AUTIOTALOT

Heka 599

Moi!

Tietääkö kukaan missä on vantaa-helsinki-espoo-alueella autiotaloja, hylättyjä rakennuksia, tunneleita, luolia jne. mystisiä paikkoja?

Listatkaa tänne jos tiedätte ja edes suurinpiirtein ajo- tai kävely/pyörily-ohjeet. Kävisin muuten vaan kattelemassa ja myös napsimassa kuvia uudella digikameralla. Kiinnostaa tällaiset paikat.

Ulkoimailla esim. jenkeissä näitä riittää! Sinne pitää joskus lähteä. Onko kellään muulla tällainen kiinnostus?

Heka

59

19846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heka7897

      Tässä esimerkki miten upeita kuvia saa irti kun osaa.

      http://www.opacity.us/


      Kannattaa katsoa. Ja googlella löytyy lisää esim. hylättyjä junaratoja jne.

    • löytyä
    • Arska181811

      Niittykummun Lidlin vieressä. noin 5-7 hylättyä taloa?

      • ´´´´´´´´´´´´

        Toivottavasti ei ole pyromaani!?


      • sielläpyörinyt

        ei taida olla enään pystys yksikään niin kovasti paikanpäällä on googlrn mukaan rakennettu?


      • totuus.totuutta

        Ei ole hylättyjä. Ne on lähistöllä asuvien omaisuutta. Jos meinaat joen varrella, niin ne kuuluvat kiinteistöihin. Jos tarkoitat teollisuus puolella, ne on myös jonkun omaisuutta. Kyllä omistajat niissä käy yhä.


    • Skufu

      Onko velkojat perässä=)=)?

    • KYSY

      vaikka Nipa Neumannilta

      • pertsa777vds

        googlaa ue suomi foorumi

        =urban exploration..samanhenkisiä meitä on monta.


    • sadfafdssfda

      RÖÖÖÖÖR

    • yks tyyppi vaan

      pasilasta sörnäisiin aikoinaan mennyt ratatunneli on jännä, Esim puhelinluetteleon kartasta katsot niin näkyy rata, se on se! Jännä paikka ilotuliteiden paukutteluun :D Pääsee kätevästi mäkelänkadun ali!!

    • jjp1

      Vantaalla. Savion juna-aseman vieressä. Kokonainen hylätty kylä josta löysin 70 arvosen viuhkan.

      • ölkjasdf

        Savio on Keravalla.


      • pysypois

        jep, sen takia se kylä on päivisin tyhjä kun porukka käy töissä


    • koooorsooooo

      Korso!

    • hiiippailija

      vartiokylän linnavuori, ja vanha ammusvarasto 5000neliöö vuorenalla. åby tehdasalue oli kiva mut purettiin, alueella autiotaloja, tee ny itekin jotain...

    • eripuoliltaespoota

      Espoosta varmaan löytyy paljonkin...

    • hiippailija2

      vuosaaren entisen kaatopaikan lähellä olevat kaivoskäytävät tai mitä luolia ne nyt onkaan, siellä tosin hiippailee nistejä ja itsensäpaljastelijoita ym. kaheleita jotka ylistävät jeesusta metsässä liikkuessaan. huutavat kovaan ääneen, joten paikkaa ei voi suositella heikkohermoisille tai vasta stadiin muuttaneille.

      • Anonyymi

        Missä???!!!


    • Tutkijaurban

      Vantaa espoo helsinki kohteita? Autiotaloja??? Laittaa lisää

      • yksinäineen

        vantaan tammiston tokmannin edessä ! mutta jos sinne menet saat tavata sen omistajan kuka on vihainen jos sinne menee...


    • Urbaniz

      Martinkeskus ostari Martinlaakso, Vantaa. Tosin vartijat voi tulla mutta tyhjillään on ollu pari kuukautta.

      • TOSIHIENOO

        TOOPE, SIELLÄ EI OLE MITÄÄN, SE PURETAAN IHAN PIAN.


