Tiedän tapauksen kun n. 40-vuotias nainen tuttavapiiristäni sokeutui pitkän silmäsairauden jälkeen lopullisesti, niin eiköhän sen naapurin hyvät kristityt tiputelleet postiluukusta lappuja joissa luki että hän on ANSAINNUT sokeutensa koska ei kuulunut kirkkoon ja jumala näin rankaisi häntä! Ja nämä hihhulit kehtaavat väittää olevansa ihmiskunnan hyväsydämisimpiä ja suvaitsevaisimpia ihmisiä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Niinkuin tästäkin sen huomaamme. Ei minkäänlaista armonkäsitystä eikä humaanista hätää lähimmäisestä. Kostoa, piinaa ja helvettiä vain toivotellaan.
Jumala varmasti rankaisee uhkaajia jotenkin, jos Hän on olemassa. Muuten ei.
ainakin helluntailaisten piirissä. Esim. uskoon tullut murhaaja tai raiskaaja voi uskonsa varjolla syytellä kunniallista elämää viettävää ihmistä tämän synneistä, ja kokea itse aiheetonta ylemmyyttä. Niin siinä käy, kun rappioihmiset pelastuvat. Onnettomuudet ja sairaudet toimivat todistusaineistona toisen pahuudesta.
. . . samoin osoitus järjestä. Sokeaa kannattaa kiusata pikku postilappusilla.
No, oikein tietysti kristityt luottivat siihen, että tämän onnettoman lähipiirissä on vastuunsa tunteva krisseli, joka lukisi nämä lappuset hänelle kovaan ääneen. Kovaan siksi, että idiootit kuvittelevat sokealla olevan aina myös huonon kuulon.
nyt huijais? (:
Miks helvetissä tulisin tänne sepittämään juttuja, ei kuulu minun tapoihin! Ja mikä tuossa jutussa edes on niin vaikeasti uskottavaa? Eiköhän samanlaisia esimerkkejä ole pilvin pimein himouskovaisten toiminnasta muillakin.
Niin käyn vähän oikasisemassa Naapureitten käyttäytymistä! Omalle 78v mummolleni kävi ihan samallailla aivohalvauksen jälkeen! kyllä naapurit yllätty kun Jumala ei auttanut kun kävin niitä vähän käsittelemässä. Ne oli vähän yllättyneitä kun en tullutkaan keskustelee rauhallisesti. olin puhunut heille kiltisti aikaisemmin koska mummoni ottaa aina tuollaiset asiat järkytyksellä. mutta se ei loppunut! joten naapurin avataessa Jumalan terveellä ja leveällä hymyllä Nyrkkini halkasi huulet ja 4-etuhammasta katkesi samantien! jatkoin silmitöntä hakkaamista 10min ja tein samantien asian selväksi! Naapuri muutti 3kk sitten pois ja tässä syytteitä odottelen kaikessa rauhassa! kaipa naapurinsedälle tuli se tarvittava jumalanpelko takaisin!
:D:D:D
väkivalta lopettaa vittuilun.
meltä lähti lahkojeesukset mekot viuhuen kun pesäpallomaila hiveli polvilumpiota sileällä pinnallaan. ei pelastanut jeesus ja liput ja laput jäi siinä hötäkässä myös jättämättä :)
ei ole sen kerran jälkeen kilkutelleet ovikelloa. tosin olen muuttanut, joten kaikki on taas mahdollista :S
"syytteitä odottelen kaikessa rauhassa! "
elähän hättäile. jos sellanen luukusta kolahtaa(no tuskin se haastemies postiluukkuun hyppää :D) niin perustelet sitä vain siellä oikeudessa silleen että tuo naapuri häiritsi uskontauhaasi ja uskon vapauttasi ja sinun 'uskontoosi' kuuluu tällainen 'hampaiden irrotus rituaali' jokaisen häiritsijän kohdalla. sillon on pakko saada ainakin lieventävä tuomio :S
väität vaikka ns. lahkoksesi hmm.. kävisikö "Ateistellarit" tai "AntiHellarit" ja lahkon jäsenmääräksi vaikka sinä ja mummosi.
minun tapauksessani syytteitä ei tullut. varmaan pitivät tapahtunutta 'jumalansa' rangaistuksena synneistä tms. :D
Heidän riveissään hyväksikäyttäjiä (esim uutisten pappi), murhamiehiä, pedofiileja ja muuta rikollista porukkaa. Niin on muissakin ryhmissä, mutta en kuule ateistien väittävät että ei kukaan meistä ole kriminaali.
luettuani, tulin käsitykseen, että hakemalla pitää hakea jotain kielteistä ihmisistä, jotka uskovat Jumalaan. Mistä tämä kertoo?
Minulle se kertoo ihmisen kateudesta, pakollisesta vihasta jotakin ryhmää kohtaa, (onhan sillä nimikin), itsensä korottamisesta lähes jumal´ olennoksi ja kun ei siksi pääse, alkaa kyteä kostonhimo.
En millään jaksa uskoa, että ateistit olisivat näin alhaisia ihmisiä.
musta kylki kummallakin. Kuka osaa uskonsodat lopettaa? Ei kai kukaan. Pitäiskö ateismipalsta jakaa kahtia, ja antaa jokaiselle rajoitetut käyttäjätunnukset. Oletko sinä itse ihan oikeassa paikassa? Kiinnostaako sinua ateismi oikeasti? Haluatko käännyttää? Jokin muu syy?
Yrität puolustukseksi kääntää asiaa päälaelleen. Useat kristityt ovat yhtä rakastavia kuin aloituksessa. Rakkaus mielikuvituskaveriin ei heijastu kanssaihmisiin.
Ei ateisti yritä korottaa itseään jumalaksi.
Mitähän se ateismi nyt tarkoittikaan?
Ei siis mitään syytä kateuteen päin vastoin.
Kostonhimon esiintymisen kyllä ymmärrän, kun katsoo esim. Jeesus camp dokumentin, kuinka aikuiset rääkkääväät ja aivopesevät lapsiaan.
Valitettavasti minä jaksan uskoa, että erityisesti fundikset ovat alhaisia ihmisiä.
Minä kyllä tiedän että on olemassa myös sanansa mittaisia uskiksia, jotka avoimen kristillisyytensä lisäksi ovat suvaitsevaisia ja mukavia ihmisiä, mutta mikä siinä on että joillakin (niin usealla) menee tuo uskovaisuus liian pitkälle? Ettei nähdä maailmassa enää mitään muuta kuin jumala ja se oma usko? Ja ne jotka eivät usko, ovat sitten jotain saatanan lähettiläitä jotka ansaitsevat kaiken pahan kostoksi siitä että heidän mielipiteensä on eri. Enkä väitä että sana "ateisti" on yhtä kuin täydellinen ihminen, mutta luulen että tämä elämänkatsomus on paljon vähemmän kiihkoa(ja sen myötä vihaa) herättävä kuin mikään uskonto.
Sulla on sitten omituinen luetunymmärtämisen taito.
Kuka on hakemalla hakenut. Aloittaja kertoi tapahtuneen asian.
Kuka on korottanut itsensä ja miten?
Luepa sun kommenttia edeltävä kommentti.
En todellakaan usko yhdenkään ateistin kadehtivan uskovia. Mistä tällainen käsitys voi olla peräisin? Uskovat ovat avuttomia, vietävissä olevia, hyväuskoisia ihmisiä ateistin mielestä, ainakin minun. Kuka sellaista kadehtisi?
Ateisti pikemminkin säälii uskovaa.
Uskovien kovuus on se asia, joka saa ateistin kertomaan tällaisista tapauksista. Kukaan ei ole niin tuomitseva kuin uskova. He luulevat, että Jumalan nimissä saa olla vaikka kuinka tahditon, suvaitsematon ja ilkeä.