Miksi Kain tappoi veljensä

Aabelin?

Mitä pahaa Aabeli oli tehnyt Kainille?

8

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmisen viisaus

      Aabeli sanoi Kainille, et nyt tuli pukamat, ja tämä
      ihmiskunnan alkuunpaneminen saa riittää, ja tämä
      alkoi ottaa Kainia päähän, koska ei ollut naisia
      (kuin äiti) kenen kanssa tehdä lapsia.

    • M@k3

      Jahve tykkäsi enemmän eläinrääkkäyksestä, kuin kasvisten rääkkäyksestä.

    • Laakson lilja

      Eihän Aabel tehnyt Kainille pahaa vaan Kain Aabelille!
      "..Minkä tähden hän tappoi hänet? Sen tähden, että hänen tekonsa olivat pahat, mutta hänen veljensä teot vanhurskaat." 1.Joh 3:12

      Minä osaan hyvin Raamatun ja tahdon opettaa lempeästi mikä on oikea vastaus. Älä usko noita edellisiä vastaajia ja heidän ivallisia kirjoituksiaan, he eivät ole kohteliaita sinullekaan. Heidän vastauksensa tulevat heidän omista lähtökohdistaan käsin.

      • M@k3

        Että maailman ensimmäinen murha tapahtuisi uskonnollisesta syystä.


      • Laakson lilja
        M@k3 kirjoitti:

        Että maailman ensimmäinen murha tapahtuisi uskonnollisesta syystä.

        "Ja Herra sanoi Kainille: Miksi olet vihastunut ja miksi hahmosi synkistyy? Eikö niin: jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi; mutta jos et hyvin tee, niin väijyy synti ovella, ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä! 1.Moos 4:6-7.
        Herra ei tahtonut sitä, Hän varoitti Kainia, mutta Kain ei kuunnellut Herraa vaan houkutteli Abelin kedolle tappaakseen hänet siellä.
        Jos Jumala ei välittänyt Kainin lahjasta, ei Kainin olisi pitänyt siitä suuttua vaan hillitä vihansa. Hänhän olisi voinut kysyä Jumalalta miksi hänen lahjansa ei kelvannut. Silloin hän olisi tehnyt hyvin.


      • M@k3
        Laakson lilja kirjoitti:

        "Ja Herra sanoi Kainille: Miksi olet vihastunut ja miksi hahmosi synkistyy? Eikö niin: jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi; mutta jos et hyvin tee, niin väijyy synti ovella, ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä! 1.Moos 4:6-7.
        Herra ei tahtonut sitä, Hän varoitti Kainia, mutta Kain ei kuunnellut Herraa vaan houkutteli Abelin kedolle tappaakseen hänet siellä.
        Jos Jumala ei välittänyt Kainin lahjasta, ei Kainin olisi pitänyt siitä suuttua vaan hillitä vihansa. Hänhän olisi voinut kysyä Jumalalta miksi hänen lahjansa ei kelvannut. Silloin hän olisi tehnyt hyvin.

        Jumala siis tiesi että hänen pappinsa tulevaisuudessa söisivät mieluummin grillattua kyljystä kuin vihannes soppaa.


    • mäkättjälaumat tietysti söivät ja tallasivat jalkoihinsa maanviljelijä-Kainin kasvimaat ja vehnäpellot. Näinhän Villin Lännen leffoissakin karjankasvattjat ja peltomaitaan aitaavat uudisasukkaat ovat jatkuvasti tukkanuottasilla, ampuillen toisiaan revolveripyssyillä kunnes joku sheriffi Ronald Reagan ratsastaa paikalle pistämänn saluunaan oordninkia.

    • tappoivat Jeesuksen ?

      Sama syy oli kainilla,hän ei ollut Adamin eli Jumalan jälkeläinen vaan käärmeen eli paholaisen poika.Jeesus sanoi juutalaisille:Te olette isästä perkeleestä ja teette hänen tekojaan,hän on ollut murhaaja alusta asti.Kain ja Abel olivat kaksoset toisen isä oli Adam ja toisen isä käärme,lue tarkkaan synnytys tapahtuma.Kain oli muotojumalinen kirkon mies ja Abel Kristitty joka ymmärsi luonnostaan että synti tuli veren kautta,ei jonkun omenan syönnistä.Jumalan vihan syntiä vastaan laannutti vain veriuhri,siksi Jeesuksen viaton veri poistaa synnin tänäkin päivänä.Käärme tuli kävellen Evan luo ja puhui se oli lähinnä ihmismuotoa,ja saatana käytti sitä hyväkseen ja saastutti Evan.Eli Abel ei tehnyt mitään pahaa mutta Kain oli kateellinen eli osoitti isänsä luonteen ja teki sen mukaan.Se on;näin sanoo Herra.Nyky päivään:Ei ole pitkä aika kun iltalehti uutisoi naisesta joka synnytti kaksoset toinen oli tumma ja toinen vaalea,lapset oli eri isille,oli ollut miehensä ja Afrikkalaisen kanssa samana päivänä sukupuoli yhteydessä.Niin tapahtui alussa myös.Näistä tapauksista on uutisoitu usein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      184
      5131
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3666
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      3405
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      61
      3097
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      35
      3095
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2316
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2275
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2127
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2110
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe