Maataloustuet on väärin

Ei Suomalainen maa siitä minnekkään häviä, vaikka maatalouksia ei huikeilla sosiaalipoteilla tuettaisikaan.

Tasa-arvoisuus lähtee siitä että jokaista ammatin harjoittajaa tuetaan yhtä suurilla summilla, mikäli tarvetta ja varaa sosiaalituelle yleensä on!

Maan ja tonttien ylikalliit hinnatkin johtuvat pitkälti EU-voitelurahoiksi tarkoitetuista "hutisummista."
4157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

maanviljelys loppuisi ilman maataloustukia, tai viljan hinta kohoaisi
pilviin.
Tuttu rehueinari sanoi, että hän voisi luopua tukihässäkästä saman
tien, jos viljasta saisi sen verran, että viljeleminen kannattaisi.
Se taas tietäisi huimaa viljatuotteiden hinnan nousua.

Äänestä
  • Maatalousyrittämisen tulisi olla yrittämistä siinä kuin muunkin ammatinharjoittaminen.

    On kyse siitä että sosialismi on tuhonnut yrittämisen taidon.

    Äänestä

saa niitä tukia teollisuuskin jos ei suoraa rahaa niin piilotukia mm halpaa työvoimaa mm:(kurssilaisia), ja rahaa laiteinvestointeihin, mallia yhteiskunta maksaa puolet jne.....

Äänestä

että EU- tuilla ja yleisesti ottaen maataloustuilla, joita maksetaan viljelysmaan omistamisesta tai vesien ja ruoan pilaamisesta, on maan hintaa korottava vaikutus. Se ei ole enää tästä maailmasta, sen täytyy olla näytelmästä. Totuuden hetki on taas päivän lähempänä. Tv kertoi päivä pari sitten, kuinka suomalaiset keinottelijat / sijoittajat / maatalouteen sijoittamisesta kiinnostuneet ostavat mustanmullan maata Ukrainasta ja muualta itä_Euroopasta kohtuulliseen 300-400 euron hintaan. Mikä on kotimaisen peltohehtaarin todellinen arvo, jos sen nimellishinta on useita kymmeniä kertoja kalliimpi kuin hinta parhaasta peltomaasta EU:n ulkopuolelta. Tuleeko ruoallekin muodostumaan reaalimaailman hinta? Kuka sitä saa ostaa? Pitääkö kuluttajan maksaa vielä korvaus keinotekoisen maan hinnan palautumisesta takaisin reaalitasolle? Nyt olisi profeetoilla taas paikka vapaana. Ja meillä vielä kepulaiset vallan kahvassa! Miten kuluttajana saan enää yöunta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Absolutely! kirjoitti:

Ei Suomalainen maa siitä minnekkään häviä, vaikka maatalouksia ei huikeilla sosiaalipoteilla tuettaisikaan.

Tasa-arvoisuus lähtee siitä että jokaista ammatin harjoittajaa tuetaan yhtä suurilla summilla, mikäli tarvetta ja varaa sosiaalituelle yleensä on!

Maan ja tonttien ylikalliit hinnatkin johtuvat pitkälti EU-voitelurahoiksi tarkoitetuista "hutisummista."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu