Kuinka moni täällä on kieltäytynyt työstä ja minkälaisin perusteluin?
Kieltäytynyt
töistä
14889
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kun duunikaverit lintsasi niin paljon kun kerkivät,hoisin heidänkin työt,sit keitti yli ja nyt tekevät he omansa,minä olen eläkkeellä.
Mitä vittua tuollaistakin täällä jankuttaa kun köyhinä on nimenomaan työelämästä vasten tahtoaan kortistoon ja siitä jollekkin pienelle sairaseläkkeelle saneerattuja, sekä työttömiä joita ei koulutuksistaan ja sadoista työpaikkahakemuksistaan huolimatta mihinkään töihin ole kelpuutettu, sekä paskatyöntekijöitä joiden palkat ovat niinikään köyhyysrajan alapuolella, ja samaaan aikaan on huutava työvoimapula inflaation laukatessa kaksinumeroisena entisestään kurjistaen köyhien toimeentuloa.
lääkkeesi
enkä nyt vielä ainakaan aiokkaan ruveta syömään.
Taidat kuvitella että kaikki köyhät ovat jo niin masentuneita että syövät jotain mielialalääkkeitä, ja sinä sitten tuolla kommentillasi pyrit siitä asiasta muistuttaen herjaamaan.
Niin olen kuullut että hirveän paljon on nimenomaan köyhiä jotka ovat niin masentuneita tai alakuloisia, että eivät enää ilman mielialalääkkeitä selviä ja syövät sitten niitä säännöllisesti.
Minun kohdallani ei tuo herjasi kyllä pure ollenkaan kun en yleensäkään käytä juuri mitään lääkkeitä, enkä ole koskaan käyttänytkään, enkä ole edes ihan niin köyhäkään mitä ehkä luulet, en ainakaan vielä.
runkata
kun on ukko hoitelemassa ne hommat kotiapäi: entäs ite?
Onko toistaiseksi sopimuksen muuttaminen minun aloitteestani työstä kieltäytymistä?
Jos on niin niitä tapauksia on kaksi.
Ensimmäisellä kerralla työsisältö ja puitteet poikkesivat sovitusta.
Toisella kerralla omistajan sukulaisten rooli työympäristössä myrkytti työpaikan hengen.
Käytännössähän kyseessä oli minun taholtani lopputilin pyyntö mutta työkkäriä ja kassaa varten määräajan päättyminen.
Määräaikaisista kieltäytymisiä on useampia.
Työpaikkakunta, työsisältö, palkkaus jne.
Viimevuosina yksinkertaisesti työttömyyseläkeläisen alhainen tuloraja eläkkeen pienenemättä.
kerroin syyt perustelin miksi en kyseistä työstä ollut kiinnostunut.Eli kyse oli kaikenlaisten huu haa yrityksien proviisiopalkka myyntityötä ilman pohjapalkkaa.Oli jo aikaisemmin tutustunut niihin. No otin kyllä vastaan minulle osoitetun puh.myyntityön vaikka aavistelin jos seuraukset.
Kaikki tuet loppui aloituspäivänä ja kuukauden kuluttua sain sitten provikkani 700 mk.Sillä seurauksella että vuokrat ja laskuja jäi maksamatta ja olin jäännyt ruokarahavelkaa kavereilleni.Sossulle piti todistella että tuloni tosiaan oli noin pienet.Käsittelivät tuet 3-4 viikkoa uudestaan ja näin nälkää ja kämppäkin meinasi mennä alta. Kun sitten seuraavan kerran menin samalle työvoimatoimistovirkailijalle ja kerroin mihin tilaanteeseen hän oli minut saattanut niin häntä hävetti ja kumma kyllä pyysi jopa anteeksi.Eipähän työvoimatoimisto sittemmin ottanut yhteyttä ja löysin aikanaan itse työpaikkani.
sen sijaan en ole ottanut vastaan töitä, joista teettäjä ei ole suostunut maksamaan palkkaa, tai joissa on joutunut terveydellisiin vaaroihin. En ole myöskään suostunut ottamaan vastaan työtä jossa olisin joutunut rikkomaan suomen lakia. En ole myöskään ottanut vastaan työtä jossa olisin joutunut toimimaan niin että jokin laittomuus toteutuu!
Häh?????
Olikos tää joku vitsi?
Valtaosa työttömistä kuitenkin omaa sekä selkärangan että vankan oikeudenmukaisuuden tunnon.
Ikävämpi juttu huijarifirmojen ja kyykkytyöllistäjien kannalta.
Itse olen tehnyt töitä perheen ehdolla, joten kieltäydyn kaikesta, joka menisi tuon 160 tuntia kuussa yli, koska pysymme ruoassa näinkin, ja verottajalle en enää enempää oman ja perheen hyvinvoinnin uhraten halua enempää raataa. Kuukausittan olisi monenmoista keikkaa tarjolla eri työnantajille, mutta nykyään kieltäydyn niistä poikkeuksetta, jos ei ole kysyjällä todellinen hätätilanne. Teen siis hoitoalan töitä, ja kieltäydyn aina, jos ei se ole moraalisesti arveluttavaa, ja joku joudu siitä kärsimään. Tarkoitan nyt nimenomaan inhimilliseti vaikkapa jotakin sairasta ihmistä, en työantajan henkisiä kärsimyksiä.
Aikaisemminkin tein osa-aikaa, ja silloinkin kieltäydyin usein, koska työnteko ei olisi ollut taloudellisesti kannattavaa, ja lapsiani en vieraan hoitoon laita vielä pariin vuoteen.
kieltäytyny kun uamusella ois noustava hiton aikasin eikä sitte kuiteskaan piäse riittävän aekasi pankolle makkoomaan.
Tämä on mielenkiintoinen ja hyvä kysymys. Yleensä jos puhutaan työstä kieltäytymisestä, ymmärretään termin tarkoittavan, että joku kieltäytyy työstä laiskuuttaan, tai sen takia, että haluaa käyttää yhteiskunnan tukia väärin, elää niin sanotusti yhteiskunnan kustannuksella.