Kertoisko joku

mikä leffa

tämä on mahdollisesti;
Tarkkaa en leffasta muista, mutta siinä on toinen maailmansota ja saksalainen, olikohan upseeri majoittuu isän ja tyttären luokse vähän niinkuin saksalaisten määräyksestä. Maa on miehitetty. Tyttö opettaa pianonsoittoa tuttunsa lapselle. Tyttö alkaa kiinnostua sotilaasta, mutta myös toisinkin päin. Kumpikin heistä osaavat soittaa pianoa ja lumoutuvat toisen soitosta. Lisäksi tytön serkku on myös kiinnostunut tytöstä. Tyttö lukee salaa miehen saaman kirjeen mustasukkaisuudesta ja uteliaisuudesta. Tytön eräs ystävätär pitää salaisia (vastarinta)kokouksia ja ikkunalaudalla ulkopuolella on kukkaruukku aina silloin merkkinä, milloin sopii kokouksiin tulla. Sotilas tarjoaa kyytiä tytölle joka kävelee kotiin huonolla säällä. Tyttö on ylpeä ja päättää jatkaa kävellen kotiin, vain sen tähden että sotilas on saksalainen. Tyttö käy ostamassa kaloja eräältä kalastajalta. Kerran tytöltä putoaa kalat ja sotilas auttaa keräämään kalat. Tyttö pakenee äkkiä paikalta pyörällä. Tytön serkku yrittää raiskata tytön ja sotilas saapuu silloin tytön kotiin (jonka yläkerrassa asuu itsekin) ja pelastaa tilanteen. Serkku arvaa homman nimen ja päättää kostaa. Sotilaalla on myöhemmin seurassa pari saksalaista sotilaskaveria jotka nukkuvat ulkorakennuksessa. Tyttö huomaa että auton alle on asetettu pommi. Aamulla sotilaat ovat lähdössä. Tyttö on ristiriitatilanteessa. Rakkauden kohde on vaarassa, muttei hän voi kertoa totuutta olematta isänmaan petturi. Hän alkaa soittaa hulluna pianoa kiivaaseen tahtiin ja sotilas lumoutuu (oisko ollu luutnantti, en muista) tytön soitosta. Ulkona toiset tööttäävät autosta kiirehtiäkseen sotilasta, jolloin auto räjähtää. sotilaat kuolevat, paitsi tämä tytön rakkauden kohde. Sotilas arvaa, että tyttö tiesi ja loukkaantuu tytön kylmäverisyydestä. Kun sotilas lopulta päättää lähteä Siperiaan sotimaan, johon hän itse on anonut siirtoa, koska pitää epäoikeudenmukaisena että itse jäi henkiin, tyttö jättää haikein mielin hyvästit sotilaalle ja on surullinen. Elokuva loppuu vähän niin kuin kesken.

Onko tästä myös kirja? Siis voisko joku kertoa leffan nimen, please? Kiitos etukäteen

Toinen juttu; Mistä voi ostaa Angelique and Joffrey leffan? Siis vain sen missä on se Joffrey mukana, muut ei ole niin ihquja.

3

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siitä toisesta
      • sargas

        ...


    • leffaklubit

      siis nämä jotiden mainoksia tulee näissä kuponkijutuissa, ovat ainakin myyneet Angelica dvd-boxia, olikohan siinä 4 tai 5 leffaa. kysyin kaveriltani joka oli sen ostanut ,mutta hän ei muistanut mistä oli tilannut. Joten ainakin tiedät nyt että niitä löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      342
      4332
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2428
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1571
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1107
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1094
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      22
      1005
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe