Minä en halua, että rikkaat syövät sen vähän, epäterveellisen ruoan, joka minulla on ollut käytössäni. Haen omani takaisin tavalla tai toisella, toivottavasti korkojen kanssa.
Jos tässä ei ala huolehtia itsestään, on kohta ruumis. Hyväosaisten murhaama.
Jos tässä ei ala huolehtia itsestään, on kohta ruumis. Hyväosaisten murhaama.
Vastaukset 9
Vanhimmat
varkaissa pakon edestä.
että keski-ikäisen ihmisen on vielä opeteltava varastamaan. Tosin pakko se on, jos tarvitsee hankkia jotain.
Varastakaa ihmeessä tarpeeseenne, mutta varastakaa toisia kupanneilta rikkailta?
Otetaan rikkailta takaisin se, mitä he ovat köyhiltä vieneet. Jos valtio ei harrasta tarpeellista tulon uusjakoa, vaan suosii rikkaita päivä päivältä törkeämmin, niin kansalaisten on aktivoiduttava tässä itse. Jos rikkaat tämän seurauksena muuttavat ulkomaille turvaan, niin ehkäpä eduskunnan koostumuskin vaihtuisi köyhempiä suosivaksi. Jäisihän näiltä rikkailta edelleen hienot omakotitalot ja muu sellainen, jota ei voi viedä mukanaan.
Ruokaan ja muuhun "hyvinvointiin" jää kuussa 86 €.
Joku taas sitten sanoo, että kyllä tuolla hengissä pysyy. Minä haluan kuitenkin vielä elää ja olla ihminen.
Hengissäpysyminen ei ole elämistä. Elämiseen kuuluu, että on edes jotenkin mukana yhteiskunnan tavallisessa elämänmenossa. Mitä elämää se on, jos nipin napin kyykkii hengissä homeisessa luukussa kauhoen lusikalla margariinia suuhun ja vuollen puukolla makkaraa, kun ei muuhun varaa ole. Syrjäytymistä se on pikemminkin. Hampparit elävät sillä tavalla, ei se ole mikään tavoiteltava elintaso köyhille. Jos ei ole mukana millään tavalla yhteiskunnan elämänmenossa, miten ihmeessä niitä töitäkään voisi siunaantua yhtäkkiä tuosta vaan?
se mitä haluan vaikka olenkin tosi pienellä sairaseläkkeellä.Lapsen vuoksi haluaisin vielä jonkin aikaa elää,vaikkei muuhun olekkaan varaa kun ruokaan,mutta rakkautta riittää.
Jokaisella on oikeus olla hengissä, mutta jokaisella on minusta oikeus myös elää isolla Eellä. Jos yhteiskunta mahdollistaa vain hengissäpysymisen, niin ei se ole oikeaa elämää. Se on kuin vankeutta vapaana, jos ei ole mahdollisuuksia osallistua yhteiskunnan tavalliseen elämään rahan puutteen takia.
Valtio tuntuu pääsääntöisesti riistävän rikkailta riistoverot ja jakavan ryöstösaaliin vastikkeetta passiiviväestönosalle.