Näytön resoluutio

visualbasic ohjelmassa

Tein erään ohjelman visual basicilla. Laitoin ohjelman kaverin läppärille, jossa resoluutio on aivan eri, joten siinä ohjelma ei "sovi" olemaan.

Ihan mielenkiinnosta kyselen, että miten tehdään sellainen ohjelma, joka skaalautuisi näytön resoluution mukaan? Voiko tehdä edes niin?

2

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TRRY

      Microsoftin sivuilla annetaan seuraava niksi lomakkeen skaalaamiseksi resoluutioon sopivaksi Visual Basicilla.

      http://support.microsoft.com/kb/182070

      Yleissivistykseen kuuluu tietää, että tässä on kyse ihan naurettavasta pelleilystä, johon vain Visual Basicin kaltaisten lelujen käyttäjät törmäävät. Ammattilaisten työkaluilla ohjelmoijan ei tarvitse miettiä näytön resoluutiota lainkaan, vaan grafiikkakirjasto asettelee lomakkeiden komponentit kauniisti kohdilleen ja lomakkeen koko muuntuu esim. fontin koon mukaan. Fontin koko puolestaan voi säätyä automaattisesti esim. näytön tarkkuuden mukaan.

      • kysyjä..

        Kiitos nopeasta vastauksesta!

        On tosiaan käsittämätöntä, että tuo skaalautuminen ei tapahdu automaattisesti, oli yllätys minulle.
        No, näissä minun projekteissa ei ole niin väliä, mutta pitääpä kokeilla onnistuuko tuo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2083
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1906
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      66
      1559
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1212
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1202
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1152
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe