Synnitöntä menoa ulkoavaruudessa

Onkohan siellä oma paavikin?

http://uutiset.msn.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Vatikaani Ulkoavaruudesta voi löytyä elämää/1135236340850?ref=msn
2121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

On helpompi kommentoida.

"Vatikaanin observatorion johtaja, isä Gabriel Funes pitää mahdollisena, että maapallon ulkopuolella voi olla Jumalan luomia älyllisiä olentoja, BBC kertoo."

- Niinpä niin. jumalan luomia, kuinkas muuten. Kas kun ei raamatussa noista mitään mainittu.

"Vaikutusvaltaista ja konservatiivisena pidettyä roomalaiskatolista kirkkoa edustavan Funesin mukaan tällainen ajattelu ei ole ristiriidassa Jumalaan uskomisen kanssa."

- Mikä tuosta tekee ristiriidatonta? No toki aina on käytössä kortti: uskomattomat ovat herran tiet.

"Vatikaanin viralliseen lehteen kirjoittanut Funes arvioi, että aivan kuin maapallollakin esiintyy monipuolisia elämän muotoja, niin älyllistä elämää voi löytyä ulkoavaruudesta. Jotkut näistä olennoista voivat jopa olla synnittömiä, hän spekuloi."

- Jassoo. Varmasti voikin löytyä elämää tässä avaruudessa, jossa elämme, muualtakin kuin Tellukselta , mutta että ihan synnittömiä! Ei kai sentäs!

"Katolinen kirkko piti aikoinaan tiukesti kiinni raamatullisesta maailmankäsityksestä, ja tuomitsi kirkon opit kyseenalaistaneet tiedemiehet, kuten Galileo Galilein."

- Kumma juttu miten se raamatullinen totuus on yhtä venyvää kuin purukumi.

"Funesin mukaan ajat ovat muuttuneet ja uskonto ja tiede tarvitsevat toisiaan. Funes on kansainvälisesti arvostettu tähtitieteilijä, joka tekee yhteistyötä monien yliopistojen kanssa."

- Ajat ovat toden totta muuttuneet, mutta tiede ei tarvitse uskontoa. Nuo uskisreppanat vain yrittävät päivittää uskontonsa tieteeseen sopivaksi.
Tyyli on se, että jos vaikka mikä onkin raamatussa tieteen mukaan mahdotonta, niin vastaus on se, että jumala sen kuitenkin loi.

Äänestä
  • Tämän uutisen kanssa?

    Britannian salaiset kansiot julki
    14.5.2008 22:09
    Puolustusministeriö paljasti osan ufohavainnoista yli 20 vuoden ajalta.

    http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voihan vatikaani kirjoitti:

Onkohan siellä oma paavikin?

http://uutiset.msn.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Vatikaani Ulkoavaruudesta voi löytyä elämää/1135236340850?ref=msn

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu