Maria 24 -venetyypistä on aivan mahdoton löytää kuvaa mistään? Tietääkö joku jonkin nettisivun,missä voisi ihastella kyseistä paattia? Entä, mitä tämän veneen omistajat pitävät veneestään? Onko sopiva aloittelijalle?
Löytyykö tietoa ja kuvaa Maria 24 -veneestä?
6
3102
Vastaukset
- silak
Vene tai Kippari, 90-luvun alkupuolen lehti. Maria oli testissä kahden muun kanssa, Finnsport 720 ja muistaakseni jonkun Bellan (olisko ollu 7000) kanssa.
Ahtaan puoleinen tilajärjestelyiltään mitä joskus olen sisällä käynyt,enny ihan tarkkaan muista, mutta ihan käyttökelponen kummiskin. Samaa kaliberia KalaKalle 24:n kanssa. Ratkaisevin ero sisäjärjestelyissä on että KalaKallessa on pieni pöytä ajohytissä kuskin vieressä, Marian pöytä on toinen tyypillisimmistä ratkaisuista eli integroitu keulaan V-punkan yhteyteen.
Varmaan sopii aloittelijalle ja miksei pitempäänkin veneilleelle.- lukija
Maria 24 on ollut koeajossa Vene-lehdessä 4/86 ja Kipparissa 1/95 vertailussa Finnsport 720 DL:n ja Bella 7002:n kanssa.
Ellei lehteä löydy kirjastosta, molemmista jutuista saat tilattua kopion lehtien toimitusten sihteereiltä. Kippari-lehden sihteeri on Satu Bah,(09) 1566 6234 tai [email protected] ja Vene-lehden Pia Wasell, (09) 1566 6270 tai [email protected]
Em. jutuilla pääset ainakin alkuun.
- surffailija
Sattuipa silmääni isotorin venesivuilla myytävänä ollut Maria 24, josta oli sekä ulko- että sisäkuvia. Käy vilkaisemassa, niin näet miltä vene näyttää.
http://www.isotori.fi/venehaku.asp - surffailija
Isotorin veneilysivuilla on myynnissä Maria 24 ja siitä on sekä ulko- että sisäkuvia. Käypä katsomassa.
http://www.isotori.fi/venetiedot.asp?rahayks=€&id=122&tyyppi=2 - peku
Olen veneillyt 4 kesää kyseisellä veneellä ja olen tykännyt. Sopii pidemmillekin reissuille tuulivarauksella. Marioista on minun tietojeni mukaan suurin osa tehty tai ainakin sisustettu itse, joten sisätilaratkaisut vaihtelevat todella paljon. Kaikissa ei ole esim. avotilan ja ajohytin välistä seinää. On nähty myös ratkaisuja joissa ei ulos näe muuten kuin kuljettajan penkillä istumalla tai seisomalla (sisäk. n. 170cm). Myös rungon paksuudet vaihtelevat ilmeisesti rakentaja lompakon paksuuden mukaan. Tämä aiheuttaa suuriakin eroja vakaudessa. Itselläni on n.250 kg ylimääräistä painoa pilssissä ja silti on kova rullaamaan.
- Seireeni
Hei Peku!
Minullakin on kyseinen vene ja olen ollut siihen tyytyväinnen. Se on todellinen helmi, viihtyisä ja juuri sopiva pienelle perheelle. Meidän veneessä on puusisustus, väliseinä ja ihania pieniä yksityiskohtia kuten keulamakuuhytin reunojen kauniit puukoristuslaidat. Ne puuttuivat esim. venetorilla myytävästä Mariasta. Veneemme on vuosimallia -85 eikä uskoisi, kun näkee.. niin hyvin sitä on pidetty. Olemme neljännet omistajat ja varmasti viimeiset!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672425- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww771234EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje61152Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19870- 79865
- 44713
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta87698Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe26678- 30666