    • Keppanaa

      Vantaa Rekola.2 vanhaa ok taloa.

      Toinen harmaa mineriittiverhoiltu mustakattoinen.
      Siinä ihan tienvieressä on vielä joku harmaa mustakattoinen varastorakennus.

      Toinen vaalean keltainen punakattoinen.
      Rekolantien ja laurintien kulmilla,rekolantien puolella.

      https://www.google.fi/maps/@60.3298625,25.0724266,3a,75y,311.78h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1so6EQ8e5o1amMk4w6lfgzow!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

    • Keppanaa

      Toi karttahomma ei kuulu edelliseen.
      Tuli tekninen häiriö.

    • reliikki1

      Kerava!

    • enooorobotti

      Miksi antaa koordinaatit näille hamppumaakareille?

      • javastauson

        Kanada!


    • tereter

      Pohjois-viinikkalantien päässä on taloja ja pösön raato.

      • sekinsiellä

        Ja äitis.


    • apuaalkuun
    • Perseenreikä666

      Herttoniemen mcdonaldsin lähellä on hylätty rautakauppa

    • Rajamäellä on autiotaloja 2 hylättyä tykkitornia ja 3 bunkkeria

      • Onautiota

        Jumbo


      • Anonyymi

        Missä nämä 3 bunkkeria sijaitsee


    • rane82

      Bisajärventie 19 vantaa

    • juoppo-metsolasta

      Koiviksen alko!

    • Anonyymi

      Vehkalassa paljon...

    • Anonyymi

      Terve! Olen itse myös kaverini kanssa urbaani löytöretkeilijä ja teemme hylätyistä paikoista videoita Youtubeen. Itse emme yleensä vandaalien ja alueen omistajien takia kerro sijainteja, mutta muutaman pienen paikan voin paljastaa ;).

      Jos aloitat kehäradan kiertämistä Helsingistä, pysähdy ensimmäisenä Vehkalassa. Mene Fashion Centerin puolelle ja jatka tietä, kunnes vasemmalla puolella on tie nimeltä Kinkerikuja. Käänny sinne ja vasemmalla on harmahtava hylätty omakotitalo. Kiirehdi, ennen kuin puretaan. Muista silti varoa vieressä olevaa taloa, sillä se on asuttu.

      Sitten mene moottoritien ali ja käänny tien päässä vasemmalle. Jos ahkerasti etsit, löydät talon, jonka pihalla on paljon arvokasta romua ja se talokin on itse hylätty. Samassa metsässä on erittäin paljon kiinnostavia kohteita seuraavillekin reissuille.

      Seuraavaksi jatka junalla Kivistöön, joka on tosin seuraava asema. On suositeltavaa käyttää pyörää, koska ajettua tulee! Jos etsit ahkerasti, löydät saman tien varrelta yhden pinkin omakotitalon ja yhden sinisen hylätyn kyläkaupan.

      Jos bunkkerit ja vallihaudat kiinnostavat, tiedän paljon. Olen myös käynyt hylätyssä kylässä, Espoossa, mutta joku lukijoista voi olla vandaali, joten en kerro sijaintia.

      Onnea harrastukseen!

    • Anonyymi

      1 maailmansodan rakenteita löytyy vantaan länsimäestä ja helsingin mellunmäestä.
      Liittyy silloiseen helsingin puolustuslinjaan.
      Sotaa ei alueella ole käyty,mutta kallioon louhittuja juoksuhautoja löytyy.
      Alue on nimeltään Myllymäen viheralue.

    • Anonyymi

      vallihautoja länsimäen ja mellunmäen lisäksi on vantaan rajakylässä (rajakyläntie) ja porvoonväylän viereltä suuri metsäalue kivikon ja kontulan kupeessa, taitaa olla google mapsiinkin merkitty

    • Anonyymi

      Varmaankin noi mellunmäen,länsimäen,rajakylän,kontulan hommat liittyy samaan puolustusketjuun,niitä löytyy myös vuosaaresta.
      Taitaa mennä espooseen saakka..

