Nyt tulee vähän erikoinen kysymys, mutta olen lukenut hyvin monista paikoista, että orgasmeja voi saada monta peräkkäin tai, että yksi kestää minuutteja? Mitä tämä käytännössä tarkoittaa?
Itse kun tyydytän itseäni vaikka minkälaisella tavalla se menee niin, että aluksi olen kiihottunut ja sitten hieroessani klitorista tulee lopulta sellainen hyvä tunne joka tuntuu vatsan pohjassa. Sen jälkeen ei voi enää jatkaa sillä alapää tulee kovin kosketusherkäksi eikä se tunnu yhtään mukavalta.
Eli siis saan yhden orgasmin, joka kestää vain muutamia sekunteja.
Minkälaisia siis nämä pidemmät orgasmit ovat ja miten ne tulevat? Tuleeko ne siis peräkkäin vai siinä samalla?
Minulla kaikki loppuu siihen loppuhuipennukseen eli yhteen orgasmiin. Miten voisi pidentää orgasmia vai onko tämä ihan normaalia vai riippuuko se paljon ihmisestä?
Sitten vielä tälläinen kysymys, että olen kokeillut kaikenlaista emättimeen, mutta se ei tunnu oikeastaan miltään ja on enemmänkin epämukavaa. Tuntuu kuin olisi paljon painetta siellä, eikä ole mitenkään kiihottavaa. Pitäisikö se tuntua hyvältä?
Paljon paremmalta tuntuu sormin hyväily klitoriksesta.
Itse kun tyydytän itseäni vaikka minkälaisella tavalla se menee niin, että aluksi olen kiihottunut ja sitten hieroessani klitorista tulee lopulta sellainen hyvä tunne joka tuntuu vatsan pohjassa. Sen jälkeen ei voi enää jatkaa sillä alapää tulee kovin kosketusherkäksi eikä se tunnu yhtään mukavalta.
Eli siis saan yhden orgasmin, joka kestää vain muutamia sekunteja.
Minkälaisia siis nämä pidemmät orgasmit ovat ja miten ne tulevat? Tuleeko ne siis peräkkäin vai siinä samalla?
Minulla kaikki loppuu siihen loppuhuipennukseen eli yhteen orgasmiin. Miten voisi pidentää orgasmia vai onko tämä ihan normaalia vai riippuuko se paljon ihmisestä?
Sitten vielä tälläinen kysymys, että olen kokeillut kaikenlaista emättimeen, mutta se ei tunnu oikeastaan miltään ja on enemmänkin epämukavaa. Tuntuu kuin olisi paljon painetta siellä, eikä ole mitenkään kiihottavaa. Pitäisikö se tuntua hyvältä?
Paljon paremmalta tuntuu sormin hyväily klitoriksesta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Luulen, että olet aika nuori. Minä sain koulutyttönä ja vielä kolmekymppisenäkin naidessa lähes aina 2-4 orgasmia, mutta niiden välissä oli ehkä minuutin tauko. Miehen vaan piti jaksaa panna minua tarpeeksi kauan. Sormileikeissä ne tulivat vähän nopeammin. Nyt saan vain yhden, ja senkin saaminen vie aikaa, mutta teho on vallan toinen. Nuorena se oli ihana hyvän olon tunne. Nyt melkein räjähdän. Kai orkkujen määrä ja teho vaihtelee eri naisilla, mutta minulla ovat vuodetkin muuttaneet sitä nautintoa. En kaipaa yhtään nuoruuden parin huohotuksen kokoisia orkkuja.
Miehen mielipide alla:
Suurin osa naisista ei saa juuri mitään normaalissa nussinnassa. Pitää sitten käsin hipelöidä, jotta jotain saa aikaiseksi (siis naista). Monen miehen unelma varmaan on, että myös nainen nauttii yhdynnässä, mutta tälläiset tytöt ovat harvassa.
Mitä enemmän itseään tyydyttää sitä parempia orgasmeja saa ;3 sitä oppii viivytttämään nautintoa ja onhan siinä ihan fysiologinenkin syy - > lihakset kehittyy ja orgasmin tullessa lihakset sitten supistelee klitoriksen ympärillä paremmin.
Eikä asioiden pistämisestä emättimeen tulekaan sen suurempaa nautintoa.. Se on sitten se kuuma mela ja se itse tilanne mikä siitä parempaa tekee
on sarjaorkut riippuneet kiiman tasosta. Jos on ollut vähän aikaa ilman ja sitten löytää hyvä melaisen miehen joka vielä osaa sitä käytelläkin ja tietää että aikaa on koko päivä, niin kiima on sitä luokkaa, että ensimmäinen orkku irtoaa jo heti ensi työnnöillä. Parhaat sarjaorkut olen kuitenkin saanut heti peppupanon jälkeisellä panolla. Mulla peppupano ei tuo isoa O:ta mutta sen jälkeinen paneskelu saa laukeamaan yhtenään ja pitkään...
