Evoluutio on totta. Kreatonismi ei.
Mitään väittelyä ei ole, eikä tule. "Uskokaa" pois.
Hyvää päivän jatkoa.
Mitään väittelyä ei ole, eikä tule. "Uskokaa" pois.
Hyvää päivän jatkoa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Väittely käytiin jo 30.6.1860 Lontoossa kreationisti S. Wilberforcen ja Darwinin ystävän, T.H. Huxleyn välillä. Lopputulos on kaikkien tiedossa, paitsi tietenkin tietämättömien ja taikauskoisten hihhuleiden.
nyt ollaan jo 2000 luvulla, ja luominen on totuus!
kuinkahan vanha olet?
http://galleria.suomi24.fi/Apo-Calypso
Nyt todellakin koko muu maailma elää 2000-lukua, kaltaisesi uskonnolliset äärihihhulit ovat jämähtäneet 1700-luvulle.
Ja mitä helvettiä minun ikäni sinulle kuuluu?
Ja surullinen pointtisi mahtoi olla mikä?
Kuule hihhuli.
Niinkuin edellinen kirjoittaja totesi, väittely on käyty, mutta alkuperäisellä kirjoituksellani (kirjoitin tämän aiheen) yritin korostaa, että näistä asioista on turha käydä enään keskustelua hihhuleiden kanssa (sinä), koska koko maailma alkaa ymmärtämään että teidän (sinä) säälittävät tekosyynne typeryyteenne (Jumala teki kaiken, en tarvitse koulutusta! TIEDÄN! O_O) ei enään jakseta katsoa suloisena tai elämänkatsomustietona.
Olette yksinkertaisesti idiootteja, ja teitä ei tule enään paijaa päähän. Oletta kyllin vanhoja tajuamaan että Joulup- anteeksi, Jumala, ei ole totta vaan tarua.
Se on tarua, ei nuorille, ei vanhoille, vaan IHMISILLE AAVIKOILLA.
Itse olen kyllästynyt hiljaisesti itseensä ateistiksi kutsuvaan vähemmistöön. Kyllä te saarnaatte paljon siitä, kuinka meillä on uskonvapaus, mutta ette anna ateistien uskoa siihen, että Jumalaa ei ole VAAN VÄKISIN yritätte käännyttää, ja haukutte meitä että joudumme helvettiin, kun tosiasiassa tehän joudutte muiden uskontojen helvettiin, sillä SINÄ olet ateisti muiden uskontojen silmissä.
Mieti sitä, ennen kuin kirjoitat jotain muuta typerää.
ei kumminkaa viitsisi kinastella 13v pojan kanssa täällä aivan selvistä asioista, evouskisten ikää ei voi määritellä tekstien perusteella,
eräskin pitkäaikainen evouskis paljastu yli 40 vuotiaaksi, tekstistä voisi joskus päätellä jotta saisi tuon nollan ottaa perästä pois :)
No jos hän on tosiaan 13, niin sillä ei ole mitään tekemistä kirjoitukseni kanssa. Ja antaisin hänelle suuret aploodit, kun osaa ottaa vahvasti kantaa noin nuorena, ja aktiivisesti pyrkii rationaalisesti katsomaan mailmaa.
Sinä olet typerämpi kuin 13 -vuotias, ja juuri myönsit sen kaikkien Suomi24 lukevien ihmisten edessä.
Mahtavaa.
evohihhulien kanssa, nauraa ainakin saa!
Tosiasiassa, olet ainoa joka nauraa. Me emme naura, me painamme päämme surullisesti alas kun tajuamme miten patalahoa ja saavuttamatonta kansaa meillä täällä Suomessa on.
Se saa minut surulliseksi, kun huomaa että varmaankin "väittelen" jonkin elämänsä ohi menneen vanhan mummon kanssa, joka tyhjien kaljapullojen seasta kirjoittaa, suu vaahdoten ja maha löllyen, omaan nauruunsa hukkuen, sillä ainoalla syyllä, että hän uskoo iän määräävän kuka on oikeassa.
Yksi suurimmista syistä mikä ajaa ihmisen uskomiseen, on pelko Jumalaa kohtaan eli pelko kuolemaa kohtaan.
Palstan ainut mammanpoika jolla on joka keskustelussa omat puolustusvoimat. ;-D
Olen uusi Suomi24 keskusteluille. En puolla Apo:n kommentteja mistään muusta syystä, kuin että hän näyttää enemmän aikuismaista käyttäytymistä kuin monet teistä yhteensä.
Te vältätte aktiivisesti vastaamasta kysymyksiin, ja menette suoraan haukkumiseen ja lapselliseen käytökseen. Jo on tämä maa tullut pitkän tien kun ainut aikuinen, on lapsi.
Miksi näin?
Joo, olet TOSI uusi sitten. Et ole ehtinyt lukea kovin montaa viestiketjua. Minäkin olen lukenut palstaa vasta muutaman viikon.
"kuin että hän näyttää enemmän aikuismaista käyttäytymistä kuin monet teistä yhteensä."
"menette suoraan haukkumiseen ja lapselliseen käytökseen."
Aijaa, ketkä te? Minua on vain yksi kappale. Ei tarvitse teititellä.
Tämä puolustamasi "aikuismainen" kirjoittajako ei mene suoraan haukkumiseen ja lapselliseen käytökseen? Teepä hakutoiminnolla muutama katsaus "aikuismaiseen" käytökseen. ;-D
""" haukutte meitä että joudumme helvettiin"""
Mitä haukkumista se on ? Tosiasiahan on se, että jokainen, joka ei ota Jeesuksen Kristuksen tarjoamaa pelastusta vastaan joutuu helvettiin.
Ei toimi.
Kokeile jatkossa neuloja ja voodoo-nukkeja.
Demonit jotka pörräävät tyhjässä päässäsi toimivat *ainoastaan* sinun muutten tyhjässä päässäsi. Niiden kantomatka ei ulotu korviesi ulkopuolelle.
Älä sinä nyt itse lähde ketään tuomitsemaan, eikös se loppupeleissä ole herran hallussa että kuka joutuu helvettiin? Tai tällainen allekirjoittaneen agnostikon käsitys kristinuskon "kuka pääsee taivaaseen / joutuu helvettiin" kysymyksessä.
En ole koskaan ketään tuominnut mihinkään,
eikä kuulu myöskään valtuuksiniikaan.
Eikohän tuo muiden tuomitseminen ole uskonnollisten hihhuleiden erikoisominaisuus?
Joh 3:18 Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.