo synnissä elää. ”Mutta nyt, kun olette synnistä vapautetut ja Jumalan palvelijoiksi tulleet, on teidän hedelmänne pyhitys, ja sen loppu on iankaikkinen elämä” ( Room. 6:22 ).
Jumala on täydellinen ja Pyhä
Hän ei voi antaa syntejämme anteeksi rankaisematta. ”Synnin palkka on kuolema” ( Room. 6:23 ). Raamattu määrittelee kuoleman ikuiseksi eroksi Elämän Lähteestä, Jumalasta. Ruumiin kuolema on eri asia. Sielumme toiminnat eivät lakkaa ruumiin kuolemassa.
Jeesus otti päällensä meille kuuluvan rangaistuksen. Syntitilamme poistettiin Jeesuksen kuollessa Sijaisuhrina Golgatan ristillä. ”Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin” ( Joh. 1:29 ). ”Hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli Hänen päällänsä, että meillä rauha olisi” (Jesaja 53:5-7).
Jeesus Kuoli. Hänet haudattiin. Mutta Hän nousi ylös kuolleista.
SEIMI ON TYHJÄ! RISTI ON TYHJÄ! HAUTA ON TYHJÄ! JEESUS ELÄÄ! Hän on kuoleman Voittaja!
Sinäkin saat aloittaa uuden elämän Jeesuksen kanssa. Et tarvitse siihen uskontoa.
Otettuasi vastaan Jeesuksen Herraksesi on Hän oleva aina luotettava Ystäväsi, halki ikuisuuden.
Sinun elämäsi kuuluu Jeesukselle!
Tervetuloa tekemään uskon ratkaisu:
Pelastumiskokoukset Sinua varten lauantaisin ja sunnuntaisin klo 14.oo,
Sofiankatu 3 A –talon sivuovi, 20100 Turku (Portsan entinen posti)
Katso peruskristilliset nettisivut:
http://www.Jeesus-on-Herra.com
E-mail: http://Seurakunta@Jeesus-on-Herra.com
Siunausta Sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6578035Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672310Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332237- 1471809
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281315Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511245Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131195Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65856Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60851Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7773