    • Anonyymi

      Kerava!!

    • Anonyymi

      Me ollaan käyty kyllä Kannelmäen bunkkereissa ja vallihaudoissa paljon. Käytiin mm. "Bunkkerisurmasta" tutussa bunkkerissa. Löytyy ihan helposti:)

    • Anonyymi

      Kävikö kellään mielessä sellainen asia kuin autiotalojen mahdolliset asukkaat?
      Kannattaa hieman miettiä kun lähtee kuvailemaan keitä niistä voi mahdollisesti löytää.

    • Anonyymi

      Korso Kanadassa!

    • Anonyymi

      Autiotalojen mahdollisista asukkaista sen verran, että jos urbanexiä harrastaa pitää hyväksyä asiaan kuuluvat riskit ja henkilökohtaisesti varautua kaikkeen. Kannattaa ehdottomasti mennä aina jonkun kanssa. Viisikään ihmistä ei ole liikaa! On asiaa olla varuillaan.

    • Anonyymi

      Käyn nykyää paljon autiotaloissa ja mm. Keran autio tehdas on tosi kiva, mut vartijoita kyl siel käy!

      • Anonyymi

        Mihin aikoihin Agalla vartioita käy? Onko niillä riistakamerat? Miten he vartioivat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mihin aikoihin Agalla vartioita käy? Onko niillä riistakamerat? Miten he vartioivat?

        Älkää käykö siel, paikka täynä asbestia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älkää käykö siel, paikka täynä asbestia.

        Joo ei Agalle. AGA on kaasua, voi räjähtää. Agan perustajalta meni näkö, kun teki jotain koetta sillä kaasulla. Jatko kuitenki käsikopelolla ja teki vielä monia keksintöjä sen jälkeen. On kyllä ollu jo pitkään vainaa, että sen puolesta sinne agalle voi mennä, että ei varmaan siellä enää kummittele.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo ei Agalle. AGA on kaasua, voi räjähtää. Agan perustajalta meni näkö, kun teki jotain koetta sillä kaasulla. Jatko kuitenki käsikopelolla ja teki vielä monia keksintöjä sen jälkeen. On kyllä ollu jo pitkään vainaa, että sen puolesta sinne agalle voi mennä, että ei varmaan siellä enää kummittele.

        Toralinna Santahaminassa, yli 20 vuotta tyhjillään ollut puinen kerrostalo. Tosin eri asia miten pääset Santahaminaan spollien ohi? Soutuveneellä?


    • Anonyymi

      Korson alko, siellä on aina autiota, koska korsolaiset on täysin raitis kansa.

      • Anonyymi

        Moikka! Jos osaatte hyviä paikkoja vinkkailla ni kertohkaahan ihmeessä! Olen itse vantaalta kotoisin ja aloittelemassa urbexailua kaverini kanssa :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Moikka! Jos osaatte hyviä paikkoja vinkkailla ni kertohkaahan ihmeessä! Olen itse vantaalta kotoisin ja aloittelemassa urbexailua kaverini kanssa :)

        No yks sopiva mesta alotteleville on esim. Leppävaaran paloaseman viereinen autiotalo.


    • Anonyymi

      kylhä noit purkustaloi on siel sun tääl

    • Anonyymi

      Moi!
      Rekolassa k-kaupan vieressä ois yks hylätty talo ovi on kyllä lukittu mutta ikkunat on rikki sen kautta pääsee sisään varasto on talon vieressä joka on myös lukittu, mutta jos menet sinne kannattaa varoa lattiassa on reikiä jotka vie kuiluun ja puukkoja lattiassa. Minun käsittääkseni talossa on myös ulakko.

      Ps. Jos päätät käydä katsomassa muista,että talo on vasemmalle päin kaupasta ja muidta varoa talon sisällä olevia teräaseita tai reikiä

    • Anonyymi

      V.2008 jälkeen on tullut aika monta autiota rakennusta, suuri osa jo purettukin.👍

    • Anonyymi

      Tykkään käydä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      349
      2997
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1235
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe