Voisihan se mennä näinkin;
-ristiinnaulittiin (muutamaksi tunniksi)
-pökertyi ja haudattiin
-käärinliinattiin
-heräsi toisena päivänä
-levähti yhden päivän (vettä löytyi varmasti)
-repi kääreet pois
-haavat paremmassa kondiksessa jo alkoi olemaan
-häipyi "haudasta"
-löydettiin tyhjät käärinliinat
-todettiin nousseen kuolleista
-julistettiin Jumalan pojaksi
Muut varmaan riippui ristillä useita päiviä, Jeesus muutaman tunnin ja taju lähti, lopun jo kirjoitinkin.
Nousiko sittenkään kuolleista...
3
387
Vastaukset
- telkkarista
hiljattain mielenkiintoinen ohjelma JIM:iltä...
Sitä en sitten tiedä, onko asialla oleellista merkitysta Jumalan ja ihmisen välisen suhteen kannalta...- Teppi tietää
Minkä helvetin Jumalan?? Eikös se mene jakeluun ihmisille että Jeesus oli suulas kaveri joka sai tuta ja Jumalahommat on kansan taruja. Seuratkaa maailmaa ihmiset ja miettikää että kyllä ISO J on julma. Kaiken huippu että Jeesus oli tummahipiäinen eikä kultakutri blondi (mikä tuntuu niin vitsiltä koko ulkonäkö ollakseen totta)
- keijo_m
Ne kymmenet raamatun kohat jotka oli kirjoitettu vanhaan testamenttiin Jeesuksesta jo jopa satoja ja tuhansiakin vuosia ennen. Eikö olekkin ihmeelistä että raamatun profetiat toteutui. Ja luuletko että ihmiset olisivat olleet siihen aikaan niin tyhmiä että ei olisi huomanneet petosta. Ja Ihmiset jotka uskoivat Jeesukseen antoivat jopa henkensäkin asian puolesta. Kukaan ei anna petoksesta henkeään. On se sen verran kallis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712973
- 462574
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322235- 792138
- 951956
- 321712
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil201222