Ja eikä se ole mitenkään ihmeellistä että saa 2-4 samalla kerralla, mulla ennätys taitaa olla 7, mutta silloin oli kyllä tosi kestävä kaveri. Hän vain nautiskeli "kiusaamisesta" kunnes olin aivan kiimasta sekaisin. Silloinkin pantiin koko päivä, välillä vähän maisteltiin toisiamme ja heti kun heppi osoitti elpymisen merkkejä taas uudestaan. Nyt taitaa kyllä taas sinkkunaisen selviytymispakkaus saada heti kyytiä, sen verran kiihottavaa muistella....
No kokemuksen karttuessa se tulee helpommaksi.
Saat todennäköisesti juurikin klitorisorgasmin, se on yleesä juuri tuonlainen lyhyempi ja saa sen klitoriksen alueen hyvin tuntoherkäksi, sellaiseksi että siihen ei kestä koskea :D
Sitten löytyy se emätinorgasmi, joka tulee g-pistettä hieromalla tai yhdynnässä , jos miehen kalu saitä sopivasti hieroo. Tämä on omien lukemisieni perusteella harvinaisempi kuin klitorisorgasmi.
Sitten on myös niinsanottu naisen ejakulaatio. Tästä näytetään olevan montaa mieltä. Tämä nyt on aika harvojen herkkua.
Ei oman kehon tuntemalla ja kokemusta keräämällä saat parempia orkkuja varmasti. Ota huomioon, että jos keskityt stimuloimaan pelkästään klotorista, ei emättimeen sisälle työntyminen välttämättä ole kivaa. Kiihota myös emättimen suulla olevia erogeenisiä alueita, siellä on paljon.
On vissiin naisia ,jotka eivät saa orgasmia ollenkaan. Itse en sellaiseen ole vielä törmännyt, riippuu varmasti osaksi partnerista ja siitäkin kuinka paljon halutaan partnerille antaa. Myös esileikki on todella tärkeää ja tämä pitäisi meillä miehillä aina pitää mielessä, me kun olemme valmiitä yleensä 0.1 seunnissa :D
Ole onnellinen, että saat orgasmeja, tutki ja töki , kyllä se sieltä löytyy :D
Itse saatan silloin tällöin katsella pornoa netistä ja klitoriksen kautta saan pikaorkun.
Mieheni kanssa rakastellessani hyväilen itse klitorista ja saan orkun..Monesti saan vain sen yhden orkun.Se tyydyttää minut kyllä.
Joskus kun mieheni on riittävän kyvykkäällä päällä ja jaksaa painaa pidempään niin silloin saatan saada ihan pelkässä yhdynnässä (ilman klitoriksen ropelointia) 1-2 orkkua.
En tosin osaa sanoa ovatko ne "oikeita orkkuja"(kuka sen tietää ),kauheessa kiimassa kuitenkin tuntuu siltä.Klitorisorgasmit ovat kuitenkin ihan HOT!Ne tyydyttävät parhaiten.Sovellamme tyydytyksen tason rakastelussa niin että annamme toisillemme vihjeitä missä asennossa ollaan ja mitä tehdään.IHANAA!
Hän sormettaa itseään aina selällään varoen koskemasta liian voimakkaasti tai suoraan klittaan. Hän säätelee voimakkailla reisilihaksillaan yleistuntumaa ja kiihotustaan. Kun orkku lähenee niin kaikkein voimakkaimman O:n saa oikein kovan lihasjännityksen jälkeen. Sitten vaan säilytetään tuntumaa klittaan ja annetaan tasaantua hetki. Odottaa ei sovi liikaa ettei tuntuma katoa. Sitten vaan aletaan hakea uutta orkkua jne. Useinmiten 5-10 orkkua tulee muutaman minuutin välein. Oman enkkani olen saanut häntä huolemalla ja se oli 20 orkkua puoleen tuntiin. Tämä on vieläpä ihan totta.
Itse aktissa annan hänen hieroa itseään ja liikun tilanteen mukaan aina kovemmin silloin kun alkaa tulla. Aika metkaahan se on naida kymmenenkin orkkua hänelle ja katsella sitä sivusta. Hän siis saa paljon kovemmat orkut kun iso kalu on samalla sisällä ja liikkuu sopivasti.
Tärkeintä on siis kliimaksin jälkeinen tasannevaihe jolloin klitan kosketusarkuus estää hieromisen hetkeksi. Vaikka suoraan nappulaa ei hierotakaan niin liian herkkä se on silti välillä.