Olen tullut siihen tulokseen

että uskovainen ei päinvastaisista väitteistään huolimatta paasaa täällä siksi, että hän haluaisi "pelastaa" ateistin, vaan siksi että hän ihan yksinkertaisesti haluaa vittuilla.
12405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eiväthän uskovaiset muuhun kykenekään kuin vittuiluun. Ns. lähimmäisrakkaus on sekin silkkaa satua.

Äänestä
  • Kun olen siitä maininnut luterilaisella palstalla, niin minulle on vain vastattu, että missä se sinun lähimmäisenrakkaus on, eikä vastata koskaan siihen kysymykseen mitä kysyy.

    Viime jouluna olin pikkujoulujuhlassa, jossa oli mukana pappi. Puhuin hänenkin kanssaan tästä lähimmäisen rakkaudesta ja siitä, että köyhiä ja onnettomia pitää auttaa. Mutta hän oli kyllä sitä mieltä, että rakkaudesta paasataan liikaa, että ei voi vaatia papeilta rakkautta kaikkia kohtaan. Ei niin. Eipä toki. En sitten jatkanut enää. Mitä hyödyttää, kun toinen ei edes kuuntele mitä yrittää sanoa.

    Lähimmäisen rakkaus on pelkkä sana, sillä ei ole mitään tarkoitusta.

    Äänestä

  • old_profile_46587 kirjoitti:

    Kun olen siitä maininnut luterilaisella palstalla, niin minulle on vain vastattu, että missä se sinun lähimmäisenrakkaus on, eikä vastata koskaan siihen kysymykseen mitä kysyy.

    Viime jouluna olin pikkujoulujuhlassa, jossa oli mukana pappi. Puhuin hänenkin kanssaan tästä lähimmäisen rakkaudesta ja siitä, että köyhiä ja onnettomia pitää auttaa. Mutta hän oli kyllä sitä mieltä, että rakkaudesta paasataan liikaa, että ei voi vaatia papeilta rakkautta kaikkia kohtaan. Ei niin. Eipä toki. En sitten jatkanut enää. Mitä hyödyttää, kun toinen ei edes kuuntele mitä yrittää sanoa.

    Lähimmäisen rakkaus on pelkkä sana, sillä ei ole mitään tarkoitusta.

    sitä mieltä, että

    "Lähimmäisen rakkaus on pelkkä sana, sillä ei ole mitään tarkoitusta."

    uskovaisten sisin motiivi on oman nahan pelastaminen joltain, jota ei ole.

    Äänestä

uskikset täällä, sama juttu jos menisin purjehtijana mesoamaan moottorivenepalstalle moottoriveneilyn tylsyydestä.

Äänestä

Kun luen tekstiäsi, tulen murheelliseksi ja alan miettiä, kuinka voisin pelastaa sinut.

Auringonlaskuun saakka etsin varmaankin keinoa säästääkseni sinut rangaistukselta.

Äänestä
  • Sen sijaan voisit miettiä, miten kykenet säästämään itsesi tuolta hirveältä vialtasi.

    Äänestä

  • vaikka pääsi kipeäksi. Tassua ristiin sitten vaan, jos se sinut autuaaksi saa.

    Äänestä

  • sinä olet ketään syntiseksi leimaamaan. Oletko ehkä jumalasi lähettämä sanasaattaja?

    Minun mielestäni te uskovaiset olette liian kärkkäitä kertomaan ihmisille, ketkä ovat syntisiä ja ketkä ehkä eivät.

    Jos sanot, että jumala on käskenyt sinun toimia niin, olet joko valehtelija tai mielisairas.'

    Minä olen ateisti. En ole syntinen vaan ennen kaikkea ihminen.

    Äänestä

  • Tulee oikein öklö olo, kun lukee tuollaista tekstiä. Miksi pitäisi pelastaa joku, joka ei pelastusta tarvitse? Sinua ne mielikuvitusolennot rassaa, ei Kössönömiä.
    Minkä ihmeen rangaistuksen sinä muka voit kenellekään määrätä?

    Eikö teillä uskiksilla yhtään raksuta, kuinka järjettömiä teidän juttunne ovat?

    Äänestä

harmittaahan se kun joku häiritsee kokopäiväistä unelmoimista..

Äänestä

Ainoa syy "lähimmäisenrakkauteen" on rakkaus omaan napaan... Kun taivaspaikka saadakseen pitää olla kiltisti ja jakaa sanomaa, niin täällähän se käy mukavasti ja ohessa voi vittuillakin vähän tyhmille ateisteille ja muille vastaaville.

Road to Hell is full of good intentions.

Äänestä

Ei kannata nimittäin erehtyä luulemaan ketään joka kirjoittaa esim. nimimerkillä "uskis" oikeasti Jumalaan uskovaksi. (= Itse en usko, että kukaan uskova kirjoittaa tänne mainitsemastasi syystä. P.S. Täällähän on niin helppoa esittää mitä/ketä vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kössönöm kirjoitti:

että uskovainen ei päinvastaisista väitteistään huolimatta paasaa täällä siksi, että hän haluaisi "pelastaa" ateistin, vaan siksi että hän ihan yksinkertaisesti haluaa vittuilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu